10 zasad skandynawskiego stylu

Moda na skandynawski styl wciąż trwa w najlepsze. Dlaczego? Tak urządzone wnętrza są proste i funkcjonalne. Styl rodem ze Skandynawii doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w dużym domu. Żeby stworzyć wnętrze w skandynawskim klimacie nie trzeba wcale wydawać fortuny. Wystarczy znać kilka zasad.

Skandynawski styl: biel w roli głównej

Co kojarzy Wam się ze skandynawskim stylem? Oczywiście biel. Skandynawskie wnętrza są jasne i widne. Ciepłe i pełne światła nawet w pochmurne, jesienne dni. Wszystko za sprawą bieli, która w skandynawskich wnętrzach dominuje. Biel jest bazą, którą uzupełniają kolorowe dodatki.

Prawie zawsze ściany są białe. Bardzo często także deski podłogowe malowane są białą farbą. Biel optycznie powiększa i rozjaśnia wnętrza. Mieszkania stają się większe i... "czystsze". Oczywiście biel może być chłodna lub ciepła. Może być złamana żółcią, błękitem, zielenią czy innym pastelowym odcieniem.  Co kto lubi!

Skandynawski styl: Z miłości do natury

Skandynawowie bardzo cenią sobie bliskość natury. Nie dziwią więc naturalne materiały. Zazwyczaj wybierają meble z drewna (najczęściej wybierają sosnę i brzozę) lub wikliny. Nie znajdziemy tu skórzanych kanap. Sofy czy fotele obite są grubymi tkaninami. W domach mieszkańców Północy pojawia się często także kamień, len i juta.

Skandynawski styl: łączymy stare z nowym

Skandynawski styl to styl uniwersalny. Świetnie sprawdzi się zarówno w bloku, mieszkaniu w kamienicy, wielkim domu z ogrodem, czy maleńkiej chatce na wsi. Urządzanie tak mieszkania, nie wymaga ogromnych kosztów. Skandynawowie uwielbiają eklektyzm we wnętrzach. Przy jednym stole mogą stać cztery różne krzesła - jedno "po babci", drugie z IKEA, trzecie - klasyk designu, a czwarte znalezione na targu staroci.

Skandynawski styl: wyraziste dodatki

Wszechobecna biel to znakomita baza, pozwalająca na zabawę dodatkami. Skandynawowie uwielbiają kolorowe doniczki, świece, poduszki czy obrazki na ścianach. Gdy znudzą im się kolory, wymieniają je na czerń i biel. To świetny pomysł na szybką metamorfozę wnętrza.

Na zdjęciach ze skandynawskich agencji nieruchomości często widzimy pojedyncze meble pomalowane na intensywny kolor. Najczęściej jest to klasyczne krzesło Thoneta w odcieniu turkusu lub fuksji.

Skandynawski styl: więcej światła!

W każdym skandynawskim domu jest wiele lamp - wiszących, stojących i tych do czytania. Dobre oświetlenie pomaga przy codziennych czynnościach, a jednocześnie sprawia, że dom jest znacznie bardziej przytulny. Lampki nie może również zabraknąć na oknie! Mieszkańcy Północy uwielbiają również świece. Często wkładają je do metalowych latarenek.

Styl skandynawski: drewniana podłoga

Wyobrażacie sobie w skandynawskim mieszkaniu podłogę wyłożoną płytkami? Absolutnie nie! We wnętrzach mieszkańców Północy króluje drewno. Najczęściej podłogi wykonane są z grubych desek. Często malowane są one białą farbą. Do tego stylu znakomicie pasują również parkiety.

Styl skandynawski: okna na widoku

W Skandynawii, gdzie każdy promyk słońca jest na wagę złota, rzadko można zobaczyć zasłonięte okna. Tutaj nie ma miejsca na zasłony, firany czy rolety. Często na parapetach widać małe lampki nocne lub latarenki.

Styl skandynawski: proste formy

W skandynawskich wnętrzach królują proste formy. Meble powinny być proste lub o organicznych kształtach nawiązujących do natury. Skandynawskie meble są najczęściej wykonane z jasnego drewna. Często maluje się je na kolor biały bądź szary.

Styl skandynawski: mniej znaczy więcej

Skandynawski styl jest wprost stworzony dla osób, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Dlaczego? Nie ma tu zbędnych przedmiotów. Nie trzeba od razu kupować całego kompletu mebli. Nowy stół w połączeniu ze starymi krzesłami będzie wyglądać świetnie.

Skandynawskie wnętrza nie są zagracone - nie ma tu meblościanek, wielkich dywanów, wykładzin, witrynek, szafek i szafeczek. Liczy się umiar.  Odpowiednio dobrane dodatki (np. obrazki w lekkich ramach czy kolorowe poduszki) tworzą przytulny klimat wnętrza.

Skandynawski styl: łączymy wzory

Skandynawowie są mistrzami w łączeniu wzorów i kolorów - kratka do pasków, kółka do krzyżyków czy czerwień z różem w ich wydaniu wyglądają świetnie. Tutaj przeczytasz, jak łączyć wzory we wnętrzach>>