Jak optycznie powiększyć kuchnię? 10 sposobów, dzięki którym wyda się większa

Jak sprawić, żeby kuchnia wydawała się większa niż w rzeczywistości? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
Małe mieszkanie w Moskwie; proj. Maxim Tikhonov z m2project. Małe mieszkanie w Moskwie; proj. Maxim Tikhonov z m2project. fot. m2project.ru

Kuchnia w jasnych kolorach

Aranżując kuchnię wybierz jasne, odbijające światło kolory. Jasne powinny być zarówno fronty szafek, jak i blaty, podłogi oraz ściany. Najlepiej sprawdzi się biel, ale równie dobrze możesz postawić na delikatne pastelowe odcienie i beże. Trzymaj się jednej gamy kolorystycznej - możesz wybrać kilka odcieni, ale nie łącz kolorów.

26 metrów kwadratowych to niewiele, zwłaszcza jeśli ma pomieścić 2 pokoje, kuchnię i łazienkę. A taki był właśnie układ tego malutkiego mieszkania. 26 metrów kwadratowych to niewiele, zwłaszcza jeśli ma pomieścić 2 pokoje, kuchnię i łazienkę. A taki był właśnie układ tego malutkiego mieszkania. fot. zupart.com

Fronty gładkie i błyszczące

Jeśli masz niewielką kuchnię, najlepiej sprawdzą się szafki o gładkich frontach. Unikaj nagromadzenia faktur! Pamiętaj, siła tkwi w umiarze. Wybierz wykończenie w połysku. Światło będzie odbijać się od błyszczących frontów szafek, dzięki czemu kuchnia będzie wydawać się bardziej przestronna.

Tubądzin Domino Tubądzin Domino Fot. Tubądzin

Wielkość płytek ma znaczenie

Warto pamiętać, że w małej kuchni świetnie sprawdzą się duże (a nawet bardzo duże) płytki. Będą dodawać przestrzeni a przy tym są bardzo efektowne.

Wiszące szafki kuchenne mają dwie głębokości; proj. FU Architekci Wiszące szafki kuchenne mają dwie głębokości; proj. FU Architekci Fot. Anna Wrotek

Postaw na proste formy

W małej kuchni warto postawić na proste formy. Zrezygnujmy z fikuśnie powyginanych relingów czy wymyślnych listw. Najlepiej sprawdzą się szafki kuchenne o jasnych prostych, gładkich frontach. Poszaleć możemy w dodatkach.

Małe AGD Smeg Małe AGD Smeg Fot. Smeg

Wybierz jednolite dodatki

Wybierzmy małe urządzenia AGD (toster, czajnik, ekspres) w tej samej kolorystyce. Możemy pokusić się o oryginalną lampę czy stojak na noże od projektanta. Pamiętajmy, że wszystko powinno być w tym samym stylu. Dla przykładu, jeśli zdecydowaliśmy się na nowoczesną kuchnię, chlebak w rustykalnym stylu będzie pasował jak pięść do nosa.

Szafki kuchenne sięgają sufitu. Podoba nam się tapeta w drobne kwiatki! Szafki kuchenne sięgają sufitu. Podoba nam się tapeta w drobne kwiatki! wiz. zukkini.ru

Zadbaj o dobre oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie kuchni to nie lada wyzwanie. Pamiętajmy, że im mniejsza kuchnia, tym lepiej powinna być doświetlona. Lampa sufitowa powinna mieć mocne światło. Nawet po zmroku kuchnia będzie wydawać się duża.

Kawalerka w Warszawie - 28 m kw.; proj. cooperativa studio Kawalerka w Warszawie - 28 m kw.; proj. cooperativa studio fot. Daria Matczuk

Mniej znaczy więcej

Warto pamiętać, że nawet duży, szeroki blat kuchenny, pozastawiany przyborami, słoiczkami i dekoracjami, nie będzie prezentował się dobrze. Ograniczmy ilość sprzętów do minimum. Na blacie powinny zostać te przedmioty, po które sięgasz minimum raz dziennie. Resztę przedmiotów schowaj w zamykanych szafkach.

Kuchnia z lustrem Kuchnia z lustrem Fot. .fantasticfrank.se

Postaw na lustra

Lustra kojarzą Ci się wyłącznie z łazienką lub przedpokojem? Nic bardziej mylnego. Odpowiednie zastosowanie luster (lub innych błyszczących powierzchni - np. stali) może optycznie powiększyć nawet najmniejszą kuchnię. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie lustrzanego dekoru na ścianie między górnymi, a dolnymi szafkami.

Okno w kuchni Okno w kuchni Fot. Dominic Alves (CC BY 2.0)

Wpuść światło do kuchni

Masz okno w kuchni? Zrezygnuj z żaluzji czy firan (optycznie zmniejszają wnętrze). Jeśli masz osobną kuchnię, ciekawym pomysłem może być zastąpienie jednej ze ścian luksferami. Taka szklana ściana będzie wyglądać bardzo efektownie!

Podłużne paski w kuchni Podłużne paski w kuchni Fot. rilane.com

Podłużne pasy

Warto pamiętać, że podłużne pasy optycznie wydłużają pomieszczenie. Warto postawić na posadzki w podłużnym układzie. Niezłym rozwiązaniem jest też położenie na podłodze niewielkiego dywanu w paski. Masz płytki między szafkami? Doskonałym pomysłem jest również zastosowanie niemal niewidocznych pionowych fug. Dzięki temu wydobędziemy poziome podziały na ścianie.

Więcej o: