Właściciele wysokich mieszkań mają dobrze - gdy brakuje im metrów kwadratowych, mogą zbudować antresolę, a na niej urządzić na przykład sypialnię. Oto kilka wnętrz z antresolą w roli głównej.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. Mieszkanie w starej kamienicy ma zaledwie niespełna trzydzieści metrów kwadratowych, ale za to aż prawie cztery metry wysokości. Można więc było zbudować antresolę, na której powstała wygodna sypialnia. Pod nią urządzono aneks kuchenny, wystarczyło też miejsca na szafę.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. Na dole strefa pracy i wypoczynku, na górze - miejsce do spania. Dzięki bardzo wysokim oknom do obu części dociera dużo dziennego światła. Schody zrobiono na zamówienie. Poręcz została zamontowana na ścianie.
W jakim mieszkaniu można zbudować antresolę i jak to zrobić, mówi Piotr Gąsiorowski z pracowni projektowej Aneks Studio z Poznania:
Zgodnie z normami po zbudowaniu antresoli obydwa poziomy powinny mieć co najmniej po 2,2 m wysokości. Kiedy dodamy jeszcze grubość materiałów konstrukcyjnych, okazuje się, że wnętrze musi mierzyć około 4,6 m. To oczywiście sytuacja idealna, bo zwykle mieszkania są znacznie niższe, ale i w nich da się zbudować antresolę. Przede wszystkim należy zachować pod nią odpowiednią wysokość, bo tej przestrzeni używa się najczęściej. Przedpokój, kuchnia czy gabinet powinny mieć co najmniej 1,8 m wysokości, by zapewniać komfort i bezpieczeństwo. Niższą przestrzeń warto przeznaczyć np. na schowki.
Jeśli antresola ma służyć jako sypialnia, nie może być niższa niż 1,2 m. Trzeba też zadbać o to, by móc bezpiecznie ułożyć się na niej w pozycji półleżącej oraz wejść i zejść. W małych mieszkaniach najczęściej stosuje się strome schody lub drabinki; pamiętajmy jednak, że jeśli często wchodzimy na górę, wędrówki te szybko staną się codzienną udręką. Większy komfort zapewnią nam schodki ze stopniami o wysokości 17 cm i głębokości 28 cm. Warto pomyśleć o schodach nieażurowych, czyli z podstopnicami (pionowymi elementami stopni). Takie schody zajmują więcej miejsca, ale dają za to różnorodne możliwości wykorzystania przestrzeni pod spodem - można ją np. wypełnić półkami, szafkami, wysuwanymi boksami albo szufladami.
Ponieważ w niewielkiej kawalerce antresola zawsze przyciąga wzrok, zadbajmy o jej niepowtarzalny wygląd. Konstrukcja z wysokiej jakości drewna, z ozdobną balustradą pozwoli stworzyć w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Z kolei konstrukcja ze stali, wzbogacona o szklane tafle czy stalowe linki, nada wnętrzu nowoczesny styl. To drugie rozwiązanie jest co prawda droższe, ale za to balustrada wygląda lekko i nie przytłacza wnętrza.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. Do niewielkiej sypialni na antresoli wchodzi się po prostych schodach zabezpieczonych poręczą. Pod antresolą znajduje się obszerna garderoba.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. . Antresola w wysokim pokoju na poddaszu. Pod skosem dachu zamiast łóżka umieszczono materac, a w najniższym punkcie - niewysoką szafkę. Na górę prowadzą solidne, bezpieczne schody z malowanego drewna.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. Od strony pokoju dziennego antresola jest osłonięta taflą matowego szkła. Na górze urządzono sypialnię; przy schodach zbudowano wąską ściankę z podświetlanymi dekoracyjnymi otworami.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. Antresolę, na którą wiodą schody z salonu, zbudowano w wyższej części pomieszczenia z lekko skośnym dachem. Powstała na niej domowa biblioteka.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. Antresolę zbudowano w części wejściowej do mieszkania - pod nią jest przedpokój i kuchnia. Na 'pięterko' prowadzą proste schody z malowanego dębu. Kolorystyka urządzonej tam sypiali odbiega od reszty wnętrza.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. Przedtem było to dwupoziomowe mieszkanie. Po przebudowie powstało wysokie wnętrze z antresolą, na której mieści się sypialnia i niewielka toaleta. Prowadzące na antresolę schody z drewna bukowego dzielą przestrzeń dzienną na strefę wypoczynkową i jadalną.
WNĘTRZA - ANTRESOLA. Antresola zbudowana z belek stalowych obitych płytą OSB - materiałem, który coraz częściej jest stosowany w wystroju wnętrz. Na górze urządzono sypialnię.