7 zasad industrialnego stylu
Najwa¿niejsza jest przestrzeñ
W USA ogromna liczba opuszczonych obiektów poprzemys³owych by³a bardzo atrakcyjna dla artystów. Cenili w nich przestrzeñ- najwa¿niejszy element stylu industrialnego. Pamiêtaj, aby zaaran¿owaæ wnêtrze tak, by by³o w nim jak najmniej podzia³ów - na kuchniê, salon, czy jadalniê. Unikaj zatem ¶cian, je¶li jednak s± konieczne ( ¶ciany konstrukcyjne, czy te oddzielaj±ce ³azienkê), zostaw je bez tynku - poka¿, z jakiego materia³u s± zbudowane.
Os³oñ okna
Prekursorzy stylu industrialnego nie zas³aniali wielkich fabrycznych okien firanami i zas³onami, dbaj±c o sta³y dop³yw ¶wiat³a. Nie bój siê zatem "go³ych okien". Je¶li chcesz unikn±æ spojrzeñ s±siadów, czy przechodniów zamontuj industrialne rolety. Nie zapominaj tak¿e o sztucznym o¶wietleniu- wizytówkami ka¿dego loftu s± wielkie lampy w stalowych oprawach, lub pomalowane na czarno.
Dobierz lampy
Ods³oniête okna nie s± gwarantem odpowiedniego o¶wietlenia. Ogromne znaczenie we wnêtrzach w stylu industrialnym maj± lampy. Kup takie, które wykonane s± z metalu lub aluminium, przez co wygl±daj± na solidne i trwa³e - zabrane wprost z fabryki.
Kolorystyka wnêtrz
Mieszkanie w stylu industrialnym potrzebuje kolorów, które optycznie powiêkszaj± przestrzeñ, a tak¿e sprawiaj± wra¿enie ch³odu i neutralno¶ci - najlepsze bêd± zatem odcienie czystej bieli, a tak¿e szaro¶ci. Aby lekko je prze³amaæ warto pos³u¿yæ siê dodatkami w odcieniach turkusu (¶nied¼ i platyna), lub ciemnej czerwieni ( ceg³a i rdza).
Surowe wykoñczenie
We wnêtrzu w stylu industrialnym, na wzór starych fabryk, nasz wzrok powinny przyci±gaæ surowe mury, elementy wentylacji, rury. Warto zatem korzystaæ z ceg³y, betonu, stali, szk³a i starego drewna i ogólnie... nie przejmowaæ siê wykoñczeniem.
Nietuzinkowe meble
Do wnêtrz w stylu industrialnym pasuj± meble, które maj± za sob± d³ug± historiê, lub takie, które wygl±daj± na zu¿yte. Maj± podkre¶laæ indywidualizm wnêtrza. Kompletuj±c je, warto udaæ siê na targ staroci, osiedlow± wyprzeda¿, lub sklepu z zaopatrzeniem dla warsztatów. Pamiêtaj te¿, aby ich rozmiar by³ jak najwiêkszy - meble ma³ych rozmiarów, umieszczone w industrialnym mieszkaniu o du¿ej przestrzeni, sprawiaj± wra¿enie miniaturowych.
Dodatki - im mniej tym lepiej
Styl industrialny lubi proste formy. Zatem przy doborze dodatków ograniczamy siê do absolutnego minimum. Wyj±tek dotyczy rzeczy z intryguj±c± histori± - np. starej maszyny, czy zegara. Warto tak¿e wyeksponowaæ wsporniki, belki i kolumny, lub u¿yæ kolejnego patentu na powiêkszenie wnêtrza - luster.