Czarne meble kuchenne chętnie są stosowane np. przez włoskich projektantów. Piękne zdjęcia przekonują nas do wyboru eleganckich, czarnych frontów. Warto jednak zwrócić uwagę, że projekty są pokazywane w przestronnych, kilkudziesięciometrowych, nieprzeciętnie wysokich, mocno doświetlonych pomieszczeniach. Często są to bardzo realistyczne wizualizacje. Takie meble zupełnie inaczej będą wyglądały w kuchni o powierzchni 12 metrów, gdzie niewielkie okno wychodzi na północ.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na czarne meble kuchenne, zastanówmy się, czy odpowiednie do naszego domu będą błyszczące czy matowe fronty. Błyszczące powiększą optycznie przestrzeń. Ich dużą wadą jest trudne utrzymanie czystości. Na gładkich, czarnych frontach, będzie widoczny każdy odcisk palca, każda kropla wody. Bardziej sprawdzą się w kawalerce singla niż w mieszkaniu rodziny z małymi dziećmi i psem.
Fronty mebli mogą być wykonane z płyty meblowej, akrylu, forniru wybarwianego na czarny kolor , z czarnego szkła w aluminiowej ramce. Wybór zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć i od ilości pieniędzy, jakie planujemy przeznaczyć na kuchnię.
Jeżeli chcemy sobie zafundować czarny blat, to możemy wybierać wśród różnych materiałów: od najpopularniejszych blatów laminowanych, przez konglomeraty do blatów kamiennych, np. z czarnego granitu. Ciekawostką są czarne blaty z konglomeratu z brokatowymi drobinkami. Interesująco wyglądają w surowej, czarnej kuchni. Łatwiejsze w utrzymaniu czystości będą czarne, matowe blaty niż błyszczące. Na błyszczących bardziej też będą widoczne zarysowania (na blacie z konglomeratu).
Czarne meble dobrze wyglądają w sąsiedztwie bieli i czerwieni. Projektanci często łączą czerń z drewnem w jasnym, ale ciepłym, naturalnym odcieniu.
Ważne, abyśmy wzięli pod uwagę styl i kolorystykę panującą w pozostałej części mieszkania. Jest to przede wszystkim ważne, kiedy nasza kuchnia jest otwarta na salon i obydwa wnętrza muszą tworzyć spójną całość.
Bardzo modne są czarne sprzęty kuchenne - płyty gazowe i piekarniki. Jeśli decydujecie się na czarne szafki, będą ich znakomitym uzupełnieniem. Z czarnymi meblami kuchennymi dobrze komponuje się również stal. Odważniejsi mogą postawić na kontrastowe kolory - np. czerwień lub biel.
Fot. Franke