Małe łazienki - 9 zasad urządzania

Małej łazienki nie da się rozciągnąć. Jednak jeśli urządzając ją zastosujemy kilka prostych zasad, nawet najmniejsza łazienka ma szansę stać się wygodnym, funkcjonalnym i estetycznym pomieszczeniem.

Małe łazienki - kolory w małej łazience

Zwróćmy uwagę na dobór kolorów, którymi chcemy wykończyć łazienkę. Pamiętajmy, że ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze. Najlepiej sprawdzą się jasne, zimne barwy. Sprawiają one, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzeni. Najlepsze będą błękity, jasne szarości i oczywiście uniwersalna biel.

kawalerka, na sprzedaż, skandynawski stylhusmanhagberg.se

Małe łazienki - sprzęty do małej łazienki

Wybór sprzętów do mikroskopijnej łazienki wymaga szczególnego przemyślenia. Tu z pomocą przychodzą producenci, którzy proponują specjalne linie zaprojektowane do małych pomieszczeń. Możemy wybierać spośród ceramiki o mniejszych rozmiarach, narożnych umywalek, sedesów czy szafek.

You & Me Hatria miska WC stojąca narożna z deską fot. hatria.com

Małe łazienki - pralka w małej łazience

Jeśli nasza łazienka jest naprawdę mała, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie pralki do innego pomieszczenia. Gdy możliwości instalacyjno-architektoniczne pozwalają na to, taki pomysł jest wart przemyślenia. Łazienka bez pralki zyska naprawdę dużo dodatkowej przestrzeni. Innym rozwiązaniem może być powiększenie łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia.

Na rynku dostępne są również pralki o zmniejszonych wymiarach. Możemy wybierać wśród pralek ładowanych od góry ( wymiary: 85cm x 60 cm x 42-45 cm), poprzez pralki ładowane od przodu o zmniejszonej głębokości do ok. 40 cm, aż po pralki do najmniejszej pralki na rynku Aquamatic Candy o wymiarach 51 cm szer., 44 cm gł. i 69,5 cm wys. (pojemność 3,5 kg).

Małe łazienki - lustra w małej łazience

Lustra to dobrze znany sposób na powiększenie małych wnętrz. Jeśli zastosujemy duże tafle luster bez ram, łazienka wyda się większa. Dodatkowo możemy spotęgować wrażenie stosując dwa lustra powtarzające swoje odbicia. Odważnym, ale oryginalnym pomysłem będzie zastosowanie lustrzanych płytek ceramicznych. Dadzą one ciekawy efekt dekoracyjny, jednocześnie powiększą optycznie pomieszczenie.

Małe łazienki - łazienka na wysoki połysk

W małych pomieszczenia dobrze sprawdzają się wszystkie materiały odbijające światło, a więc połyskliwe. Zatem lakierowane meble, metal, szkło to dobry wybór. Dobrze jest również wybierać połyskliwe płytki ceramiczne.

Małe łazienki - oświetlenie w małej łazience

Nawet najbardziej pomysłowo urządzona łazienka nie będzie się dobrze prezentować, gdy będzie niedoświetlona i ponura. Mała ilość światła sprawia, że pomieszczenia wydają się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Niewskazane jest jedno centralne, górne oświetlenie. Zamontujmy kilka źródeł światła, jak kinkiety, podświetlmy lustra i szafki. Jasne, halogenowe oświetlenie sprawi, że łazienka wyda się czystsza i większa.

Małe łazienki - płytki w małej łazience

Rodzaj i sposób ułożenia płytek mają wpływ na poczucie wielkości pomieszczenia. Kafle bardzo ozdobne, o wyrazistych wzorach nie sprawdzą się w małej łazience. Najlepsze będą proste, o połyskliwym wykończeniu. Efekt poszerzenia łazienki uzyskamy układając płytki podłogowe w karo. Ponad to wszystkie wyraźne, poziome podziały na ścianach również poszerzą optycznie wnętrze. Można więc rozdzielić płytki ścienne ciemniejszym dekorem.

WNETRZA LAZIENKA ( BIALO - ZOLTA ) Fot. Alex Pavlović ( Karl Jorgenson )

Małe łazienki - uwolnij podłogę

Podwieszana elementy wyposażenie łazienki uwalniają cenne centymetry i tak skąpej podłogi. Taki zabieg sprawia, że optycznie nasza mała łazienka wyda się większa.

Małe łazienki - porządek w małej łazience

Im wnętrze przejrzystsze, tym wydaje się większe. Zadbajmy więc o wizualny porządek łazienki. Starajmy się trzymać wszystkie kosmetyki w szafkach, ograniczmy ilość ozdób, wybierajmy proste meble i ceramikę. Ujednolićmy kolor ręczników i dodatków. Im mniej rzeczy, które wprowadzają optyczny chaos, tym lepiej dla naszego małego wnętrza.

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA