Co zrobić ze starym paskiem?

Masz stary, skórzany pasek? Nie wrzucaj go! Świetnie sprawdzi się jako element wyposażenia wnętrza. Mamy dla Was potężną dawkę inspiracji!

W betonowej łazience

Wnętrze tej surowej łazienki zostało ocieplone lustrem, którego ramę wykonano ze skórzanego paska. Pozostałe elementy pomieszczenia to w większości beton. Łazienka znajduje się na poddaszu jednego z berlińskich domów jednorodzinnych. Została zaprojektowana przez pracownię architektury Karhard. Firma została założona w 2003 roku przez Thomasa Karsten i Alexandra Erhard i zajmuje się głównie realizacją nietypowych pomysłów swoich klientów dotyczących projektowania wnętrz. W portfolio pracowni znaleźć można salę widowiskową zaaranżowaną w starej elektrowni.

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. karhard.de

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. karhard.de

Półka na książki

Stare paski możemy ponownie wykorzystać wykonując drobne elementy dekoracji wnętrz. Jak zawsze w przypadku projektów DIY (Do it yourself) będziemy mieć nie tylko nowe przedmioty w domu, ale również sporo satysfakcji. Jednym z przykładów zastosowania starych skórzanych pasków mogą być półki na drobiazgi lub mini regały na książki. Półka może zostać powieszona w pokoju nastolatka albo w pobliżu fotela, w którym lubimy siadać by poczytać w wolnej chwili. Tak zaaranżowany kącik będzie nie tylko funkcjonalny, będzie również bardzo ciepły i stylowy. Do wykonania półki na skórzanych paskach będą potrzebne drewniane deski, farba lub lakier, stare skórzane paski odraz elementy montażowe - kołki i haki do umieszczenia w ścianie oraz elektronarzędzia takie jak wiertarka lub szlifierka, pędzle do malowania, poziomica. Półki drewniane na skórzanych paskach można kupić w sklepie Light and Ladder za około 180 dolarów.

, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. lightandladder.com

Siedzisko krzesła

Wykonanie siedziska jednego bądź kilku krzeseł nie będzie prostym zadaniem. Potrzebować będziemy dużej ilości skórzanych pasków. Najlepiej by były podobnej szerokości i w podobnej bądź zbliżonej kolorystyce. Zgromadzenie takiej ilości pasków można zaplanować i wykonać w pewnym okresie czasu. Wystarczy odwiedzać sklepy z używaną odzieżą albo targi staroci. Na targu staroci możemy również wyszukać stare, zniszczone krzesła, które będą wymagać renowacji. Potrzebne będą wkręty do drewna, wiertarka, środek linijki lub taśmy i dużo cierpliwości. Dobrze też będzie pracować w zespole, ważne bowiem jest odpowiednie naciągnięcie pasków.

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. sallyannk.com

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. sallyannk.com

Uchwyty meblowe

Krótsze kawałki skórzanych pasków, np. te które zostały po pracy przy siedziskach krzeseł, możemy wykorzystać do wykonania uchwytów kuchennych mebli. Ciekawie będą również wyglądały uchwyty z pasków w przypadku szaf przesuwnych i wnękowych w przedpokoju.

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. bobvila.com

Do ich wykonania poza kawałkiem paska potrzebny będzie dziurkacz do skóry, młotek, wkręty do płyty mdf lub drewna, nożyczki, miarka. Zamiast wkrętów możemy użyć skórzanego rzemyka, jak na poniższych zdjęciach.

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. remodelista.com

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. remodelista.com

Ramka do zdjęć

Ozdobne, skórzane paski mogą posłużyć do wykończenia ramki na zdjęcia. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie pasków do wykonania tablicy, na której można zostawić wiadomość dla domowników, umieścić pocztówkę z wakacji albo pamiątkowe zdjęcie. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. bec4-beyondthepicketfence.blogspot.com

Podłoga

Zdecydowanie najwięcej wysiłku i pracy wymagać będzie wykonanie ze starych pasków skórzanej okładziny podłogowej, dywanu czy nawet wycieraczki. Interesującym przykładem działalności, w której wykorzystuje się stare skórzane paski jest firma prowadzona od 2000 roku przez Inghua Ting. Projektantka pochodzi z Japonii a z pasków tworzy szlachetne i wytrzymałe okładziny ścienne i podłogowe. Na swojej stronie apeluje nawet by nie wyrzucać starych pasków, ona je chętnie przetworzy w myśl idei zrównoważonego rozwoju.

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. tinglondon.com

Dodatki

Stare paski mogą nam również posłużyć do dekoracyjnego upięcia zasłon lub rolet, do związania książek lub drewna na opał. Możemy je też ponownie wykorzystać na przykład do uszycia torby. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Jest to z pewnością propozycja dla miłośników recyklingu oraz uprawiających w ramach hobby różnorodne rękodzieło.

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. woohome.com

DIY, zrób to sam, dodatki, dekoracje, akcesoria, recyklingFot. woohome.com

Więcej o: