Kuchenne rewolucje

Kuchnia powinna być przede wszystkim schludna i praktyczna. A dla tych, którzy uważają, że powinna też wyglądać efektownie, przygotowaliśmy tę galerię. Te kuchnie robią wrażenie.

Światło i kolor

W nowoczesnych wnętrzach do oświetlenia przykłada się bardzo dużą wagę. Nie tylko dlatego, że bez niego trudno wygodnie i bezpiecznie pracować - nie do przecenienia jest również jego funkcja estetyczna.

W prezentowanym wnętrzu jedna ze ścianek barku jest zrobiona z przezroczystego pleksi, na które naklejono folię z fotograficznym nadrukiem. Podświetlona od środka efektownie zdobi wnętrze.

Industrialnie z duszą

Kuchnia w stylu industrialnym, a wcale nie jest zimna i bezduszna? To możliwe, a prezentowane wnętrze jest tego najlepszym przykładem. Fronty dolnych szafek wykonano ze stali nierdzewnej, górnych - ze szkła. Do całości pasuje pralka, która nie zmieściła się w łazience.

Minimalizm z cegłą w tle

W prezentowanej kuchni panuje minimalizm. To zasługa szklanej tafli na ścianie, białego laminatu na szafkach i blacie oraz stalowych elementów (zwłaszcza długiego okapu zainstalowanego nad płytą grzejną). Na podłodze - żywica epoksydowa, do złudzenia  przypominająca szkło.

Przepis na wnętrze

W prezentowanej kuchni dominuje stal (nierdzewna albo chromowana), szkło i tworzywa sztuczne. Kolory to głównie: biele i szarości zestawione z czernią. Kształty proste, formy geometryczne. To prosty przepis na wnętrze industrialne.

Przytulnie po angielsku

Dla zwolenników bardziej klasycznych aranżacji mamy propozycję - styl angielski. Nie onieśmiela ani bogactwem, ani oficjalnością. Zwykłe, proste, miłe dla oka - aż chce się w takich wnętrzach żyć i do nich wracać. Wiktoriańskie wnętrza, zwłaszcza wiejskie, to symbol prawdziwego domu.

W ukryciu

Prezentowane wnętrze jest idealnym przykładem wydajności w projektowaniu wnętrz. W malutkiej kawalerce nie było zbyt dużo miejsca na kuchnię, dlatego została ukryta w... szafie. Dzięki temu kuchenny nieład nie przeszkadza, gdy gospodarze wypoczywają w salonie, który jest z kuchnią połączony.

Przytulnie

Co zrobić, żeby kuchnia była przytulna i wesoła. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie jej na żywy kolor (w tym przypadku zielony). Jednak prawdziwym strzałem w dziesiątkę było umieszczenie na frontach szafek naklejek przedstawiających słodkie psiaki.

W starym kredensie

Co robi kredens w kuchni? Wszystko! Zastępuje zarówno szafki dolne, jak i górne. Gospodarze zamontowali w nim zlewozmywak i płytę grzejną - między nimi pozostał jeszcze kawałek blatu do pracy. Ścianę nad nim chronią taflę szkła. Robi wrażenie.

Mix wielu stylów

Prezentowane pomieszczenie miało służyć nie tylko jako miejsce przyrządzania posiłków, ale stanowić centrum domowego życia. Przepis na to był prosty: Wprowadzenie do nowoczesnej, czysto funkcjonalnej kuchni przedmiotów niejednorodnych stylowo. Ożywia to wnętrze i sprawia, że wydaje się ono mniej sterylne. Misja wykonana.

Jak za dawnych lat

Stylizacja tej kuchni sprowadziła się nie tylko do ustawienia sprzętów o tradycyjnych formach. Połączono też różne materiały (lakierowaną na biało płytę MDF i drewno olchy w naturalnym kolorze). Jednak o atmosferze przywołującej wnętrza sprzed lat decydują głównie postarzane meble.

Oryginalnie

Prezentowana kuchnia wygląda trochę jakby znajdowała się na statku kosmicznym. Nad granitowym blatem wisi zagadkowa konstrukcja - jest to oryginalna lampa.

Efektownie i niedrogo

Gospodyni prezentowanej kuchni chciała mieć wnętrze efektowne, ale tez niedrogie. Dlatego zaprojektowała ją sama. Szafki i blaty zostały zrobione z płyty MDF. Górne sięgają prawie do sufitu są więc bardzo pojemne.

Pierwszym zakupem do kuchni były jednak żółte kafelki. Właścicielkę urzekł ich wesoły, wiosenny kolor. Do nich dobrała ciemnozielone fugi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.