Aranżacje wnętrz: lofty urządzone z klimatem

Loft Aleksandry i Jacka
Nowa Papiernia to budynek poprzemysłowy zagospodarowany na lokale mieszkalne. Dawniej znajdowała się tu fabryka papieru - powstała w XIX wieku, wyróżnia się unikalnym i niepowtarzalnym klimatem, a jej historia wciąż jest tu żywa. Teraz w budynku powstają nowoczesne lofty.
Wnętrza z cegłą
Aranżacja tego loftu opiera się na kontrastach. Jest dopracowana w najmniejszych szczegółach, które tworzą zgrabny patchwork. Na jednej ze ścian zawisła czaszka wołu przywieziona z Teksasu, pomieszczenia oświetlają miedziane lampy HK Living. Główną rolę odgrywa jednak cegła na ścianie.
W lofcie Aleksandry i Jacka w salonie pod potężną ścianą zbudowaną z luksfer stoi niewielki zydel. Pozornie skromny, minimalistyczny, a mimo to od razu rzuca się w oczy. Przez swoją nietypową formę rodzi wątpliwość, z czego powstał i czy w ogóle można na nim usiąść. To krzesło z dmuchanego metalu projektu Oskara Zięty. Polski designer sam opracował technologię i produkuje dmuchane meble, których faktura na pierwszy rzut oka przypomina fakturę piłki plażowej - z marszczeniami przy szwach. Ten oryginalny pomysł znakomicie sprawdza się w lofcie Aleksandry i Jacka, pasuje surowością do industrialnego wnętrza.

Loft Aleksandry i Jacka
W ŁAZIENCE podłoga została ułożona z wzorzystych, marokańskich płyt cementowych. Nad nią zawieszono dekoracyjną lampę z kryształowymi soplami - raczej w stylu art deco niż w industrialnym minimalizmie.
- Każdy z tych różnych elementów wprowadza nową wartość w lofcie. Te wnętrza mają swój własny, niezwykle barwny charakter - mówi Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni. Eklektyczne elementy ocieplają chłodne wnętrze łazienki i nadają mu indywidualnego wyrazu, co bardzo cenią sobie lokatorzy.

Loft Mateusza
W jednym z loftów zamieszał Mateusz. Ponadprzeciętna wysokość wnętrza pozwoliła na coś bardzo niekonwencjonalnego - montaż huśtawki, która kształtem przypomina cyrkowy trapez. Została zawieszona przy dużym oknie, więc podczas relaksującego bujania można obserwować podwórze.
Poza tym Mateusz także postanowił pozostawić nieotynkowaną cegłę. Jej ciepły kolor doskonale koresponduje z meblami. Żeby wydobyć jej kolor i fakturę ściana została podświetlona od dołu reflektorkami.

Loft Mateusza
Na ścianach i sufitach zawisły industrialne, okratowane lampy. Można powiedzieć, że uległy recyklingowi, ponieważ Mateusz wyszukał je w starych szopach i poprzemysłowych budynkach. Wysokość wnętrza umożliwiła nie tylko powieszenie nietypowej huśtawki, ale również zbudowanie sypialni na ANTRESOLI. Dzięki niej lokator zyskał dodatkową przestrzeń. Metalowa rama antresoli pasuje do stylistyki wnętrza.
Zobacz także: Łóżko na antresoli - jak je zaplanować, ile kosztuje? >>

Loft Jadzi i Piotra
W innym lofcie Nowej Papierni, należącym do Piotra i Jadzi, na ścianie wprowadzono fototapetę przedstawiającą białostocki mural Natalii Rak - dziewczynka w stroju ludowym przechyla konewkę, jakby podlewała drzewo widniejące na obrazie pod spodem. To detal sypialni. Mural z przestrzeni miejskiej przywędrował do poprzemysłowych wnętrz - z elewacji kamienicy na ściany dawnej papierni.

Lofty w Nowej Papierni
Lofty powstały w budynkach po fabryce papieru z końca XIX wieku. Mają ceglane ściany, łukowe stropy, a na dobudowanych piętrach beton, który dobrze kontrastuje z czerwienią historycznej cegły. Prawie każdy mebel tu pasuje. Takie mieszkania wybierają indywidualiści. Cenią poprzemysłowy klimat wnętrz oraz wysokie pomieszczenia z dużymi oknami i portfenetrami.