Płytki łazienkowe: trendy w aranżacji łazienek. Płytki łazienkowe w różnych stylach

Płytki łazienkowe decydują o tym, jaki charakter będzie miała aranżacja wnętrza. Prześledziliśmy aktualne trendy w doborze i aranżacji płytek łazienkowych.
Płytki łazienkowe Płytki łazienkowe Fot. Purpura

Płytki łazienkowe cementowe

Jakiś czas temu zapanowała u nas moda na płytki łazienkowe wykonane z cementu - z dużą ilością wzorów, posiadające na swojej powierzchni liczne desenie, a także nieskończenie różnorodne patchworki. Trend ten wynika z zachwytu kulturą krajów południowych, w których usiane wzorami płytki odgrywają szczególną rolę.

Takimi płytkami nie wykładamy wszystkich ścian w łazience - to zdecydowanie za dużo. Wystarczy, że ozdobimy nimi jedną ze ścian lub podłogę, aby aranżacja wnętrza robiła wrażenie. Płytki łazienkowe z cementu występują w bogatej kolorystyce, nawet wielbiciele monochromatycznych wnętrz znajdą coś dla siebie. Wzorzyste płytki możemy ułożyć w dowolnej kolejności tworząc niepowtarzalne kompozycje.

Płytki łazienkowe cementowe na podłodze
Fot. purpura.eu

Płytki łazienkowe heksagonalne

Powszechnie te płytki łazienkowe są znane jako plaster miodu. Sześciokątny kształt bardzo go przypomina. Na popularności zyskują od kilku sezonów i wygląda na to, ze jeszcze na długo z nami pozostaną. Dobrze wyglądają zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Jeszcze do niedawna dostępne były niemal wyłącznie w małym i średnim rozmiarze. Teraz sześciokątne płytki do łazienki można znaleźć także w rozmiarze XXL. Wyglądają bardzo efektownie.

płytki łazienkowe, glazura, terakota, płytki do łazienki, aranżacja łazienki, projekt łazienki
Fot. Defra

Płytki heksagonalne możemy również ułożyć w nieco bardziej oryginalny sposób, zamiast pokrywać nimi całą ścianę. Szczególnie, jeśli wybraliśmy płytki łazienkowe w nieco ciemniejszym kolorze i obawiamy się, że położenie ich na wszystkich ścianach w całości mogłoby przytłoczyć aranżację.

płytki łazienkowe, łazienka, glazura, terakota, płytki ścienne, płytki łazienkowe, aranżacja łazienki
Fot. Armatura Kraków

Kolorowe płytki na ścianie Kolorowe płytki na ścianie fot. Ape Ceramica

Płytki łazienkowe różnokolorowe

Nie trzeba kupować wzorzystych płytek łazienkowych, żeby mieć wzory na ścianie czy podłodze. Nowy trend to samodzielne tworzenie kompozycji kolorystycznych z pojedynczych barw. Mogą być one abstrakcyjne, jak na zdjęciu, bądź dużo bardziej uporządkowane. Ważny jest efekt niepowtarzalności, który można uzyskać - w końcu nikt inny nie ułoży płytek w taki sam sposób. Jest to trend zdecydowanie dla indywidualistów.

Płytki łazienkowe drewnopodobne Płytki łazienkowe drewnopodobne Fot. Deante

Płytki łazienkowe drewnopodobne

Przypominające do złudzenia drewno płytki wciąż są jednymi z najchętniej kupowanych. Trudno się temu dziwić - świetnie komponują się z niemal wszystkimi wzorami i kolorami w aranżacji, a do tego ocieplają wnętrze i imitują drogi materiał wykończeniowy przy jednoczesnym zachowaniu wodoodporności.

Płytki łazienkowe drewnopodobne
Fot. shutterstock

Płytki łazienkowe w formie rybiej łuski

Obok tych płytek łazienkowych trudno przejść obojętnie. Zdecydowanie się wyróżniają. Nawet banalnemu wnętrzu dodadzą wyrazu i charakteru. Płytki w formie rybich łusek zyskały wyjątkową popularność szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Jednak znajdują coraz większą liczbę zwolenników także w Polsce. Szczególnie dobrze wyglądają w morskich odcieniach zieleni. Warto w nie zainwestować, żeby stworzyć wyjątkową aranżację łazienki.

płytki łazienkowe, łazienka, ceramika, glazura, terakota, płytki cementowe, aranżacja łazienki, płytki ścienne, płytki podłogowe
Fot. Imola Ceramica

Płytki łazienkowe Płytki łazienkowe Fot. Cersanit

Płytki łazienkowe ułożone nietypowo

Płytki łazienkowe ułożone "pod linijkę" to tylko jedna z wielu opcji, jakie możemy wykorzystać przy urządzaniu wnętrza. Dla uzyskania oryginalnego efektu dekoracyjnego wystarczy przykleić je pod kątem lub w sposób przypominający układanie desek w salonie - na przykład we wzór jodełki.

płytki łazienkowe, łazienka, ceramika, glazura, terakota, płytki cementowe, aranżacja łazienki, płytki ścienne, płytki podłogowe
Fot. Donal Murphy/Raw Decor

Płytki łazienkowe - dekor w pepitkę Płytki łazienkowe - dekor w pepitkę Fot. Deante

Płytki łazienkowe w oryginalne wzory

Ponadczasowe połączenie bieli z czernią w formie dobrze wszystkim znanego wzoru - pepitki. Warto czerpać inspiracje do tworzenia aranżacji wnętrz z różnych obszarów życia - w tym przypadku pomysł na dekor ścienny przyszedł ze świata mody odzieżowej.

Innym bardzo popularnym wzorem w dekorowaniu wnętrz jest monstera, która w końcu  doczekała się swojego miejsca również na płytkach łazienkowych. Wzór, który tak chętnie wprowadzaliśmy do mieszkań pod postacią tekstyliów czy tapet prędzej czy później musiał znaleźć się i w łazience.

płytki łazienkowe, łazienka, ceramika, glazura, terakota, płytki cementowe, aranżacja łazienki, płytki ścienne, płytki podłogowe
Fot. Ceramstic

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.