Design w kościele: 6 ekstremalnie nowoczesnych świątyń

Architektura sakralna w nowoczesnej wersji? Podpowiadamy, że wcale nie chodzi o słynne przebudowy świątyń na księgarnie, domy mieszkalne czy skateparki. Tym razem, kościoły niezmiennie pełnią funkcję Domu Bożego, jednak w nieco innym stylu...

Zaskakująca prostota - Martinho Campos, Brazylia

Beton, naturalne drewno i szkło, czyli świątynia w ultra nowoczesnej interpretacji. W Kaplicy Wszystkich Świętych zaprojektowanej przez Gustavo Penna nie znajdziemy pozłacanych ram i zjawiskowych fresków, a przebywając w jej wnętrzu nie będziemy oddzieleni od świata grubymi murami. Zamiast tego zwiedzimy obiekt zaskakujący w swojej prostocie, gdzie przyroda z zewnątrz zagląda do środka przez szklaną fasadę.

kaplica, design, architektura sakralnamarvelbuilding.com

design, kaplica, kościołymarvelbuilding.com

Blaszana bryła - Wiedeń, Austria

Ten stalowy monument to dzieło Heinza Tesara. Architekt całkowicie wyszedł poza kanon tworząc blaszaną bryłę do której światło przedostaje się jedynie poprzez szklany krzyż i kilka kolistych otworów. Z kolei we wnętrzu wszystkie elementy zostały wykonane z drewna tworząc tym samym znacznie przytulniejszy klimat, niż ten który da się wyczuć stojąc u frontu.

Ten nowoczesny kościół architekt Heinz Tesar w Wiedniu ma boxy kształt odziany w perforowanej stali i posiada krzyż na jego elewacji. Płyty ciągłe przerwy w części budynku, gdzie znajduje się wejście.
Wnętrze kościoła jest wykończone w drewnie, w tym sufitu i ścian, które posiadają perforację, że widoczne z zewnątrz. Umożliwiają one naturalne światło wewnątrz razem z pełnowymiarowymi oknami po bokach budynku.

design, modern, kościołypanoramio.com

Kośćiół niedomknęty - Meksyk, Meksyk

Obiekt równie monumentalny, co kościoły znane nam z europejskich ulic. Jednak, tym razem bryła o trójkątnym kształcie nie została "domknięta". W prześwicie zainstalowano okna i drzwi przez które do wnętrza przebijają się promienie słoneczne.

Kościół zaprojektował Javier Sordo Madaleno Bringas.

design, kościoły, architekturamarvelbuilding.com

Ekscentryczna świątynia - Hainburg, Austria

Kościół Marcina Lutra w Hainburgu o swojej oryginalności daje znać jeszcze zanim dotrzemy do frontowych drzwi. Na pierwszy rzut oka zauważamy nietypową, bardzo smukłą dzwonnicę, a chwile później niemniej ekscentryczną kopułę świątyni.

Wnętrze kościoła nie odbiega stylem od reszty. Znajdziemy w nim futurystyczny ołtarz zbudowany z drewna i metalu.

kościół, wnętrz, designmarvelbuilding.com

kościoły, meble, designmarvelbuilding.com

Ascetyczne wnętrze - Pekin, Chiny

Jeżeli weźmiemy pod uwagę położenie owego kościoła, to jego design nie powinien nikogo dziwić. Jednak, tak ascetycznego wystroju nie można się spodziewać nawet w chińskim kościele.

Wszystkie pomieszczenia zostały wykończone na biało z niewielkimi, drewnianymi wstawkami. Wnętrze jest do tego stopnia minimalistyczne, że nawet ciężko się w nim dopatrzeć symboli religijnych.

Chiny design, kościół, wnętrzaarchimodes.com

Elegancka biel - Tokio, Japonia

Ten kościół - gdyby nie jego falista fasada - można by wziąć za zupełnie klasyczny, ponieważ cała oryginalność skupia się w jego wnętrzu. Tam czekają na odwiedzających fałdujące się stropy i eleganckie, białe wykończenie przewrotnie urozmaicone o kilka kolorowych krzeseł.

design, wnętrza, kościołybehance.net

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.