W jakim stylu urządzić mieszkanie? Inspirujące propozycje

Stoisz przed decyzją w jakim stylu urządzić mieszkanie? Nie do końca wiesz, co ci się podoba? Oto przegląd stylów w pigułce.
Aranżacje wnętrz Aranżacje wnętrz Fot. archiwum

Style możesz mieszać

Jeżeli cenisz indywidualizm i chcesz, by twoje mieszkanie lub pokój było niepowtarzalne - wybierz ze wszystkich prezentowanych wnętrz to, co podoba ci się najbardziej i pomieszaj. Łączenie starego z nowym, elementów, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, przeróbki mebli jest jak najbardziej na czasie.
A jeżeli wolisz wnętrza utrzymane w jednym stylu -wystarczy obejrzeć nasz przegląd i zdecydować, co ci się najbardziej podoba.

Aranżacja wnetrz: styl loftowy Aranżacja wnetrz: styl loftowy Fot. Arkadiusz Ścichocki, stylizacja Aneta Kosiba

Aranżacje wnętrz: styl loftowy

Bardzo modny styl urządzania wnętrz, najlepiej przestronnych i wysokich, takich "pofabrycznych". W niewielkim M-3 już nie wygląda tak atrakcyjnie.
We wnętrzu urządzonym w stylu loftowym zwanym także industrialnym mile widziane są wszelkie rury, instalacje, elementy konstrukcyjne - nie chowa się ich, a wręcz przeciwnie - eksponuje. Jeżeli nie dysponujesz halą pofabryczną zacznij od wyburzania ścian. Zyskasz przestrzeń, gdzie poszczególne strefy życia będą zaznaczone wyłącznie umownie. Jeżeli twoje mieszkanie jest wysokie (co w starych kamienicach jest normą) pomyśl o zbudowaniu antresoli - świetnie wpisuje się w ten styl. "Na wysokości" najczęściej urządza się miejsce do spania. Zachowaj powściągliwość w dekoracjach. Nie ma mowy o falbankach, kwiatkach, koronkach. One nie pasują do cegły, metalu i betonu - królujących w loftowych pomieszczeniach. Nie są to wnętrza zagracone - wręcz przeciwnie. Mebli powinno być tyle, ile potrzeba do wygodnego życia. I ani sztuki więcej. Zamiast bibelotów - jeden obraz lub plakat.
Kolory? Super modne trio czyli szary, biały i czarny. Jeżeli jakiś żywszy - to tylko jako niewielki akcent.
Wieje chłodem? I o to chodzi!

FoftFot. Arkadiusz Ścichocki

Styl romantyczny Styl romantyczny Fot. Arkadiusz Ścichocki

Aranżacje wnętrz: styl romantyczny

To styl bardzo kobiecy. Zwiewny i delikatny. Trochę jest w nim elementów stylu wiktoriańskiego, rokoko, prowansalskiego, trochę gustawiańskiego (szwedzka odmiana klasycyzmu). Ale odkurzonych, uwspółcześnionych. Powstał styl ze zgrabnymi, delikatnie zdobionymi, stylizowanymi meblami. Taki Wersal z czasów Ludwika XV w wersji light. Koniecznie w jasnych pastelach lub bieli.
Sporo tu finezyjnych dekoracji i bibelotów - figurek, szkatułek, ramek ze zdjęciami. Dużo też kwiatów (także sztucznych) w ozdobnych, najlepiej kryształowych wazonach.
To styl lubiący tekstylia -pluszowe obicia mebli, koronkowe dekoracje okien, poduszki, serwetki. Miłośniczki stylu romantycznego (bo to przeważnie kobiety) muszą tylko pilnować się, by nie przesadzić. I nie przesłodzić.

Aranżacje wnętrz:styl romatnycznyFot. Arkadiusz Ścichocki


Styl Laury Ashley Styl Laury Ashley Fot. Arkadiusz Ścichocki

Aranżacje wnętrz: styl Laury Ashley

Rozpoznawalny na całym świecie styl Laury Ashley, Walijki żyjącej w latach 1925-1985, wyraźnie odwołuje się do wzornictwa epoki królowej Wiktorii. Wnętrza wypełniają białe lub kremowe meble, najczęściej zdobione żłobieniami, o ponadczasowych kształtach. Styl ten lubi dekoracje, podkreślające jego sielski i romantyczny charakter - serwetki, naczynia, obrazki, fotografie oprawione w ozdobne ramki, figurki ludzi i zwierząt, świeczniki, lampki. Jeżeli chodzi o tekstylia - ich wybór wymaga dyscypliny, bowiem takie same motywy - najczęściej wzory kwiatowe - pojedyncze albo w formie bukiecików ułożonych regularnie na jasnym tle - są i na zasłonach, i obiciach mebli, obrusach i serwetkach. Można je także znaleźć na płytkach ceramicznych, naczyniach stołowych, lampkach, ramkach i innych drobiazgach.
W stylu Laury Ashley dominują pastelowe odcienie różu, błękitu, połączone z bielą, śnieżną albo kremową. Przeważają naturalne materiały: meble z litego drewna, naczynia z fajansu, a nieraz - na wzór wiejski - również z grubej i ciężkiej kamionki, tkaniny z bawełny lub satyny.

aranżacje wnętrz, style, Laura AshleyFot. Arkadiusz Ścichocki

Postmodernizm Postmodernizm Fot. Arkadiusz Ścichocki

Aranżacje wnętrz: postmodernizm

Przełamywanie obowiązujących norm, zabawa detalami, dekoracyjność, humor i ironia - to skrót tego stylu, który pojawił się w latach 60. ubiegłego wieku w odpowiedzi na modernizm - z jego prostotą i funkcjonalnością.
W postmodernizmie widać wyraźne inspiracje barokiem, rokoko, stylami Ludwika XV i Ludwika XVI, szczególnie w meblach i oświetleniu. W ozdobach zaś często są widoczne odwołania do okresu pop-artu, a zwłaszcza twórczości Andy'ego Warhola i Roya Liechtensteina.
Fotel w stylu Ludwika XV z nowoczesnego, przezroczystego poliwęglanu? Proszę bardzo. Niezwykle dekoracyjny, rozbudowany żyrandol z "kryształkami" z plastiku? Jak najbardziej.
Ten styl wymaga odwagi i wyobraźni. Zezwala bowiem na mieszanie form pałacowych ze sprzętami industrialnymi, kiczem z odpustu. Mile widziane są wszelkie kontrastowe zestawianie - mebli, tkanin, dekoracji.
Pożądane są wyraziste, żywe kolory - czerwienie, zielenie, róże i fiolety. Charakterystyczne jest stosowanie czerni - samodzielnie lub zestawionej z bielą.

Styl skandynawski Styl skandynawski Fot. Arkadiusz Ścichocki

Aranżacje wnętrz: styl skandynawski

Bardzo popularny w Polsce styl skandynawski stworzyli w tatach 30 ubiegłego wieku projektanci z Danii i Finlandii.Aż trudno uwierzyć, że od tamtej pory nic, ale to nic się nie zestarzał. Może dlatego, że meble w tym stylu są proste, ale wygodne, zaprojektowane w zgodzie z ergonomią (dopasowanie sprzętu do użytkownika)? Idee Fina Alvara Aalto lub Duńczyka Arne Jacobsena do dziś są wzorem do naśladowania. Szczególnie dla szwedzkich projektantów z IKEA - mekki miłośników tego prostego ale bardzo wygodnego stylu.

Aranżecje wnętrz: styl wintage Aranżecje wnętrz: styl wintage Fot. archiwum

Aranżacje wnętrz: styl wintage

Supermodny i co ważne - niezbyt kosztowny styl, wpisujący się w modę na ekologię i recykling. Po co wyrzucać stare meble i przykładać się do wycinania lasów, jak można je przerobić, uwspółcześnić, nadać mową formę?
Meble sprzed 30 - 50 lat mają duszę, która w mieszkaniu tworzy klimat. I wcale nie chodzi o to, by znaleziony na śmietniku fotel, meblościankę z komisu meblowego odnawiać według pierwotnych wzorców. Mile widziana jest kreatywność w sięganiu po kolory i tkaniny.

Styl wintageFor. Arkadiusz Ścichocki

Aranżacje wnętrz: pop-art

To styl barwny, wesoły, taki, który do odbiorcy puszcza oko. Bo jak inaczej traktować fakt, że do rangi dzieł sztuki urosły plakaty z portretami aktorek lub obrazy z tak banalnymi motywami jak puszki zupy? W natłoku może być męczący, ale połączony z bardziej stonowanymi elementami wyposażenia wnętrz jest bardzo ożywczy.

Pop-artFot. Arkadiusz Ścichocki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.