Podesty: sprytne pomysły na schowki

Szukasz w mieszkaniu dodatkowego schowka, chcesz wydzielić jakiś kąt lub po prostu urozmaicić wnętrze? Pomyśl o podeście - zgrabnie połączysz wszystkie te funkcje.
Aranżacja wnętrz:  kuchnia na wysokości Aranżacja wnętrz: kuchnia na wysokości Fot. archiwum

Wygodne schowki

W małych mieszkaniach są rewelacyjnym miejscem do przechowywania. Szczególnie w nowo budowanych mieszkaniach, w których piwnice zastąpiły podziemne parkingi. Więc jeżeli stoisz przed problemem, gdzie w lecie trzymać narty, sanki dziecka, a zimą sprzęt turystyczny - pomyśl o podeście.
Zastanów się, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania, oceń ich kubaturę i dopiero wtedy zadecyduj o wysokości podestu.
Możesz wnętrze pod podestem zagospodarować wysuwaną szufladą - jedną lub kilkoma. To najwygodniejsze rozwiązanie jeżeli chodzi o dostęp do przechowywanych w podeście rzeczy, ale wtedy do kosztów materiałów musisz doliczyć cenę prowadnic do szuflad lub rolek.
Innym pomysłem jest zainstalowanie klapy - z boku lub od góry. W pierwszym przypadku kłopotliwe może okazać się sięganie po rzeczy składowane na końcu. W drugim, szczególnie jeżeli powierzchnia na podeście jest jakoś wykorzystana, każdorazowe otwieranie klapy musi być poprzedzone uwalnianiem podestu z wszystkich ustawionych na nim rzeczy.
Możesz także zastosować rozwiązanie łączące kilka sposobów otwierania wnętrza podestu. W miejsce otwierane klapą wsuwać np. narty i inne mniej poręczne rzeczy, a pozostałe składować w wysuwanych skrzyniach lub szufladach.
Tylko jeśli zdecydujesz w podeście chować np. miejsce do spania - sprawa jest prosta - pociągasz za rączkę i całe wnętrze podestu wyjeżdża na zewnątrz.

Kuchnia na wysokości

Po wyburzeniu ścian w mieszkaniu uzyskano sporą przestrzeń. Wydzielono z niej miejsce na wysoki podest, na którym urządzono kuchnię z jadalnią. A pod kuchnią są trzy duże schowki. Podest i drzwiczki  obłożono parkietem przemysłowym z drewna merbau.

Podest otwierany od góry Podest otwierany od góry Stylizacja: Agnieszka Osak-Rejmer Zdjęcia: Sylwester Rejmer Projekt wnętrza: Daria Pietryka

Podest otwierany od góry

W tym małym mieszkanku brakowało miejsca na szafę. Pojemny podest, a na mim miejsce do spania był najlepszym rozwiązaniem. Jest na tyle wysoki, że do łóżka domownicy wspinają się po schodku.
Podest otwiera się od góry - są w nim trzy oddzielne schowki. Wykonano go z sosny obłożony sklejką pomalowaną na biało, stopień jest z dębiny.

Aranżacja wnętrz: spanie na książkach Aranżacja wnętrz: spanie na książkach Fot. Rafał Lipski

Aranżacja wnętrz: spanie na książkach

Ten podest zbudowano ze skrzynek, na których ułożono płytę meblową, a na to materac. W pojemnych skrzynkach zmieściła się spora biblioteka. Jest do niej swobodny dostęp, bowiem spanie tylko jednym bokiem dochodzi do ściany.

Aranżacja wnętrz : podest na całą ścianę Aranżacja wnętrz : podest na całą ścianę Fot. archiwum

Aranżacja wnętrz : podest na całą ścianę

Podest nie jest wysoki, ale ponieważ zajmuje ponad połowę pokoju - od ściany do ściany - jest bardzo pojemny. Dostęp do środka jest po podniesieniu klapy, zamontowanej na całym boku.

Aranżacja wnętrz: sypialnia w narożniku Aranżacja wnętrz: sypialnia w narożniku Fot. Piotr Rejmer, stylizacja Agnieszka Osak-Rejmer

Aranżacja wnętrz: sypialnia w narożniku

Dzięki pomysłowości projektantki w małym mieszkanku udało się wygospodarować wygodną sypialnię. W rogu pokoju wzniesiono kwadratowy podest o wymiarach 2,5x2,5 m. Na nim stanęło łóżko - co ważne przy dwóch osobach - jest do niego dostęp z obu stron. W ciągu dnia sypialnię skrywają drzwi z matowego szkła, które w nocy są rozsuwane i chowane w szczelinie w ścianie.

Aranżacja wnętrz: biurko wyżej Aranżacja wnętrz: biurko wyżej Fot.archiwum

Aranżacja wnętrz: biurko wyżej

Wysokość podestu dopasowana jest do miejsca do spania, jakie urządzono w szufladzie po prawej stronie. W pozostałych  mieszczą się rzeczy sezonowe, sportowe i turystyczne. A nad nimi jest wygodny kąt do pracy i wypoczynku.

Aranżacja wnętrz: pojemny schowek Aranżacja wnętrz: pojemny schowek Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta; projekt wnętrza: Zuzanna Dziurawiec/Sic! Architektura Wnętrz

Aranżacja wnętrz: pojemny schowek

Pod podestem, na którym leży materac, jest duży wysuwany schowek. To wyśmienite miejsce na wszystkie szpargały.

Aranżacja wnętrz: podest dekoracyjnie oświetlony Aranżacja wnętrz: podest dekoracyjnie oświetlony Fot. Sławomir Frąckowiak

Aranżacja wnętrz: podest dekoracyjnie oświetlony

Ponieważ ten podest nie spełnia żadnych funkcji użytkowych, jest niski. Jego jedynym zadaniem jest wydzielenie kuchni i kącika jadalnego. Ma kształt trójkąta i cały wyłożony jest płytkami. Wzdłuż podestu zamontowano halogeny, które wieczorem są dodatkową jego ozdobą.

Aranżacja wnętrz: sypialnia na podeście Aranżacja wnętrz: sypialnia na podeście Fot. Łukasz Zandecki

Aranżacja wnętrz: sypialnia na podeście

Sprytne schowanie miejsca do spania w jednopokojowym mieszkaniu. Jest na podeście za szklanymi drzwiami.

Aranżacja wnętrz: wysoki podest Aranżacja wnętrz: wysoki podest Fot. Szymon Roginski / AG

Aranżacja wnętrz: wysoki podest

Wysoki podest na konstrukcji z drewnianych legarów. Boki obito zabejcowaną płytą, na wierzchu ułożono parkiet. Dostęp do środka uzyskuje się przez podnoszenie płyt stanowiących bok.

Więcej o: