Kosze gabion we wnętrzach

Kosze gabion z założenia są elementami, które pomagają wzmacniać nasypy, skarpy, mają szerokie zastosowanie budowlane. Można je jednak z powodzeniem zastosować we wnętrzach. Przedstawiamy galerię zdjęć z zastosowaniem koszy gabion.

Czym jest kosz gabion?

Kosze gabion wykonane są z prętów i metalowej siatki. Najczęściej w kształcie prostopadłościanu. Stosuje się je w budownictwie jako elementy wzmacniające nasypy, skarpy, różnego rodzaju wzmocnienia, także w budownictwie drogowym, wodnym i w wojsku. Zastępują worki napełnione piaskiem. Kosze mogą być wypełnione różnego rodzaju kruszywem, drewnem, pokruszoną cegłą lub dowolnym odpornym na wilgoć budulcem. Na zdjęciu Casa Gavion, ekologiczny dom zaprojektowany przez pracownię Colectivo z Meksyku.

Meble

Stół z podstawą z kosza gabion zaprojektował Benjamin Hubert dla marki De La Espada. Metalowa klatka, która stanowi podstawę stołu, dzięki wypełnieniu kulami granitowymi jest stabilna. Blat wykonano z olejowanego drewna jesionowego.

W łazience

Również łazienka jest doskonałym miejscem do zastosowania koszy gabion. W tym przypadku rozwiązanie to znalazło zastosowanie na fragmentach ścian. Kosze gabion mogą pojawić się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, gdzie idealnym będzie połączenie chłodu betonu, metalu i szkła.

Restauracja

Jednym z elementów dekoracyjnych restauracji Tres Agaves w San Francisco jest ściana z koszy gabion. Specjalnością restauracji poza różnymi gatunkami tequili jest kuchnia meksykańska.

W całości z koszy gabion

Pracownia architektury A 21 Studio zaprojektowała w Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) w Wietnamie iście kamienne biuro. Budynek został zaprojektowany jako tymczasowy, posadowiono go bowiem na działce, której dzierżawa wygasa za kilka lat. Zakrzywione ściany tworzą niewielkie dziedzińce a pełne ściany chronią przed nadmiarem słońca.

Z orzechami

W restauracji tureckiej Lokanta Maya w Stambule znalazła swoje miejsce ściana z koszy gabion wypełnionych orzechami włoskimi. Innym sposobem na wypełnieniem koszy mogą być łupiny orzechów kokosowych.

Meble ogrodowe

Kosze gabion jako podstawa stołu bądź ogrodowej ławki są prostym i bardzo efektownym rozwiązaniem. Wypełnienie może stanowić kamień, drewno, pokruszona cegła albo metalowe puszki (dla miłośników recyklingu).

Ogrodzenie

Kosze gabionowe mogą posłużyć do zbudowania ogrodzenia posesji. W tym przypadku właściciel zdecydował się na wypełnienie koszy nie tylko kamieniem. We fragmentach znalazło się również błękitne szkło. W nocy jest podświetlone elektrycznymi lampkami.

Więcej o: