Nie taki diabeł straszny jak go malują

W naszych głowach tkwi przekonanie, że jeśli na etapie planowania kuchni nie znajdziemy odpowiedniego miejsca na zmywarkę to już do końca będziemy się musieli bez niej męczyć. Nic bardziej mylnego. Zobacz nasze projekty.

Jak urządzić kuchnię tanim kosztem

Wystarczy pomysłowość i wyobraźnia.  Przedstawiamy trzy projekty wykonane specjalnie dla naszych użytkowników przez architekta wnętrz Roksanę Przepiórkowką.

Każdy, kto ma za sobą przeprowadzenie gruntownego i kosztownego remontu kuchni wie jak trudno zabrać się po raz kolejny do jakichkolwiek zmian. Nawet jeśli nagrodą będzie pojawienie się w naszej kuchni nowoczesnej i funkcjonalnej zmywarki!

Mając to na uwadze i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników zaproponowaliśmy optymalne rozwiązanie - proste i niezbyt angażujące czas i pieniądze. Bo czy przecież nie o to chodzi w skutecznych metamorfozach?
Użytkownicy korzystając z naszych wskazówek będą mogli samodzielnie przeprowadzić, nie ponosząc dużych nakładów finansowych, pożądane zmiany.

Projekt II

Kuchnia w kształcie litery  L, a właściwie maleńki aneks kuchenny przysparza właścicielom okropnie dużo problemów. Trudno się w niej przemieszczać, nie mówiąc nawet o swobodnym przygotowywaniu posiłków czy gotowaniu. Jednak realizując marzenie właścicieli,  architektka tak przeorganizowała układ, że znalazło się nawet miejsce na zmywarkę.

Kuchenka i zlewozmywak pozostały na swoich dawnych miejscach. Obok, wykorzystując istniejący węzeł wody, w specjalnym słupku ciągnącym się od podłogi po sufit, zaprojektowała na dole zmywarkę w zabudowie. Powyżej niej pojawi się piekarnik. Obok w kolejnym słupku umieścić można lodówkę i kilka szafek, które pomieszczą wszystkie potrzebne przybory kuchenne. Do takiego zestawu dodajemy prostopadły blat. Może on funkcjonować jako szafka lub stolik.

W tak małych kuchniach warto zastosować kilka optycznych trików, które powiększą optycznie przestrzeń:

-fronty szafek wykonać z okleiny w kolorze białej porcelany.
-na kaflach naściennych można zamontować lustro z hartowanego szkła.

Tak bez konieczności skuwania wytworzymy złudzenie nieskończonej przestrzeni i jeszcze bardziej powiększymy optycznie pomieszczenie.

Proj. Roksana Przepiórkowska 01Architekci

Proj. Roksana Przepiórkowska 01Architekci

Projekt VII

Przy projektowaniu tej przestrzeni kuchennej głównym problemem właścicieli był brak miejsca oraz kłopotliwy układ. Pomieszczenie zostało zaadaptowane przez właścicieli na potrzeby kuchni jeszcze na etapie jej tworzenia. Posiadało dwa ciągi kuchennych szafek po obu stronach i wolnostojący stół z 4 krzesłami. Właścicielom zależało na poprawieniu ergonomii pomieszczenia i uporządkowaniu przestrzeni. Projektantka wykorzystując istniejące szafki zabudowała je kolejno pod powierzchnią blatu pralką i zmywarką. Nie wykorzystaną przestrzeń pod oknem zabudowała lodówką. Zamiast stołu zaproponowała zainstalowanie blatu z możliwością całkowitego złożenia i pozyskania dodatkowej przestrzeni. Zaproponowała również zmianę koloru wszystkich ścian na biały i użycie jednolitych blatów. Taki zabieg da to poczucie większej przestrzeni, czystości i komfortu.

Proj. Roksana Przepiórkowska 01Architekci

Proj. Roksana Przepiórkowska 01Architekci

Projekt VI

Kolejny przykład mikorskopijnej kuchni z aspiracjami. Właścicielom marzy się zmywarka. Obecny układ ich kuchni to dwa przeciwległe ciągi robocze nie spełniające swoich ról. Jednak korzystny wydłużony układ pomieszczenia umożliwia kosztem niewielkich zmian pogodzenie kilku funkcji. Projektantka zaproponowała uporządkowanie przestrzeni poprzez jasny podział przestrzeni na dwie strefy:- jadalnię i część roboczą, gdzie domownicy będą mogli przygotowywać i jeść codzienne posiłki Zaproponowała również  powiększenie i wyrównanie ciągów roboczych oraz pogrupowanie ich pod względem funkcjonalnym. Z jednej strony umieściła  kuchenkę oraz zlew, po drugiej zaś sprzęty pod zabudowę takie jak : lodówka i pralka. Oczywiście znajdzie się tu również miejsce na zmywarkę. Zwiększyła ilość szafek wiszących po obu stronach, dzięki temu właściciele zyskają  dodatkowe miejsce na przechowywanie sprzętów kuchennych.

Proj. Roksana Przepiórkowska 01Architekci

Proj. Roksana Przepiórkowska 01Architekci

Więcej o: