Dlaczego warto zrezygnować z koloru na ścianie...

Czy białe ściany muszą kojarzyć się tylko ze sterylnym i zimnym wnętrzem? Oczywiście, że nie. Białe ściany są jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań przy wyborze kolorystyki wnętrz. To na nich najlepiej eksponuje się większość przedmiotów, szybko się nie nudzą i można bez żadnych skrupułów zmieniać na nich dekorację. Wszystko niezależnie od jej koloru czy wzoru.

Czy biel może być zimna?

Biel kojarzona jest głównie z minimalizmem, ale coraz częściej spotyka się ją w towarzystwie rustykalnych i przytulnych wnętrz. Czy biel może być zimna? Tak, jednak przy odpowiedniej dekoracji i użytych fakturach, może uczynić wnętrze jeszcze ciekawsze niż efekt uzyskany za pomocą koloru.

Białe ściany jako powierzchnia uniwersalna

Jasne tło to idealne rozwiązanie dla tych, których przeraża aranżacja wnętrz i zabawa barwami. To podstawa i jednocześnie najprostszy podkład, który można dodatkowo kształtować za pomocą kolorystycznego akcentu, czy faktury. Do bieli, podobnie jak do czerni czy obecnie modnych szarości, można dopasować dokładnie wszystko. Nawet miłośnicy eklektycznych wnętrz mogą spokojnie urządzać swoją przestrzeń na białym podkładzie, w ten sposób przepychu nigdy dosyć.

Białe ściany jako optyczny kreator przestrzeni

Nie tylko za pomocą stawianych ścian można kształtować przestrzeń. Biel jest także czarodziejem w optycznym zmienianiu powierzchni wnętrz. Dzięki odpowiednie pokrytym ścianom bielą, można znacznie poszerzyć czy także podwyższyć wnętrze. Dlatego przed malowaniem warto zastanowić się, na której ścianie lepiej położyć ciemniejszy odcień a na której biel. Jasny sufit w towarzystwie ciemniejszych ścian obniży wnętrze, jednak gdy przedłużymy powierzchnię bieli i tuż pod sufitem pomalujemy nią także pasek 5 cm, wnętrze od razu zyska optycznie na wysokości

Białe ściany - czyste wnętrze

Biel jest kojarzona od wieków z czystością. Z tego powodu jasne wnętrze zawsze jest pełne światła. Z drugiej strony biały podkład w mieszkaniu, wręcz zmusza do utrzymywania czystości, bo wszystko na nim jest widoczne.

Białe ściany ? pełnia światła

Biel rozświetla wnętrze. Oczywiście można przedobrzyć z tym efektem, dlatego najbezpieczniej zainwestować w nieco ciemniejszą posadzkę czy okiennice. Jeśli chcemy aby wnętrze w maksymalny sposób korzystało z mocy bieli, należy nią pokryć ścianę, na której przez większość dnia opierają się promienie słońca. Światło zostanie odbite i rozproszone po całej przestrzeni.

Biel - prostota

Biel jest powszechnie stosowana we wnętrzach skandynawskich. Wszystko dlatego, że nasi północni sąsiedzi lubią prostotę, przestronność i światło, którego ciągle w ich krajach brak. Powoli i my przekonujemy się do tych rozwiązań.

Więcej o: