Zmiana szafek kuchennych, sprzętów AGD czy blatów nie jest prosta, dlatego przed urządzaniem kuchni zadaj sobie pytanie, czego naprawdę potrzebujesz. Kuchnia powinna być dopasowana do potrzeb twoich oraz reszty domowników. Zastanów się czy często gotujesz a może zazwyczaj w lodówce masz tylko jogurty i... światło? Czy jest ci potrzebny ogromny piekarnik? Być może nie musisz mieć tak wielu szafek a zaoszczędzone miejsce możesz wygospodarować na zaaranżowanie kącika jadalnego.
fot. Alvhem Mäkleri & Interör
Jeśli często jadasz na mieście lub po prostu nie lubisz gotować wystarczy Ci kompaktowa kuchnia. Naprawdę nie potrzebujesz lodówki sięgającej sufitu. Masz dużą rodzinę? Lubicie spędzać czas na wspólnym przygotowaniu potraw? Możesz pomyśleć o kuchennej wyspie i dodatkowym zlewie.
Kuchnia powinna być ergonomiczna - wygodna, bezpieczna, z odpowiednio ustawionymi sprzętami. Nie powinno być to miejsce w którym kręcisz się w kółko i np. z pozmywanymi naczyniami musisz wędrować na drugą stronę kuchni, gdzie zlokalizowana jest szafka. Ustawienie sprzętów powinno być zgodne z kolejnością obróbki produktów spożywczych - wpierw lodówka, następnie zlew a na samym końcu kuchenka (więcej przeczytasz tu). Jeśli chcesz mieć zmywarkę, najlepiej ją postawić przy zlewie. Tak będzie po prostu wygodnie a podczas prac kuchennych zaoszczędzimy sporo czasu!
.
Pamiętaj o złotej zasadzie "mniej znaczy więcej". W kuchni ogranicz ilość faktur i materiałów wykończeniowych do minimum. Kuchnia utrzymana w jednej gamie kolorów będzie wyglądała na bardziej uporządkowaną. Jasne kolory optycznie powiększą niewielką przestrzeń. Świetnie sprawdzą się ciepłe kolory np. waniliowy, kremowy czy brzoskwiniowy. wanilia, brzoskwinia, a także kolor czekoladowy. Ostatnio bardzo modne są białe kuchnie. Lubisz intensywne kolory? Postaw na czerwienie, pomarańcze i zielenie.
fot. Marbodal
Warto urządzić kuchnię najpopularniejszymi modułami szafek 60 cm. Pamiętajmy, że standardowa szerokość sprzętów AGD wynosi właśnie tyle. Z łatwością zamontujemy więc piekarnik czy zmywarkę. Górne szafki powinno się zawiesić co najmniej 50 - 60 centymetrów ponad blatem. Podwieszenie na tym poziomie mebli usprawnia sięganie po produkty umieszczone w szafkach, jednocześnie meble nie przeszkadzają nam w pracy.
fot. ikea
W małej kuchni sprawdzą się świetnie górne szafki sięgające sufitu. Na górnych półkach można poukładać przedmioty rzadko używane, na niższych te po które sięgamy częściej. Warto pomyśleć o zamknięciach żaluzjowych (drzwiczki nie będą się o siebie obijały). Warto pamiętać że jasna zabudowa optycznie powiększy przestrzeń.
Chcemy aby sprzęty AGD były zabudowana czy wolno stojące? To pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać. Nie będziemy tu radzić jak wybrać najlepsze. Ważna jest ich wielkość (jak już pisaliśmy kuchnia musi być ergonomiczna) i funkcje. Oczywiście musimy też zwrócić uwagę na dane techniczne takie jak poziom zużycia wody czy energii. Na prawdę nie warto kupować lodówki "w promocji" jeśli koszty jej eksploatacji będą wysokie.
Fot. Franke
Warto pamiętać o zasadzie, że sprzęty które będą widoczne (piekarnik, ekspres czy mikrofalówka) znacznie lepiej prezentują się jeśli są z jednej serii wzorniczej. Urządzenia nie widoczne (np. lodówka, pralka lub zmywarka) mogą pochodzić od różnych producentów. Ważne jest, aby za zmywarką i piekarnikiem nie znajdowały się gniazdka elektryczne ani instalacje hydrauliczne i gazowe. Zmywarka przylega do samej ściany. Gniazdka wypychałyby ją z szeregu.
Jedna lampa sufitowa nie wystarczy. Zainstaluj kilka rodzajów oświetlenia na różnych obwodach. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu blatu. Lepiej unikać halogenów zamontowanych w suficie nad górnymi szafkami. Szafki będą rzucały cień na blat. Lepiej sprawdza się np. taśma lamp LED. Kupując kuchenny okap wybierajmy modele z wbudowaną lampką, która dodatkowo doświetli kuchenkę.
fot. tco.com.pl
Podłoga w kuchni powinna być przede wszystkim łatwa do utrzymania w czystości i odporna na wilgoć. Jej wybór w dużej mierze zależy od twojego stylu życia. Jeśli nie korzystasz z kuchni często podłoga może być wykonana praktycznie ze wszystkich materiałów stosowanych we wnętrzach (no, lepiej jednak zapomnieć o wykładzinie). Gdy masz rodzinę i lubicie razem gotować ważne aby podłoga nie była śliska i aby można ją było łatwo wyczyścić. W nowoczesnych kuchniach świetnie prezentują się gresy lub naturalny kamień. Jeśli lubimy rustykalne wnętrza zastanówmy się nad szkliwionymi płytkami ceramicznymi.
fot. tubadzin.pl
Modnym ostatnio rozwiązaniem jest wykorzystywanie na ścianie tego samego materiału co na blacie. Jest to wygodne rozwiązanie gwarantujące efekt eleganckiej i przemyślanej kuchni. Ściany w kuchni najlepiej jest pomalować zmywalną farbą przeznaczoną do kuchni i łazienek.
Stwierdzenie, że zlew jest sercem kuchni nie jest przesadą. Warto wybrać porządny, funkcjonalny model z głęboką komorą w której wygodnie można umyć naczynia, warzywa czy owoce. Aktualnie mamy do wyboru bardzo szeroką ofertę najróżniejszych typów zlewów, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Nowoczesne zlewy przejmują funkcję blatu. Oprócz oczywistego mycia, płukania i odcedzania można na nich kroić i trze. Niektóre zlewy mają młynek, który pozwoli nam pozbyć się organicznych resztek jedzenia.
Fot. Franke
Sporo uwagi warto poświęcić również baterii. Musi być odpowiednio wysoka. Najlepiej sprawdzają się baterie z wyciąganym prysznicem - uda nam się napełnić wodą nawet największy garnek! Jak już pisaliśmy ważna jest ergonomia ale również... ekonomia. Bateria powinna mieć perlator (rodzaj nakładki w kształcie pierścienia montowanej na końcu kranu). Zwiększa ona optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Efekt ten sam, a jednak zużyjemy od 15% do 60% mniej wody.