Urządzamy wygodną łazienkę. Rady jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów

Aranżacja łazienki, szczególnie przy małym metrażu może być wyzwaniem. Podpowiadamy, jak zmieścić wszystkie sprzęty i które meble łazienkowe będą najlepsze.

Wanna czy prysznic?

Utarło się, że w łazience powinna stać wanna. Instalują ją nawet osoby, które preferują prysznic. A potem stoją przed dylematem - albo zalewać łazienkę (nawet przy ostrożnym operowaniu słuchawką prysznicową zdarza się to często), polewać się wodą siedząc w kucki, albo zamontować foliową zasłonkę. Jest to rozwiązanie najłatwiejsze, ale z estetyką nie ma nic wspólnego. Dlatego przed podjęciem decyzji zastanów się, co lubisz.
Problem pojawia się wtedy, kiedy domownicy mają różne preferencje - jedni uwielbiają nasiadówki w pianie, inni szybki tusz. Jeżeli powierzchnia łazienki uniemożliwia wstawienie i wanny, i kabiny prysznicowej może pomyślisz o wannie ze szklaną, ochronną ścianką, która chroni przed rozpryskiwaniem wody przez osoby korzystające z prysznica?

Wybieramy wannę Wybieramy wannę Fot. Ravak

Dobieramy wannę

Dla miłośników kąpieli wanna jest najważniejsza. Oczywiście jej rozmiar dobieramy do miejsca, jakim dysponujemy. Standardowe wanny, przeznaczone do zabudowania mają od 125 do 180 cm długości i 68 - 75 cm szerokości. Ważna jest także jej wysokość - idealna to 45 - 50 cm od podłogi. Aby osobie stojącej przed wanną było wygodnie stać - miejsce na stopy można zrobić przez cofnięcie dolnego kafelka.

Wanna siedząca ma zazwyczaj 100 - 105 cm długości 65 -70 cm szerokości. Nie jest to wygodne rozwiązanie, dlatego przy braku miejsca na dużą wannę naprawdę warto się zastanowić, czy nie zrezygnować z niej w ogóle na rzecz prysznica.

Aranżacja łazienki Aranżacja łazienki Fot. Sylwester Rejmer

Prysznic bez brodzika

Jeżeli dopiero urządzasz łazienkę lub czeka cię w niej generalny remont pomyśl o kabinie prysznicowej bez brodzika, z odpływem wody w wyprofilowanej w odpowiedni sposób podłodze. To modne, świetne rozwiązanie zarówno do małych, jak i dużych łazienek - jednolita tafla podłogi, bez wydzielonej brodzikiem przestrzeni sprawia, że łazienka wydaje się zdecydowanie bardziej przestronna niż jest w rzeczywistości. Ale uwaga - to nie jest pomysł możliwy do realizacji we wszystkich łazienkach - szczególnie w domach budowanych przed laty może być kłopot. O możliwości techniczne spytaj dobrego hydraulika.

Czystość w łazience Czystość w łazience ZHU DIFENG

Prysznic z brodzikiem

Ma najczęściej wymiar 80 - 90 cm. Odpływ wody powinien znajdować się w tym samym kącie, co prysznic. W bardzo małych łazienkach bez wanny, z których korzystają dzieci rozwiązaniem są brodziki wysokie, w których od biedy można się nieco wytaplać.

Najlepsza umywalka

Im jest większa i głębsza - tym lepiej (standardowa jej szerokość to 48-63 cm, głębokość 37-45 cm). Montuje się ją najczęściej na wysokości 80 cm (dla osób wysokich 85 cm). Dookoła umywalki niezbędne jest miejsce na poruszanie się przy myciu, wycieranie się - minimum 60 cm. wolnej przestrzeni.
Umywalkę można postawić na nóżce - ale wtedy trudno ci będzie wykorzystać przestrzeń pod umywalką i po obu jej stronach. Gdy zamontujesz ją na blacie lub wpuścisz w szafkę - zyskujesz miejsce do składowania np. chemii gospodarczej lub rzeczy do prania.

Łazienka z lustrem na sedesm Łazienka z lustrem na sedesm PHOTOGRAPHEE.EU

Jaki sedes wybrać?

Jeżeli nie masz oddzielnej ubikacji, a z łazienki korzysta więcej niż jedna osoba warto postarać się jakoś go odizolować - choćby ścianką, niewielkim murkiem, czymkolwiek. Zadbaj także o to, by drzwi nie otwierały się w stronę osoby siedzącej na sedesie.
Pamiętaj, że aby wygodnie usiąść na sedesie potrzeba ok. 60 cm wolnej przestrzeni przed nim.
Gdy stoisz przed zadaniem kupna nowego sedesu postaraj się kupić taki z półeczką (niestety, nie jest to łatwe). Lekarze bardzo zachęcają, by dla własnego bezpieczeństwa, od czasu do czasu uważnie oglądać to, co wydalamy. A nie jest to możliwe w sedesach pochyłych, gdzie wszystko spływa bezpośrednio do kanalizacji.
Przy sedesie zaplanuj miejsce na papier toaletowy, szczotkę do czyszczenia.

Łazienka Łazienka FOAMFOTO

A może bidet?

Choć zajmuje tyle samo miejsca co sedes - jeżeli tylko powierzchnia łazienki nam na to pozwala - warto go mieć, bo kapitalnie ułatwia higienę intymną. Nie tylko kobietom. A co zrobić, gdy chcemy mieć bidet, ale w niewielkiej łazience nie bardzo jest gdzie go zainstalować? By wygospodarować miejsce na bidet możemy przenieść pralkę w inne miejsce z dostępem do wody, np. do kuchni. A jeżeli na pralkę też nie ma w małej łazience miejsca - możemy kupić sedes z funkcją bidetu. Takie dwa w jednym.

Niezbędne akcesoria

Miejsce na mydło, płyn do mycia, szampon powinno znaleźć się bezpośrednio przy wannie, prysznicu, umywalce. Masz zainstalowaną kabinę prysznicową i nie masz już miejsca na jakiekolwiek półki, szafeczki? Miejscem do przechowywania kosmetyków przy prysznicu może być odpowiedniej wielkości wnęka, wykuta w murze, w zasięgu ręki (nie kranu).

Gdy wśród domowników jest osoba starsza warto przy sedesie i wannie zainstalować poręcze, ułatwiające wstawanie, a w kabinie prysznicowej rozkładane siedzisko.
Aby ułatwić korzystanie z łazienki dzieciom - kup stołeczek. Pamiętaj, by był stabilny, najlepiej z antypoślizgowym stopniem.
Lustra - jako płaszczyzny powiększające wnętrze - są pożądane w wielu miejscach, ale nad umywalką, są wręcz  niezbędne. Powieś lustro na wysokości oczu, tak, by obejmowało jak najwięcej stojącej przed nim postaci.

Oświetlenie łazienki Oświetlenie łazienki Fot. Arkadiusz Ścichocki

Oświetlenie łazienki

W łazience, ze względu na panującą w niej wilgoć, nie możesz powiesić pierwszej z brzegu lampy. Do tego pomieszczenia przeznaczone są specjalne lampy, z osłonkami na żarówki tzw. plafony.
Prócz światła górnego (lub bocznego) niezbędne jest jeszcze oddzielne oświetlenie lustra. Lampki zainstaluj po obu jego stronach, tak, by oświetlały twarz bez cienia.

Ściany i podłogi w łazience

W pomieszczeniu, gdzie bywa bardzo wilgotno wszystkie użyte materiały, pokrywające podłogę i ściany muszą być odporne na działanie wody. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wyłożenie ścian glazurą. Po kafelkach woda po prostu spływa, łatwo je umyć. Ale od kiedy w sklepach pojawiły się doskonałej jakości farby wodoodporne i tapety - coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania. W łazienkach zaczęło pojawiać się też drewno - odpowiednio zaimpregnowane jest świetną alternatywą dla kafelków.

Więcej o: