Pora na hamak!

Hamaki narodziły się najprawdopodobniej na Karaibach. Zrobione ze sznurków lub z materiałów wiszące łóżka przeżywają ostatnio prawdziwy renesans. Coraz częściej można je spotkać nie tylko w ogrodach ale i we wnętrzach domów. Zobaczcie kilka pomysłów...

Kolorowo czyli wakacyjnie

Nie ma nic przyjemniejszego, niż w upalny dzień uciąć sobie drzemkę na hamaku zawieszonym w cieniu drzew. Jaki powinien być hamak na lato? Przede wszystkim bajecznie kolorowy! Hamaki dla dzieci, z ręcznie plecionej bawełny mają specjalne kieszonki, gwarantujące bezpieczeństwo malucha. Rodzinny hamak Botanica marki La Siesta jest szeroki i wykonany z organicznej bawełny. Jego żywy, malinowo-jabłkowy kolor zapewnia odpoczywającemu zastrzyk pozytywnej energii.

hamak rodzinny

Dla najmłodszych

Kołyska zajmuję bardzo dużo miejsca. Specjalnie skonstruowany hamak z powodzeniem może ją zastąpić. W wiszącym hamaku W* Yaita firmy La Siesta, można bujać dzieci do 15 miesiąca życia. Wykonany jest z bawełny, a wnętrze wyściełane jest naturalną wełną i małym materacykiem. Szelki chronią malucha przed wyślizgnięciem się. Hamaczek Koala przypomina klasyczną kołyskę. Stabilna konstrukcja, wyprofilowany kształt i szelki zapewniają niemowlakowi bezpieczeństwo.

hamak dla niemowląt

Ręcznie robione

Hamaki powstały najprawdopodobniej na Wyspach Karaibskich. W wielu regionach Ameryki te zrobione ze sznurków i zawieszone między dwiema podporami łóżka, nadal są w powszechnym użyciu. Hamaki na zdjęciach, wyplatane są są ręcznie przez artystki z miasta Masaya w Nikaragui. Można wybrać kolory i rodzaj splotów. Hamaki kosztują ok. 40 dolarów.

hamak

Od projektanta

Hamaki są też wdzięcznym tematem dla projektantów. Lubią oni eksperymentować z kształtami i materiałami. Ten, zaprojektowany przez Patricie Urquiole dla Moroso Spa zrobiony jest z połączonych ze sobą kawałków czarnej skóry. Efektowny hamak "The Wave" (na zdjęciu poniżej) stworzył duet projektantów ze Szwecji Erik Nyberg i Gustaw Strom. Projekt zdobył wiele prestiżowych nagród (np. na wystawie Maison & Object w Paryżu w 2008 roku).

The Wave, Royal Botania, Hamak

W domu

Kto powiedział, że na hamaku można odpoczywać tylko w ogrodzie lub na tarasie? Coraz częściej pojawia się on w naszych domach. Na dobrą sprawę w domu można zawiesić każdy hamak. Warto zadbać, żeby pasował do reszty pomieszczenia. Jeśli jednak wolimy coś bardziej ekstrawaganckiego, możemy postawić na Le Beanock. To połączenie hamaku i miękkiego siedziska wypełnionego fasolą - stąd bean (fasola) w nazwie hamaka. Wykonany jest z żaglowego płótna, jest więc wytrzymały i mocny. Większa wersja udźwignie ponad 200 kg, mniejsza 100 kg.

le beanock, hamak

Stojące

Wolno stojące hamaki na stelażach są bardzo efektowne. Niestety, zajmują sporo miejsca. Jeśli jednak podoba nam się taki pomysł lub po prostu nie mamy do czego przytwierdzić linek mocujących, możemy zaopatrzyć się w sam stelaż i umocować na nim klasyczny hamak.

hamak stojący

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.