Najbardziej rozpoznawalne znaczki świata [ZDJĘCIA]

Muszla, nadgryzione jabłko lub syrena - Wyglądają bardzo niewinnie a tymczasem stoją za nimi olbrzymie fortuny. Poznajcie historie najsłynniejszych logotypów świata!

Mc Donald's - magia żółtego "M"

Mc Donald's to sieć 34 tysięcy restauracji aż w 118 krajach. Trudno znaleźć osobę, która nie kojarzy żółtej literki "M". Historia firmy rozpoczęła się w 1937, kiedy to bracia Dick i Mac McDonald's zajęli się sprzedażą... hot-dogów. Pierwsza restauracja powstała już w 1940 roku w San Bernardino (USA) i w tym czasie powstał najstarszy logotyp.

loga Mc Donald's, logo Mc Donald'sfot. opracowanie własne
Charakterystyczny znaczek litery nie zawsze jednak był taki sam jak dziś. Od 7 lat logo Mc Donald's jest bardzo proste i czytelne. Pierwszy bar otwarto 17 czerwca 1992 roku w Warszawie na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Shell - muszla, którą znają wszyscy

Logo Shell można uznać za kultowe. Od ponad 40 lat prezentuje się w podobnej, mało zmodyfikowanej formie. Założycielem koncernu paliwowego Shell był Marcus Samuel. Początkowo był handlarzem orientalnych muszli i antyków (stąd logo). W 1887 r. założył Shell Transport and Trading Company i aż do 1948 roku logotyp Shell był czarno białą muszelką. Dopiero później, znaczek na stałe przybrał żółto-czerwony kolor.

Shell logo, logotyp Shell, znaczek Shellfot. shell.com

Fiat - z miłości do zmian

Widać od razu, że logotyp Fiata lubi zmiany! Popatrzcie jak ewoluował znaczek: były wieńce laurowe, styl retro, czerwone i niebieskie kolory. Najbardziej znajome Polakom? cztery niebieskie romby! Takie logo widniało na wszystkich "maluchach" produkowanych w Polsce po 1968 roku.

Fiat logo, fiat logotyp, znaczek fiatafot. fiat.com

Pepsi - w stronę minimalizmu

Pepsi, marka globalna swoje logo zmieniała aż kilkanaście razy! Przełomowe dla brandu były lata pięćdziesiąte. Wtedy to całkowicie przekształciła się kompozycja znaku. Obecna wersja ma minimalistyczny charakter - transformacji uległa czcionka i kształt fal. Dodatkowo koło wzbogacono białą obwódką. Od jakiegoś czasu firma Pepsi wyraźnie stawia na odcienie niebieskiego i granatu.

logo Pepsifot. canny-creative.com

Apple - nadgryzione jabłko

To jabłko wielu z nas przyprawia o szybsze bicie serca! Przedmioty pożądania. Większość obecnych użytkowników iPhone'ów i innych urządzeń z jabłuszkiem nie od razu szybko rozpoznałaby pierwsze logo firmy Apple. Logotyp, zaprojektowany przez Ronalda Wayne'a (jednego z założycieli firmy) to rysunek przedstawiający Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią, w momencie kluczowego odkrycia prawa grawitacji.

logo Apple, historia, znaczek Apple, logotyp Applefot. apple.com

Nivea - symbol pielęgnacji

Prosty design, dwa kolory. Któż z nas nie zna kremu Nivea? Raczej nie ma domu, w którym nie pojawiło się nigdy niebieskie pudełeczko z białym napisem. Historia firmy zaczęła się w 1911 roku, gdy na rynek trafił pierwszy, a zarazem najbardziej znany produkt, czyli Nivea Creme.  Co ciekawe, od ponad 100 lat, opakowanie tego kremu zachowuje kształt koła.

Nivea Logo, znaczek Niveafot. cosmeticandhouseholdmuseum.com

Już od wielu lat logo firmy Nivea bazuje na dwóch kolorach - białym i niebieskim. Najstarsze logo i opakowanie kremu było zupełnie inne. Jak Wam się podoba?

logo Nivea, logotyp Niveafot. mat. prasowe

Starbucks - sposób na życie

Starbucks nie jest zwykłą kawiarnią. Ma historie, zasady etyczne i styl. Kto raz zasiadł w dużym, "domowym"  fotelu kawiarni często nie che go zwolnić. Wraz z otwarciem pierwszego lokalu w 1971 roku w USA pojawiło się pierwsze logo. Graficznym symbolem koncernu od zawsze była syrena.

Starbucks, logofot. mat. prasowe

W pierwszej wersji logo utrzymane było w brązowych barwach, a syrena miała... nagie piersi!  Obecnie logo jest proste i zielone a piersi syreny zostały zasłonięte włosami. Co ciekawe, na nowym logo nie pojawia się już napis Starbucks.

BMW - śmigło samolotu

Większość miłośników motoryzacji wie, że znaczek BMW wywodzi się od śmigła samolotu. Pierwszy pojazd (motor model R32) został nim oznaczony w 1923 roku . Biało-niebieski motyw szachownicy to kolory bawarskiej flagi.

BMW logo, logotyp BMWfot. autoviva.com.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.