Łazienka: uwolnić wannę!

Trzeba mieć duża łazienkę, żeby zmieściła się wolno stojąca wanna. Jednak, nie zawsze. Taką wannę można postawić np. w sypialni. Oto nasze propozycje na aranżacje z użyciem wanien wolno stojących.

Obok pieca

Ustawiona w pokoju wanna z pewnością będzie zwracać uwagę i zdominuje wnętrze, dlatego warto wybrać model o atrakcyjnej formie. Warto pamiętać, że pomysł łazienki w sypialni sprawdzi się tylko wtedy, gdy w mieszkaniu znajduje się dsuga łazienka, przeznaczona dla pozostałych domowników i dla gości.

 

W prezentowanym aneksie zmieściła się nie tylko wanna, ale też umywalka i kabina prysznicowa - jej ściany wyłożono szklaną mozaiką w mocnym kolorze. Wnętrze ogrzewa kaloryfer z żeliwnymi żeberkami a la XX w., zainstalowany na pomalowanej na czarno ścianie.

Przy garderobie

Decydując się na wannę wolno stojącą trzeba się niestety liczyć z niemałym wydatkiem, gdyż takie wanny sporo kosztują. Kwestie techniczne natomiast nie stanowią zwykle przeszkody. Należy tylko wziąć pod uwagę odległość kącika kąpielowego od pionów kanalizacyjnych - aby zapewnić wymagany spadek wody, zaleca się np. umieszczenie urządzenia na podeście.

 

W tej sypialni ścianę przy wannie zabezpieczono wodoodporną farbą o perłowym połysku. Podłogę w całym pomieszczeniu pokryto żywicą epoksydową. W głębi - umywalka na szafce z lakierowanej płyty MDF; drzwi przy niej, obite lateksową tkaniną, prowadzą do toalety. Lustro w kryształowej ramie wygląda, jakby wisiało na żaluzji, w rzeczywistości zwiesza się na długiej lince z sufitu.

Za falującą ścianą

Jedna ze ścian ma kształt fali. W łukach umieszczono wolno stojącą okrągłą wannę oraz kabinę prysznicową.  Ściany pokryto tynkiem strukturalnym i zabezpieczono bezbarwnym lakierem, stąd wrażenie, jakby były srebrzyste. Na podłodze - grafitowy gres. Drzwi z białej płyty MDF prowadzą do garderoby i dalej do sypialni. Surowość wnętrza przełamuje szklany żyrandol w stylu glamour.

Z targu staroci

Wolno stojące wanny idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu retro. Tak właśnie jest w prezentowanej łazience. Do wanny stojącej na mosiężnych nóżkach świetnie dopasowano resztę urządzeń. Znajdziemy tu też zestaw luster w pozłacanych ramach i złocisto-srebrną tapetę w barokowy wzór. W roli szafki na kosmetyki - szafka nocna w stylu rokoko.

Minimalizm z duszą

Wolno stojąca wanna może też uzupełnić wnętrza bardziej nowoczesne. Pre3zentowane wnętrze jest świetnym przykładem jak połączyć stare z nowym.

 

Niewielki murek przy wannie, zrobiony z płyty gipsowo-kartonowej obłożonej glazurą, jest nie tylko oryginalną półeczką na kosmetyki - przede wszystkim osłania instalację baterii. Fotel z targu staroci to połączenie klasycznej formy z nowoczesnym syntetycznym materiałem.

Na podeście

Wannę na lwich łapach umieszczono na podeście wyłożonym parkietem przemysłowym z teku - taki sam jest w całej sypialni. Efektowne tremo obok wanny, będące rodzinną pamiątką, dodaje wnętrzu pałacowego charakteru. W głębi - nowoczesna kabina prysznicowa; za jej szklanymi drzwiami można brać natrysk bez obawy, że zaleje całą podłogę.

Nastrojowo i historycznie

Prezentowane wnętrze jest przykładem tego, że niekoniecznie trzeba mieć olbrzymią łazienkę, żeby zmieścić w niej wannę wolno stojącą. Oprócz wanny na lwich łapach, uwagę zwraca też oryginalna bateria z lat dwudziestych XX wieku (działa niezawodnie!).

W stylu glamour

Tę łazienkę urządzono w stylu glamour. Tutaj kwiatowe wzory pojawiły się na płytkach gresu położonych na fragmencie ściany; obramowano je złocistą szklaną mozaiką, jaką wykończona została również obudowa wanny. Do kształtu wanny nawiązuje forma sufitu podwieszanego.

Stylowy salonik

Stylowy salonik kąpielowy, a w nim wanna na lwich łapach i nietypowa umywalka o wyglądzie misy, ustawiona na starej szafce. Ściany pomalowane farbą do łazienek zdobi olejny obraz. Podłogę z teku zaimpregnowano olejem. A wszystko na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Łazienkowe królestwo

Łazienka gospodarzy tego mieszkania dzieli się na dwie części. Jedna z nich to prawdziwy salon kąpielowy z wanną na nóżkach, pełen przyjaznego, ciepłego drewna. W głębi znajduje się murowana kabina i sedes. Duże płyty szarego gresu i podświetlana tafla szkła w ścianie nadają wnętrzu nowoczesny, dość sterylny charakter.

 

Łazienka połączona jest z sypialnią i garderobą (fragment pokoju odbija się w dużym lustrze zamocowanym na ścianie). To prywatne królestwo gospodarzy.

Jak w Toskanii

Dwuosobowa wanna ustawiona została na postumencie wyłożonym trawertynem w rzadkich odcieniach, który sprowadzono z Włoch. Stamtąd pochodzą też wszystkie urządzenia sanitarne.

Więcej o: