Jak optycznie powiększyć kuchnię? 10 sposobów, dzięki którym wyda się większa
Kuchnia w jasnych kolorach
Aranżując kuchnię wybierz jasne, odbijające światło kolory. Jasne powinny być zarówno fronty szafek, jak i blaty, podłogi oraz ściany. Najlepiej sprawdzi się biel, ale równie dobrze możesz postawić na delikatne pastelowe odcienie i beże. Trzymaj się jednej gamy kolorystycznej - możesz wybrać kilka odcieni, ale nie łącz kolorów.
Fronty gładkie i błyszczące
Jeśli masz niewielką kuchnię, najlepiej sprawdzą się szafki o gładkich frontach. Unikaj nagromadzenia faktur! Pamiętaj, siła tkwi w umiarze. Wybierz wykończenie w połysku. Światło będzie odbijać się od błyszczących frontów szafek, dzięki czemu kuchnia będzie wydawać się bardziej przestronna.
Wielkość płytek ma znaczenie
Warto pamiętać, że w małej kuchni świetnie sprawdzą się duże (a nawet bardzo duże) płytki. Będą dodawać przestrzeni a przy tym są bardzo efektowne.
Postaw na proste formy
W małej kuchni warto postawić na proste formy. Zrezygnujmy z fikuśnie powyginanych relingów czy wymyślnych listw. Najlepiej sprawdzą się szafki kuchenne o jasnych prostych, gładkich frontach. Poszaleć możemy w dodatkach.
Wybierz jednolite dodatki
Wybierzmy małe urządzenia AGD (toster, czajnik, ekspres) w tej samej kolorystyce. Możemy pokusić się o oryginalną lampę czy stojak na noże od projektanta. Pamiętajmy, że wszystko powinno być w tym samym stylu. Dla przykładu, jeśli zdecydowaliśmy się na nowoczesną kuchnię, chlebak w rustykalnym stylu będzie pasował jak pięść do nosa.
Zadbaj o dobre oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie kuchni to nie lada wyzwanie. Pamiętajmy, że im mniejsza kuchnia, tym lepiej powinna być doświetlona. Lampa sufitowa powinna mieć mocne światło. Nawet po zmroku kuchnia będzie wydawać się duża.
Mniej znaczy więcej
Warto pamiętać, że nawet duży, szeroki blat kuchenny, pozastawiany przyborami, słoiczkami i dekoracjami, nie będzie prezentował się dobrze. Ograniczmy ilość sprzętów do minimum. Na blacie powinny zostać te przedmioty, po które sięgasz minimum raz dziennie. Resztę przedmiotów schowaj w zamykanych szafkach.
Postaw na lustra
Lustra kojarzą Ci się wyłącznie z łazienką lub przedpokojem? Nic bardziej mylnego. Odpowiednie zastosowanie luster (lub innych błyszczących powierzchni - np. stali) może optycznie powiększyć nawet najmniejszą kuchnię. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie lustrzanego dekoru na ścianie między górnymi, a dolnymi szafkami.
Wpuść światło do kuchni
Masz okno w kuchni? Zrezygnuj z żaluzji czy firan (optycznie zmniejszają wnętrze). Jeśli masz osobną kuchnię, ciekawym pomysłem może być zastąpienie jednej ze ścian luksferami. Taka szklana ściana będzie wyglądać bardzo efektownie!
Podłużne pasy
Warto pamiętać, że podłużne pasy optycznie wydłużają pomieszczenie. Warto postawić na posadzki w podłużnym układzie. Niezłym rozwiązaniem jest też położenie na podłodze niewielkiego dywanu w paski. Masz płytki między szafkami? Doskonałym pomysłem jest również zastosowanie niemal niewidocznych pionowych fug. Dzięki temu wydobędziemy poziome podziały na ścianie.