Klasyki designu - krzesła [TOP 10]

Są jak mała czarna - nigdy nie wyjdą z mody! Wybraliśmy dla Was 10 krzeseł, które stały się klasykami designu.

Krzesło A - Xavier Pauchard

Krzesło A znane jest też pod nazwą Marais Chair A lub krzesło Tolix. Zaprojektował je w 1934 roku Xavier Pauchard dla francuskiej firmy Tolix. Metalowe krzesło, pokryte warstwą cynku, było w tamtych czasach prawdziwą nowością. Metoda galwanizacji (dzięki której metalowe meble nie pokrywały się rdzą) dopiero raczkowała.

Krzesło A, Xavier Pauchardfot. homebook.pl

Krzesło A miało być z założenia meblem ogrodowym. Często można je było znaleźć w paryskich kawiarniach. Model ten jest dziś obecny nie tylko na paryskim bruku, ale w wielu wnętrzach mieszkalnych na całym świecie. Trafił także do zbiorów muzealnych - jest obecny w Vitra Museu, MoMA czy Centrum Pompidou.

Krzesło Masters - Plilppe Starck i Eugeni Quitllet

Krzesło Masters zaprojektowane zostało w 2009 roku przez Plilppe'a Starcka i Eugeni Quitlleta dla firmy Kartell. Model ten jest hołdem złożonym współczesnym ikonom designu. Znajdziemy w nim nawiązania do krzeseł "Tulip" Aero Saarinena, "DSW" Charlesa i Ray Eamsów i "Series 7" Arne Jacobsena. Model ten został nagrodzony w 2010 roku przez Muzeum Architektury i Wzornictwa w Chicago Nagrodą Good Design.

Krzesło Masters, Plilppe Starck i Eugeni Quitlletfot. architonic.com

Krzesło Wiggle - Frank Gehry

Kolejnym krzesłem, które stało się klasykiem współczesnego designu jest Wiggle"zaprojektowane przez znanego architekta Franka Gehry'ego. Jego budynki to prawdziwe dzieła sztuki. Najsłynniejsze to bryła Muzeum Guggenheima w Bilbao czy sala koncertowa Disneya w Los Angeles.  Takie też jest kartonowe krzesło Wiggle zaprojektowane w 1972 roku. Jest ono częścią serii 'Easy Edges', która odniosła sukces dzięki temu, że Gehry nadał kartonowi nowej wartości estetycznej. Sukces kartonowych mebli zaskoczył samego Gehry'ego. Choć z założenia miały być tanimi meblami dla młodych ludzi, nigdy nie stały się produktem masowym. Koszty produkcji były zbyt drogie.

Krzesło Wiggle, Frank Gehryfot. stylecity.in

Krzesło Ant - Arne Jacobsen

Słynny duński architekt Arne Jacobsen zaprojektował w 1952 roku krzesło przypominające kształtem mrówkę (Ant). Miało wtedy trzy nóżki. Z powstaniem krzesła wiąże się ciekawa historia. Gdy Jacobsen przyniósł projekt do firmy Fritz Hansen, właściciele byli przerażeni. Kto by chciał kupować krzesło na trzech nogach?! Projektant szedł jednak w zaparte, zapewniając producentów, że jeśli model "nie chwyci" sam wykupi wszystkie krzesła. Miał rację, "Mrówka" okazała się prawdziwym hitem. Krzesło produkowane jest z 9 warstw forniru, z dwiema warstwami tkaniny bawełnianej pomiędzy. Po śmierci Jacobsena powstała "Mrówka" na czterech nogach.

Krzesło Ant, Arne Jacobsenfot. fritzhansen.com

Krzesło Standard - Jean Prouve

Z tym krzesłem czas obszedł się łaskawie. Wciąż jest modne i chętnie kupowane przez znawców tematu, choć powstało wiele lat temu. Jean Prouve zaprojektował je w 1934 roku. Ten znany francuski designer eksperymentował głównie z blaszanymi meblami. Fascynowała go stal i jej wszechstronne możliwości. Kiedy otrzymał duże zlecenie dla Uniwersytetu w Nancy zakupił dla swojej firmy najnowocześniejsze maszyny do obróbki stali i stworzył Standard Chair. Krzesło z metalowymi nogami i  siedziskiem ze sklejki dębowej to najbardziej znany projekt Prouve. Tylne nogi mebla mają profil trapezu, dzięki temu są bardzo wytrzymałe i przejmują cały ciężar ciała siedzącego. Przednie nogi wykonano natomiast z cienkich stalowych rur.

Krzesło fot. naharro.com

Krzesło Panton - Verner Panton

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych krzeseł na świecie. Symbol lat sześćdziesiątych i najsłynniejsze dzieło duńskiego projektanta Vernera Pantona. Od ponad 50 lat niezmiennie zachwyca nowoczesnym kształtem. Na przełomie lat 1959-1960 Verner Panton intensywnie rozwijał i opracowywał pomysł krzesła wykonanego z jednego kawałka plastiku. Idea siedziska w formie litery S powstała w głowie projektanta w czasie współpracy z firmą Thonet. Panton stworzył wówczas takie krzesło ze sklejki. Projekt krzesła Panton był wielokrotnie udoskonalany. Prace nad materiałem trwały nadal, jeszcze po śmierci Vernera Pantona w 1998 roku. W 1999 roku pojawiła się ostatnia wersja krzesła - Panton Chair.

Krzeslo Panton, proj.Verner Panton, Vitra   fot. vitra.com

Krzesło DAW - Charles i Ray Eames

Plastikowe krzesła Eamsów to projekty które nigdy się nie zestarzeją. Krzesło DAW (Dinning Heingt Armchair Wooden) zostało zaprojektowane w 1948 roku.  Należy do serii sześciu plastikowych krzeseł Eamsów zaprojektowanych specjalnie na konkurs "Low Cost Design" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.  Projektanci łączyli to samo siedzisko z różnymi nóżkami. DAW ma nóżki z klonowego drewna. Na kształt siedziska składają się płynne, organiczne linie.

Krzesło DAW,Charles i Ray Eamesfot. randombitsoflove.com

Krzesło Tulip - Eero Saarinen

Z czym kojarzy Wam się krzesło Tulip? Bez wątpienia z kwiatem tulipana. Zaprojektował je w 1956 roku fiński projektant Eero Saarinen. Chciał on maksymalnie uprościć projekt mebla, aby był on funkcjonalny ale jednocześnie estetyczny i elegancki. Zamiast tradycyjnych czterech nóg, krzesło Tulip ma jedną, przypominającą łodygę kwiatu. Projekt ten zyskał powszechne uznanie. Był wielokrotnie nagradzany m.in. przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy Design Center w Stuttgarcie. Krzesło Tulip jest częścią całej serii mebli na jednej nóżce, w skład której wchodzą jeszcze fotel oraz stół.

Krzesło Tulip, Eero Saarinenfot. knoll.com

Krzesło Louis Ghost - Phlilippe Starck

Louis Ghost (Duch Ludwika) to przezroczyste krzesło autorstwa ekstrawaganckiej gwiazdy designu rodem z Francji - Philippe'a Starcka. Krzesło inspirowane jest epoką Ludwika XV. To oryginalna interpretacja baroku w nowoczesnej formie. Starck zaprojektował je w 2002 roku dla firmy Kartell.  Louis Ghost został wykonany z poliwęglanu. To tworzywo lekkie, wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne czy zadrapania. Louis Ghost to jedno z najczęściej podrabianych krzeseł na świecie.

Krzesło Louis Ghost, Phlilippe Starckfot. wehearthome.de

Krzesło 14 - Michael Thonet

Na naszej liście nie mogło zabraknąć "krzesła nad krzesłami" czyli modelu "14" zaprojektowanego przez Michaela Thoneta. Jest ono stale produkowane (dziś jako nr. 214) od 1859 roku. Składa się z sześciu elementów wykonanych z giętych prętów drewna bukowego połączonych śrubami. Siedzisko zrobione jest z rattanowej plecionki. To pierwsze krzesło na świecie, które zaczęto produkować masowo. Było niedrogie i bardzo łatwe w transporcie - pakowano je do płaskich paczek (podobnych do tych z IKEA). Nic dziwnego, że szybko zdobyło wszystkie kontynenty. W 1867 roku Thonet otrzymał za model 14 złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu. Krzesło szturmem zdobyło paryskie i wiedeńskie kafejki. Na swoich obrazach umieścił je m.in. Henri de Toulouse-Lautrec.

Krzesło fot. designcollectors.com

Więcej o:
Copyright © Agora SA