Nowoczesne łazienki bez szkła się nie obędą. Szkłem może być wyłożona cała ściana lub tylko jej fragment. Tafle bywają wielkoformatowe albo przybierają formę standardowych płytek ceramicznych: kwadratów lub prostokątów. Szkło na ścianę wcale nie musi być przezroczyste - ma różne kolory i rozmaitą grubość. Zawsze jednak jest bezpieczne, czyli jest hartowane, klejone lub zbrojone. Uderzone rozpada się na kawałki o nieostrych krawędziach, rozpryskuje albo na tafli tworzy się tylko siatka pęknięć.
Fot. megalazienki.pl
Na pewno nie sprawdzi się tapeta papierowa, bo jest nieodporna na wilgoć. Za to winylowa, pokryta odpornym na wodę i środki chemiczne winylem, będzie jak najbardziej na miejscu. Może być płaska (cienka i błyszcząca) lub wypukła (grubsza, ale mniej odporna na zarysowania). Tapety winylowe często imitują kamień, cegłę czy drewno. Wodoodporne są również tapety z włókien szklanych, pokryte lakierem akrylowym, farbą akrylową lub epoksydową. Pamiętaj jednak, że trudno usuwa się ją ze ściany. Dobra do łazienki jest też raufaza, czyli biała tapeta do malowania. Pokrywając ją kolorem, trzeba wybrać farby odporne na wilgoć i szorowanie. Kładąc każdy rodzaj tapety, używajmy klejów wyłącznie wodoodpornych.
Fot. megatapety.eu
Jeszcze do niedawna stosowano go na podłogi, dziś gres kładzie się z powodzeniem na ściany. W łazience doskonale sprawdza się gres szkliwiony. Jest bardziej odporny na zabrudzenia i szorowanie. Jeśli jednak macie mała łazienkę i zależy wam na optycznym jej powiększeniu, wybierzcie gres polerowany na wysoki połysk. Odbija światło, dzięki czemu nadaje pomieszczeniu lekkości.
Fot. ceramika nowa gala
W łazienkach najlepiej położyć drewno egzotyczne, bo jest bardziej odporne na wilgoć. Najlepsze to: teak, jatobe, cedr, doussie, marbau, iroko, lapacho, a także badi i wenge. Bardziej wrażliwe na wilgoć są kempas, guatambu i orzech afrykański (bibola). Z rodzimych gatunków w łazience sprawdzi się dąb, wiąz, jesion, buk, a także modrzew. Mniej odporna na wilgoć jest sosna, świerk, czereśnia oraz grusza. Drewno krajowe musimy zabezpieczyć poprzez lakierowanie, olejowanie, bejcowanie, woskowanie albo malowanie.
Fot. Corbis
Daje efekt sterylności, ale wymaga codziennego czyszczenia - bo nawet czysta woda pozostawia na blasze ślady. Na ściany w łazienkach kładzie się arkusze stali nierdzewnej, aluminiowej, niekiedy blachy miedzianej. Aby nie rdzewiały, miejsca łączeń arkuszy muszą być szczelnie zabezpieczone. Do mocowania można użyć wkrętów lub kleju.
Fot. ladnydom.pl