Najlepsi twórcy sztuki ulicznej 3D. Ich prace powalają na kolana! [TOP 5]

Twórcy trójwymiarowego Street Artu wykorzystują zasady perspektywy i iluzji optycznej. Rozstępująca się ziemia, asfalt zmieniający się w wodospad, gigantyczne owady siadające na głowach przechodniów - takie obrazy coraz częściej można zobaczyć na chodnikach. Przedstawiamy wam pięciu najlepszych artystów!

Manfred Stader

To jeden z najbardziej znanych twórców trójwymiarowej sztuki ulicznej. Manfred Stader pochodzi z Niemiec. Swoje niezwykłe, trójwymiarowe rysunki zaczął tworzyć już w 1980 roku. Studiował wtedy sztukę w Städelschule we Frankfurcie nad Menem.

Manfred Stader, Street Art 3D3d-street-art.com

Aby wywołać optyczną głębię i iluzję, artysta korzysta z doświadczeń renesansowych i barokowych twórców. Najczęściej maluje farbami akrylowymi, które czasem miesza z kredą lub farbami pastelowymi. Jego prace można było oglądać w Polsce wystawie "Street Art 3D" w 2011 roku.

Manfred Stader, streetart 3D3d-street-art.com

Eduardo Relero

Ten twórca nie boi się satyry i podejmowania często trudnych tematów społecznych. Eduardo Relero urodził się w Argentynie.  Pierwsze prace zaczął tworzyć w Rzymie w 1990 roku. Dziś artysta ma 48 lat i mieszka w argentyńskim mieście Rosario.

Podróżując po całym świecie wielokrotnie ozdabiał swoimi pracami chodniki i budynki. Często angażuje się w kampanie społeczne. Zazwyczaj, przed przystąpieniem do pracy wykonuje kilka szkiców, które stopniowo modyfikuje. Relero nie korzysta z Photoshopa. Postacie na jego rysunkach są mroczne i przerażające.

Julian Beever

Pochodzący z Anglii, a mieszkający w Belgii artysta, swój trójwymiarowy świat maluje zwykłą kredą. Tworzy rzeczy wyjątkowe.  Jego dzieła prezentowane były w 28 krajach m.in. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemczech i USA.  Jest często zatrudniany przez wielkie koncerny do malowania zadziwiających, chodnikowych reklam.

Julian Beever znany jest również jako "chodnikowy Picasso".  Artyście bardzo pochlebia to porównanie, tym bardziej że Picasso również eksperymentował z techniką  3D, gdy zaczynał swoją przygodę z kubizmem.

Jego dzieła prezentowane były m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, USA

Kurt Wenner

Artysta ukończył Rhode Island School of Design and Art Center.  Pracował dla NASA jako ilustrator, ale szybko stwierdził że chce robić coś innego. Od zawsze interesował się klasyczną sztuką i studiował dzieła wielkich mistrzów. Postanowił wyjechać do Włoch.  Zaczął malować na chodnikach Rzymu.

Jego talent dostrzeżono już na początku lat 80. Zdobył mnóstwo nagród na wielu konkursach plastycznych. Można śmiało powiedzieć, że Wenner jest prekursorem sztuki ulicznej w trójwymiarze. Jednym z jego pierwszych wielkich malowideł był "Sąd Ostateczny" namalowany na placu przed kościołem we włoskim mieście Mantua. Dzieło było dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II, który podpisał się na pracy. Do tworzenia swoich chodnikowych dzieł sztuki artysta używa głównie pasteli.

Edgar Mueller

Mueller urodził się w 1968 roku w niemieckim mieście Mulheim. Zainteresował się street artem w wieku 25 lat. Zanim stworzył swój własny, rozpoznawalny styl wzorował się na pracach Kurta Wennera i Juliana Beevera.

Pierwszą wielkoformatową pracę w 3D wykonał w 2007 roku. Podczas festiwalu Prairie Arts w kanadyjskim mieście Moose Jaw zamienił ulicę w rzekę. Styl Edgara Muellera przez lata ewoluował. Stał się prosty i bardziej graficzny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA