Tradycyjne motywy i religijne symbole we wnętrzach [ZDJĘCIA]

Gwiazda Dawida, krzyż, Budda, oko proroka czy ręka Fatimy. Zobaczcie meble, dodatki i akcesoria z tradycyjnymi motywami i religijnymi symbolami w rolach głównych.

Maryja na toście

Autorem projektu "Holy Toast" jest Jason Amendolara, znany ze swojej współpracy z marką Fred. Tworzy on interesujące dodatki i gadżety do domu, które sprzedawane są na całym świecie.

Tost z Maryją, design, religia we wnętrzachfot. jasonamendolara.wordpress.com


Amendolara zaprojektował nakładkę, którą należy wsadzić wraz z kromką do kieszeni tostera. Toster wypala na kromce chleba podobiznę modlącej się Maryi.

Budda w kuchni

Znana i ceniona firma Birkmann słynąca przede wszystkim z form i akcesoriów do pieczenia ma swojej ofercie formę do wykrajania ciastek w kształcie medytującego Buddy.

Maselniczka Budda, budda, religijne motywy we wnętrzachfot. incrediblethings.com

Innym przedmiotem jest ceramiczna figurka w kształcie leżącego, uśmiechniętego Buddy z pękatym brzuszkiem. Nie było by w niej nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że figurka jest tak naprawdę... maselniczką.

Hamsa na ścianie

W krajach arabskich często można zobaczyć wizerunek dłoni, z wymalowanymi w środku symbolami. Motyw ten nazywa się Hamsa, Chamsa, Khamsa, Kamesz lub (jak twierdzą muzułmanie) dłoń Fatimy. Hamsa jest też wszechobecna w Izraelu. Tam, po środku dłoni maluje się oko, aby uchronić przed złym spojrzeniem.

dłoń fatimy, design, symbole religijne we wnętrzachfot. fab.com

Najczęściej dłoń Fatimy nosi się w formie medalika. Jeśli jednak to za mało, można kupić sobie wielką, winylową ścienną naklejkę.

Radio... Maryja?

Niemiecki projektant Hannes Grebin pracuje właśnie nad radiem w obudowie przypominającej figurkę Matki Boskiej. Według koncepcji projektanta okrągła aureola umieszczona nad głową Maryi pełnić ma funkcję anteny. Na razie powstał prototyp.

radio z Madonną, Radio Maryja, religia we wnętrzachfot. hannesgrebin.com

Gwiazda Davida na kuchennych akcesoriach

Gwiazda Dawida od 1897 roku jest godłem syjonizmu, a od 1948 roku stanowi godło Izraela. Występuje również jako motyw dekoracyjny na tkaninach liturgicznych, żydowskich nagrobkach czy fasadach bożnic.

Fartuch z gwiazdą Dawida, eligine symbole we wnętrzachfot. cafepress.com

Na stronie internetowej cafepress.com można zamówić sobie biały, ceramiczny kufel do piwa ze złotą obwódką, ozdobiony niebieską gwiazdą dawida. Motyw ten można znaleźć również na kuchennych fartuchach.

Skarbonka w kształcie krzyża

Amerykański projektant Wyatt Little stworzył różową skarbonkę w kształcie krzyża, którą nazwał "Jesus Saves". Skarbonka "ozdobiona" została świńskim ogonkiem. Wyatt Little bardzo oszczędnie wypowiada się o swoim projekcie. Na jego stronie internetowej można przeczytać dość kontrowersyjne zdanie: "chyba wszyscy zgadzają się z tym, że kościoły są świetne w zarabianiu pieniędzy".

Skarbonka w kształcie krzyża, religia a designfot. behance.net/WyattLittle

Kawa z Buddą

Stolik kawowy Pacifico i puf Beato w kształcie głowy Buddy to meble z całą pewnością przyciągające uwagę. Kolekcja  21st Living Art wykonana została z polietylenu. Meble więc z powodzeniem mogą zdobić zarówno wnętrze jak i ogród.

głowa Buddy, design, stolik w kształcie głowy Buddyfot. 21st-design.com

Zegar z gwiazdą Dawida

Kolorowy zegar ozdobiony gwiazdami Dawida to projekt Libertydogmerch. Inny ścienny zegar z psem w jarmułce wpisanym w gwiazdę Dawida stworzył FrankzPawPrinz. Oba produkty można zamówić na stronie internetowej zazzle.co.uk

zegar, gwiazda Dawida, design, religijne motywy a wnętrzafot. zazzle.co.uk

Oko proroka na ścianie i dzbanie

Nazar, oko proroka lub oko Fatimy to tradycyjna, turecka ozdoba mająca chronić przed złym spojrzeniem. Amulet wiesza się blisko drzwi wejściowych do domu lub przyszwywa się po wewnętrznej stronie ubrań.

oko proroka we wnętrzach, symbole religijne we wnętrzach, designfot. etsy.com/shop/gonulk

Projektanci, poszli o krok dalej. Pochodzący z Londynu Sebastian Bergne stworzył dla firmy GAIA&GINO serię naczyń. Na etsy.com można kupić oprawione w ramkę zdjęcie przedstawiające oko proroka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.