TOP 10 wspaniałych kawalerek

Podobno najtrudniej urządzić najmniejszą i wielofunkcyjną powierzchnię. Dziwne tylko, że co krok można spotkać wspaniale urządzoną kawalerkę, której aranżacji może pozazdrościć właściciel dwustumetrowego apartamentu. Top 10 kawalerek, czyli jedne z najlepszych przykładów.

Kawalerka w duchu kamienicy

Autorem tej realizacji jest ZUPART STUDIO. Wystrój mieszkania wpisuje się w klimaty lat 60-tych, z których pochodzi kamienica, w której się znajduje. Cała jego powierzchnia, a dokładnie gabaryty zostały podzielone na odpowiednie strefy, które uczyniły małą 30-metrową przestrzeń w pełni funkcjonalnym mieszkaniem.

kawalerka, małe mieszkaniefot. zupart.com

Oryginalnym elementem architektonicznym kawalerki, jest antresola, która urządzona w minimalistyczny sposób, ukrywa i czyni sypialnie zacisznym miejscem do wypoczynku.

Metamorfoza kawalerki 30 m2, proj. Zupart.comfot. Zupart.com

Kawalerka jak apartament

Czasem mimo wielkich oczekiwań właściciela mieszkania, nie ma możliwości zamienić małe wnętrze w apartament. Jednak poprzez zastosowanie kilku sprytnych pomysłów, można na małej przestrzeni zmieścić więcej niż by się wydawało. W ten sposób powstała monochromatyczna kawalerka. Mieszkanie ma około 36 metrów kwadratowych, jeden pokój, który jest jednocześnie salonem, sypialnią, domowym biurem i jadalnią z aneksem kuchennym.

Dzięki specjalnym przegrodom czy też wnękom powstały miejsca, które szybko można ukryć gdy tylko właściciel ma taką potrzebę.

kawalerka, małe przestrzeniewww.gripsholms.se

Najsłynniejsze polskie 20 metrów

Jedną z najbardziej popularnych polskich kawalerek, która przyciąga do siebie tłumy jest 20 metrów Łukasza. Prosto, ale w pełni funkcjonalnie urządzone wnętrze zachęciło do siebie polskich celebrytów. Kilka mebli, zabudowa za przesuwnymi drzwiami, mała kuchnia i ? gościnny klimat. Na przykładzie tej małej przestrzeni można zobaczyć, że nie trzeba wiele, aby nawet małe mieszkanie było często chętnie odwiedzaną przestrzenią.

20m2 Łukasza, Łukasz Jakóbiak, kawalerka Łukaszafot. Natalia i Marcin Kontraktewicz

Kawalerka w wielkiej płycie

Kawalerka w bloku, zwanym potocznie wielką płytą, nie musi się kojarzyć wyłącznie z wąską, klaustrofobiczną "klitką". Odpowiednio potraktowanie przestrzeni może uczynić ją pełną światła i przestronnym wnętrzem. Taki lifting przeszła jedna z warszawskich kawalerek, autorem projektu jest pracownia Camera.

kawalerka, małe przestrzeniewww.camera.waw.pl

Przestronne 26 metrów

Przestronność w małym mieszkaniu to podstawa, jednak często trudna do osiągnięcia. Nawet kilku metrowa przestrzeń może wydawać się większą gdy tylko wypełni ją naturalne światło. Ten prosty zabieg zastosowało studio ZUPART w małej modernistycznej kawalerce w Warszawskim Osiedlu za Żelazną Bramą.

kawalerka, małe mieszkanie, aneks kuchenny, jak urządzićfot. zupart.com

Niecałe 26 metrów kwadratowych mieści dwa pokoje, kuchnię i łazienkę. Mieszkanie wydaje się być większym, a wszystko dzięki otwartej przestrzeni, która odpowiednio przechodzi w kolejne strefy i ich funkcje. Jasne wnętrze, wypełniają punktowo kolorystyczne akcenty, które rozweselają każdy kąt.

kawalerka, małe mieszkanie, aneks kuchenny, jak urządzićfot. zupart.com

Dodatkowe ściany dodadzą miejsca

Czasem, aby powiększyć wnętrze, właściciele decydują się na likwidację ścian. W prezentowanym przypadku, było odwrotnie. W mieszkaniu pojawiły się nowe przegrody, które poszerzyły funkcje małej kawalerki.

małe mieszkanie, kawalerka, dobrze urządzone małe mieszkaniefot. David Engelhardt / timseggerman.com

Dzięki temu, na małej powierzchni swoje miejsce znalazła np. pralnia, o której marzą właściciele o wiele większych mieszkań, a sami nie mogą odnaleźć miejsca na nie. Innym ciekawym miejscem jest biblioteczka.

małe mieszkanie, kawalerka, dobrze urządzone małe mieszkaniefot. David Engelhardt / timseggerman.com

Kawalerka z nutką eklektyzmu

Kto powiedział, że małe przestrzenie nie mogą być pełne ozdób, przepychu i zdobień? To przykład 20 metrowej kawalerki w Nowym Jorku. Niektóre dekoracje modelują małe wnętrze, jak na przykład obudowa strefy sypialnej, która z trzech stron wydrukiem otacza łóżko.

Kolejna dekoracja jest stół, służący jako strefa do pracy i jadalnia. Kuchnia, to mały aneks, który rozpoczyna układ pomieszczenia. Nie rzuca się w oczy, ponieważ została wykonana w kolorze białym. Wszystko wygląda lekko i z klasą.

kawalerka, małe przestrzeniewww.nytimes.com

Rustykalna kawalerka

Właścicielem tej kawalerki jest miłośnik elementów z przeszłości. Przedmioty pomogły mu wydzielić przestrzeń i ja ozdobić. W całym mieszkaniu królują jasne barwy, które przełamuje czerń bądź faktura.

Małe mieszkanie zostało praktycznie pozbawione ściany wydzielających, przez co zyskało na przestrzeni. Sypialnia została oddzielona starymi drzwiami, w ten sposób zyskała na intymności.

kawalerka, małe przestrzeniehttp://www.skonahem.com

"Sprytna" wąska przestrzeń

Mała wąska przestrzeń, na której znajdują się wszystkie potrzebne strefy. Za pomocą aranżacji nie tylko horyzontalnej, ale także uznającej odpowiednio wysokie pomieszczenie, całe mieszkanie zostało wydzielone na odpowiednie miejsca do: wypoczynku, pracy, gotowania, jedzenia i przyjmowania gości.

Charakterystycznym elementem kształtującym wygląd mieszkania, jest zabudowa z drewna, która od samego progu przechodzi w odpowiednie funkcje domu. Na jej szczycie znajduje się sypialnia, do której wiodą schody z umieszczonymi wewnątrz szufladami.

kawalerka, małe przestrzeniewww.jpda.net

Kawalerka z antresolą

Maleńka kawalerka w kamienicy wykorzystała swoją wysokość i sypialnie ulokowała na podwyższeniu . Antresola stanowi zadaszenie dla maleńkiej kuchni. Całe mieszkanie jest pokryte białym kolorem, a gdzieniegdzie znajdują się kolorowe detale, w postaci poduszek, sprzętu kuchennego itd.

kawalerka, małe przestrzenie, antresolafot. achadosdedecoracao.blogspot.com.br

Więcej o: