Mieszkać jak Hobbit

Do kin wszedł właśnie jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku, czyli "Hobbit: Niezwykła podróż" w reżyserii Petera Jacksona.  To doskonała okazja by pokazać wam,  jak domy Hobbitów inspirują projektantów z całego świata!

Hobbit Motel w Waitomo

Waitomo w Nowej Zelandii słynie z jaskiń, w których żyją świecące w ciemności robaczki, podobne do naszych świetlików. Na miłośników prozy Tolkiena czeka jeszcze jedna atrakcja - pierwszy na świecie motel wzorowany na wiosce Hobbiton.

Hobbit Motel, Hobbit, Władca Pierścieniwoodlynpark.co.nz

Hobbit Motel to domki z okrągłymi oknami i porośniętym trawą dachem. Składają się z dwóch sypialni, kuchni i łazienki. Nocleg dla dwóch osób kosztuje 250 dolarów. Za każdą dodatkową osobę trzeba zapłacić 20 dolarów.

Hobbit Motel, Hobbit, Władca Pierścieniwoodlynpark.co.nz

Domki Hobbitów to nie jedyna ciekawostka w kompleksie Woodlyn Park. Alternatywą dla spania w norce Hobbita może być chociażby nocleg w wagonie kolejowym, samolocie z okresu wojny w Wietnamie czy łodzi patrolowej.

La Montana Magica w Chile

Hotel La Montana Magica (pol. Magiczna Góra) położony jest w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie - w chilijskiej Patagonii. Nie wygląda dokładnie jak dom Hobbita opisywany w książkach Tolkiena. Jednak taka budowla na pewno spodobałaby się małym mieszkańcom Shire.

Magic Mountain, Hobbithuilohuilo.com

Hotel wygląda jak porośnięta trawą lub winoroślami góra. Prowadzi do niego wiszący nad gęstymi zaroślami most.  Co ciekawe, w hotelu  znajduje się jedynie 9 apartamentów, a każdy z nich nosi nazwę któregoś z  lokalnych gatunków ptaków.

Magic Mountain, hobbithuilohuilo.com

Spragnieni odpoczynku mogą zanurzyć się w jacuzzi umieszczonym w wydrążonym pniu.

Chatka Hobbita w Walii

Simon i Jasmin Dale zawsze chcieli mieszkać blisko natury. Wioska, w której mieszkali Hobbici była dla nich wielką inspiracją. W 2009 roku kupili kilka hektarów ziemi w zachodniej Walii. Wybudowali tam dom, którego nie powstydził by się sam Bilbo Baggins.

hobbit, dom Hobbitasimondale.net

Dom powstał na szkielecie z drewnianych bali, który następnie obłożono plastikiem i zasypano ziemią. Wewnątrz dominuje drewno. Podobnie jak u Hobbitów nie znajdziemy tu schodów.

Simon Dale, Hobbit, dom Hobbitasimondale.net

Dom idealnie wpasował się w otaczającą przyrodę. Co ciekawe, wybudowanie i wyposażenie domu kosztowało rodzinę zaledwie 3 tys. funtów!

Dom Hobbita w Pensylwanii

Dom w amerykańskim stanie Pensylwania jest dziełem architektów ze studia Archer & Buchanan Architects. Właściciel domu, od wielu lat jest ogromnym fanem twórczości Tolkiena. Pragnął on stworzyć swój własny dom Hobbitów.

Hobbit, dom Hobbitaarcherbuchanan.com

Dom ma w sobie wiele elementów znanych z książki. Są tu okrągłe, małe drzwi i okna w łukowatym kształcie. Architekci odeszli od pomysłu umieszczania budynku częściowo w ziemi. Fasadę wykonano z ociosanych polnych kamieni.

Dom Hobbita, Hobbit, Hobbit Housearcherbuchanan.com

Dom prezentuje spokojny, sielski, wiejski styl. Wnętrze jest wysokie i przytulne. Większość elementów wykonano z drewna dębowego. Ozdobą domu jest duży, kamienny kominek.

W kaskadowym ogrodzie zasadzono rośliny, które znaleźć można na pobliskich łąkach.

Matamata - filmowy Hobbiton

Matamata to niewielka miejscowość w Nowej Zelandii do której ściągają tłumy miłośników prozy Tolkiena. Tu właśnie znajduje się powstała na potrzeby filmu osada grająca wioskę zamieszkałą przez "niziołków".

Matamata, Hobbiton, Hobbitfreshome.com

40 domków z okrągłymi oknami wkomponowano w zielone, górskie zbocza. Ekipa filmowa kręciła tu trzy części "Władcy Pierścieni" w latach 1999- 2002. Całość odnowiono w latach 2011 - 2012, gdy kręcono tu sceny najnowszego filmu Jacksona "Hobbit: Niezwykła Podróż".

Matamata, Hobbiton, Hobbitfreshome.com

Władze Nowej Zelandii uczyniły z tego miejsca prawdziwą atrakcję turystyczną. Jest tu kawiarnia, a nawet niewielka sala konferencyjna. Obecnie domki w miejscowości Matamata zamieszkują... owce!

Ziemne domy w Szwajcarii

Odpowiednik wioski Hobbitów można znaleźć w Dietikon w Szwajcarii. "Earth House" to kompleks domków, zbudowanych przez biuro Versch Architektur.  Domki są różnej wielkości, mają od 60 do 200 m2.

Earth House, Hobbit, dom Hobbitaerdhaus.ch

Domy zbudowane są we wnętrzach wzgórz, tworząc literę U. Ich dachy porośnięte są trawą. Niewielkie tarasy wychodzą na oczka wodne lub ogrody.

Earth House, Szwajcaria, Hobbit, Dom Hobbitaerdhaus.ch

Sypialnie znajdują się po stronie północnej. Salon umieszczono po stronie południowej. Chcąc skorzystać z łazienki, trzeba zejść do piwnicy.

Więcej o: