Odpowiednie lustro do łazienki

Lustro to niezbędny element każdej łazienki. Jaki model wybrać? Na jakiej wysokości powiesić? Jak je dobrze oświetlić? Jak za pomocą lustra "wymodelować" trudną łazienkę? Podpowiadamy!

Wielkość lustra

W sklepach jest ogromny wybór luster - w dowolnym kształcie, rozmiarze i stylu. Warto poświęcić chwilę i wybrać takie lustro, które będzie nie tylko ładne, ale w którym przeglądanie się będzie po prostu wygodne. Lustrzana tafla to strategiczny element, dzięki któremu można odpowiednio "wymodelować" każdą (nawet trudną przestrzeń). Jeśli masz dużą łazienkę, zainwestuj w lustro, które obejmować będzie całą sylwetkę. Twoja łazienka jest mała? Kup lustro nie mniejsze niż 45-50 cm szerokości i 55-60 cm wysokości. Zasada jest prosta, swobodnie stojąc przed lustrem powinieneś widzieć swoją głowę i ramiona.

Łazienka w stylu retro Ceramika Paradyż mat. prasowe Ceramika Paradyż

Na jakiej wysokości powiesić lustro?

Najwygodniej jest zamontować lustro nad umywalką. Powinno być powieszone w taki sposób, aby nie trzeba było stawać na palcach ani się schylać, żeby zobaczyć swoją twarz. Nasz wzrok powinien padać na wysokość 3/4 od dolnej krawędzi tafli. Odległość od umywalki nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Nie będzie się tak często chlapać!

małe mieszkanie, kawalerka, dobrze urządzone małe mieszkaniefot. David Engelhardt / timseggerman.com

Oświetlenie lustra

Przed powieszeniem lustra należy dokładnie zaplanować jego oświetlenie. Najkorzystniej będzie, gdy zamontujesz symetrycznie dwie oprawy po obu stronach lustra, na wysokości oczu. Twarz będzie odpowiednio doświetlona! Często w małych łazienkach nie możemy sobie pozwolić na oświetlenie boczne. Alternatywą jest zamontowanie oświetlenia nad lustrem, na całej jego szerokości. Światło będzie padało równomiernie.

Oświetlenie lustra w łazienceFot. ledowe.info

Lusterko na wysięgniku

Okrągłe lusterko powiększające, zamontowane na ruchomym przegubie, to rozwiązanie często stosowane w hotelach. Warto je "przemycić" do własnego mieszkania. Oczywiście nie zastąpi ono klasycznego lustra. To tylko praktyczny dodatek! Lusterko na wysięgniku ułatwi paniom wykonanie makijażu czy golenie.

Mała łazienka - jak urządzić?fot. Ikea

Lustro dla starszych i niepełnosprawnych

Jeśli aranżujesz łazienkę z myślą o osobie starszej lub niepełnosprawnej, warto pomyśleć o lustrze uchylnym, zamontowanym na specjalnych zawiasach. Regulacja lustra pozwala na ustawienie kąta nachylenia według indywidualnych potrzeb.

Lustro i szafka - dwa w jednym

Szafka łazienkowa z lustrem to funkcjonalne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się nawet w bardzo małej łazience. Co ważne, zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania, a wszystkie niezbędne przybory toaletowe mamy pod ręką! W sklepach jest ogromny wybór modeli z dwoma lub trzema drzwiami. Warto wybrać szafkę, która ma z boku zainstalowane oświetlenie LED.

Dutchess House No. 1, Grzywiński, dom, aluminium, designfot. Grzywinski Pons/ gp-arch.com

Triki, które powiększą przestrzeń

Odpowiednio dobrane lustro potrafi "wymodelować" naszą łazienkę. Duże, stojące, obejmujące całą sylwetkę sprawi, że łazienka wyda się wyższa. Jeśli lubimy odważne rozwiązania, możemy pokryć lustrzaną taflą całą ścianę. Pomieszczenie wyda się znacznie większe. Podobny efekt osiągniemy, gdy wzdłuż ścian (na wysokości oczu) umieścimy "lustrzany pasek". Pamiętajmy jednak, że  dwa lustra naprzeciwko siebie (powtarzające swoje odbicia) wprowadzą niepotrzebny chaos!

Mała, biała łazienka, jak urządzić małą łazienkęfot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.