7 zasad industrialnego stylu

Styl industrialny, to produkt recesji, która szalała w USA w latach '50. Narodził się z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk przemysłowych. Kiedyś - przymus, dzisiaj - synonim ekskluzywności, minimalizmu, wolności. Przedstawiamy 7 zasad, którymi rządzi się styl industrialny.

Najważniejsza jest przestrzeń

W USA ogromna liczba opuszczonych obiektów poprzemysłowych była bardzo atrakcyjna dla artystów. Cenili w nich przestrzeń- najważniejszy element stylu industrialnego. Pamiętaj, aby zaaranżować wnętrze tak, by było w nim jak najmniej podziałów - na kuchnię, salon, czy jadalnię. Unikaj zatem ścian, jeśli jednak są konieczne ( ściany konstrukcyjne, czy te oddzielające łazienkę), zostaw je bez tynku - pokaż, z jakiego materiału są zbudowane.

Osłoń okna

Prekursorzy stylu industrialnego nie zasłaniali wielkich fabrycznych okien firanami i zasłonami, dbając o stały dopływ światła. Nie bój się zatem "gołych okien". Jeśli chcesz uniknąć spojrzeń sąsiadów, czy przechodniów zamontuj industrialne rolety. Nie zapominaj także o sztucznym oświetleniu- wizytówkami każdego loftu są wielkie lampy w stalowych oprawach, lub pomalowane na czarno.

Dobierz lampy

Odsłonięte okna nie są gwarantem odpowiedniego oświetlenia. Ogromne znaczenie we wnętrzach w stylu industrialnym mają lampy. Kup takie, które wykonane są z metalu lub aluminium, przez co wyglądają na solidne i trwałe - zabrane wprost z fabryki.

Kolorystyka wnętrz

Mieszkanie w stylu industrialnym potrzebuje kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń, a także sprawiają wrażenie chłodu i neutralności  - najlepsze będą zatem odcienie czystej bieli, a także szarości. Aby lekko je przełamać warto posłużyć się dodatkami w odcieniach turkusu (śniedź i platyna), lub ciemnej czerwieni ( cegła i rdza).

Surowe wykończenie

We wnętrzu w stylu industrialnym, na wzór starych fabryk, nasz wzrok powinny przyciągać surowe mury, elementy wentylacji, rury. Warto zatem korzystać z cegły, betonu, stali, szkła i starego drewna i ogólnie... nie przejmować się wykończeniem.

Nietuzinkowe meble

Do wnętrz w stylu industrialnym pasują meble, które mają za sobą długą historię, lub takie, które wyglądają na zużyte. Mają podkreślać indywidualizm wnętrza. Kompletując je, warto udać się na targ staroci, osiedlową wyprzedaż, lub sklepu z zaopatrzeniem dla warsztatów. Pamiętaj też, aby ich rozmiar był jak największy - meble małych rozmiarów, umieszczone w industrialnym mieszkaniu o dużej przestrzeni, sprawiają wrażenie miniaturowych.

Dodatki - im mniej tym lepiej

Styl industrialny lubi proste formy. Zatem przy doborze dodatków ograniczamy się do absolutnego minimum. Wyjątek dotyczy rzeczy z intrygującą historią - np. starej maszyny, czy zegara. Warto także wyeksponować wsporniki, belki i kolumny, lub użyć kolejnego patentu na powiększenie wnętrza - luster.

Więcej o:
Copyright © Agora SA