Przytulne mieszkanie. Jak je urządzić?

Przytulne wnętrza to takie, do których chce się wracać. Każdy czuje się tu dobrze. Jak w domu. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad, jak "ocieplić" mieszkanie.

Przytulne mieszkanie: postaw na odpowiednią kolorystykę

Nie namawiamy od razu do przemalowywania mieszkania. Czasem nawet drobne zmiany mogą zdziałać cuda. Warto zacząć od dodatków. Postaraj się usunąć nadmiar elementów w chłodnych odcieniach granatu czy błękitu. Zastąp je dodatkami w ciepłej tonacji. Kilka miękkich poduch czy nowe zasłony na początek wystarczą.

Drewniane panel ścienne Pure, Wood Collection Drewniane panel ścienne Pure, Wood Collection fot. Stegu

Przytulne mieszkanie: wybieraj naturalne materiały

Przytulne wnętrza to przede wszystkim naturalne materiały. Drewniane panele na ścianach, kapa z surowej wełny czy duże lniane poduszki nadadzą wnętrzu prawdziwie domowego charakteru. Pięknym dodatkiem będą szklane słoje wypełnione muszlami, szyszkami czy kamieniami.

Przytulne mieszkanie: wybierz właściwe oświetlenie

Oświetlenie ma magiczny wpływ na nastrój wnętrza. Warto postawić na ciepłe, rozproszone światło pochodzące z kilku źródeł jednocześnie. Warto też starannie wybierać żarówki - najlepszy efekt dadzą te, które emitują ciepłe, lekko żółtawe światło. Nie od dziś wiadomo, że najpiękniej mieszkanie prezentuje się w blasku świec. W przytulnym wnętrzu nie może ich zabraknąć!

Przytulne mieszkanie: świeże kwiaty i zioła

Aby cieszyć się przytulnym domem, do którego aż chce się wracać, warto zadbać o świeże kwiaty w domu. Warto wprowadzić rygor i np. w każdy poniedziałek przynosić do domu pachnący bukiet. Jeśli brakuje Ci dyscypliny, kup kwitnącą roślinkę doniczkową. Będziesz cieszyć się zielenią nawet, gdy za oknem będzie szaro i paskudnie. Podobny efekt dają świeże zioła w kuchni.

Przytulne mieszkanie: magia zapachów

Warto zadbać, aby w mieszkaniu zawsze pięknie pachniało. W sklepach dostępna jest cała masa akcesoriów - od zapachowych woreczków, przez pachnące świece (wybór jest olbrzymi - od zapachu czystej bawełny, po aromat świeżo pieczonego ciasta) czy kominki zapachowe. A może samodzielnie ususzysz skórkę pomarańczy? Zapach będzie utrzymywał się co najmniej kilka dni.

Przytulne mieszkanie: postaw na tkaniny

Meble tapicerowane tkaninami a na nich poduchy i koce - oto prosty przepis na przytulne wnętrze. Duże znaczenie mają także firany oraz zasłony (jesienią i zimą warto wybrać cięższe - mięsiste). Warto też pomyśleć nad miękkim dywanem i obrusem na stolik. Ale pamiętajcie - najważniejszy jest umiar!

Przytulne mieszkanie: rodzinne fotografie

Na pewno pamiętacie, że dawniej obowiązkowo w każdym domu znajdowały się rodzinne fotografie. To właśnie takie drobne akcenty sprawiają, że wnętrze staje się ciepłe, przytulne i rodzinne. Warto powiesić na ścianie zdjęcia rodziny i przyjaciół - wybierzcie ramki w różnych rozmiarach (nie koniecznie identyczne, ale utrzymane w tej samej stylistyce).

Więcej o: