Dekoracja pikselem

Dekoracje wnętrz z wykorzystaniem druku punktowego czyli pikseli

Piksele we wzornictwie

Projektanci ciągle poszukują nowych możliwości realizacji i prezentacji swoich pomysłów. Przykładem ich twórczości są projekty, w których tematem przewodnim są kolorowe, przerysowane i bardzo charakterystyczne piksele. Jednym z z nich jest stół projektu Joongho Choi Design. Taki stół mógłby stać się bardzo wyrazistym akcentem w pokoju dziennym.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designProj. Ben Gruen/ coroflot.com

Meble

Motyw pikseli pojawia się również w kolekcjach mebli. Na przykład szwedzka marka A2 oferuje szafki z pikselowym frontem w kolekcji Collect. Firma powstała w 2008 roku i działa w szwedzkiej Smalandii. Szczyci się tym, że działa lokalnie, wykorzystując starannie dobrane materiały, pozostając przy tym w zgodzie ze skandynawską tradycją wytwarzania mebli. Wszystkie elementy kolekcji A2 składają się z pojedynczych elementów, meble są funkcjonalne i niepowtarzalne.

Pixel chair natomiast to dzieło Vivian Chiu, absolwentki Rhode Island School of Design. Krzesło składa się z ogromnej ilości maleńkich drewnianych sześcianów. Wszystkie elementy SA składane ręcznie. Jak łatwo się domyślić, powstanie takiego krzesła to efekt ciężkiej pracy projektantki.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. vivianchiudesigns.com

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. vivianchiudesigns.com

Dywan w pikselowy wzór

Pikselowy wzór jest często motywem dekoracyjnym na dywanach różnych producentów. Regularne kwadraciki mogą bardzo ocieplić wnętrze i być jedynym kolorystycznym akcentem w pomieszczeniu. Na przykład dywan Rose Pixel projektu Carolin Fieber oferuje niemiecka frma Bretz. Dywan został wykonany z wełny i wiskozy. Innym przykładem jest dywan Pixel marki Esprit. Ta modowa marka ma w swojej ofercie produkty do aranżacji domu. W ramach oferty Esprit Home można znaleźć dodatki do łazienki, kuchni, wykładziny, tapety oraz tekstylia.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. esprit-home.com

Piksele dla dzieci

Najczęstszym i najprostszym elementem dekoracyjnym, który może pojawić się w pokoju dziecka są naklejki. Innym elementem może być dywan z motywem z dziecięcych bajek. Dla starszych dzieci może to być Alien w wersji komputerowej. Zarówno na ścianie jak i podłodze. Dywanik do kupienia w sklepie internetowym Amazon. Naklejki można znaleźć na etsy.com.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. amazon.com

Piksele na obrazie

Tutaj słynne obrazy zostały przeniesione na piksele. Takie dekoracje można oferuje holenderska firma IXXI, która początki swojej działalności notuje na 2009 rok. Wtedy to projektanci Paulien Berendsen, Eric sloot i Roel Vaessen wpadli na pomysł innowacyjnych dekoracji ściennych. Idea tego unikalnego produktu polegała na wydruku obrazów na oddzielnych kartach o kształcie kwadratu (pikseli) i połączeniu ich krzyżykami z tworzywa sztucznego. Projekt został bardzo dobrze przyjęty, zdobył na przykład nominację do holenderskich Design Awards 2010. Tego typu dekoracje zainteresują bez wątpienia wszystkich miłośników sztuki, zarówno tych zakochanych w klasyce jak i sztuce nowoczesnej.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. ixxidesign.com

Piksele w modzie

Kolekcję inspirowaną pikselami znajdziemy również w ofercie japońskiego domu mody Anrealage. Japoński projektant Kunihiko Morinaga jest zafascynowany koncepcją kształtu i form komputerowych co widać w jego projektach. 8-bitowe piksele pojawiły się w projektach nie tylko ubiorów, butów i okularów. Ciekawym pomysłem, stanowiącym uzupełnienie kolekcji były meble, które pojawiły się w butiku marki. Fotel i stolik z widocznymi pikselami wyglądają jakby żywcem wycięte w gry komputerowej sprzed lat.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. anrealage.com

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. anrealage.com

Ściana, która się zmienia

Rosyjski projektant Amirkhan Abdurakhmanov zaprojektował system ścienny o nazwie Change It! Pomysł polega na umieszczeniu na ścianie panelu składającego się z dużej liczby elementów o kształcie pryzmatów. Dzięki zamontowanemu mechanizmowi, możliwy jest ich obrót i zmiana wyglądu ściany. Na takim panelu mogą znaleźć się dowolne kombinacje kolorów, materiałów, typografii. I to wszystko w pikselowym wymiarze.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designAmirkhan Abdurakhmanov / yankodesign.com

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designAmirkhan Abdurakhmanov) / yankodesign.com

Do samodzielnego ułożenia

Interesującym rozwiązaniem może być zestaw naklejek, które samodzielnie będziemy musieli ułożyć i nakleić na ścianie. Te swoiste puzzle pozwolą stworzyć niepowtarzalną dekorację w mieszkaniu. Mogą być umieszczane na większości ścian, luster, powierzchni szklanych, metalowych i z tworzywa. Idealne na prezent, do kupienia na etsy.com/ PUXXLE.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. etsy.com

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. etsy.com

Piksele przestrzenne

Piksele w wydaniu przestrzennym autorstwa Shawna Smitha są jak niesamowite, niepowtarzalne rzeźby. Shawn Smith urodził się w 1972 roku w Teksasie, tam ukończył Arts Magnet High School i Brookhaven College. Jego rpace SA często prezentowano na wielu wystawach, m.in. Muzeum Sztuki w Oakland, Berkeley Art Center, Richmond Art Cente i innych.

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. shawnsmithart.com

dekoracje, wnętrza, meble, projektanci, designFot. shawnsmithart.com

Jak widać motyw pikseli może pojawiać się wszędzie ? w modzie, dodatkach do domu, naklejkach, dywanach, obrazach. Wszędzie wygląda bardzo atrakcyjnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA