Zapraszamy na II Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów Wroclove Design 2014: 14-18 maja

Wroclove Design to pierwsza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku impreza prezentująca design i sztukę na europejską skalę. Festiwal splata świat designu, architektury, sztuki i biznesu. W programie znalazły się liczne wystawy, spotkania, warsztaty i wykłady. W tym roku zapraszamy gości do odrestaurowanych wnętrz perły wrocławskiej architektury - Dworca Głównego. Przestrzeń Wroclove Design 2014 podzielona będzie na kilka stref tematycznych. Jakich? Zobaczcie!

DESIGN + RZEMIOSŁO

Przestrzeń zainspirowana tradycyjnymi technikami, klasycznym rękodziełem i naturalnymi materiałami, a jednocześnie miejsce, które pokaże, że nowe podejście do znanej materii i łączenie jej z nowoczesną technologią, tworzą produkt na miarę dzisiejszych czasów.
W XXI wieku trudno nam sobie wyobrazić innowacyjność rzemiosła. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że już podczas wytwarzania pierwszych dóbr rzemieślnicy musieli być dobrymi obserwatorami. Design thinking nie jest wytworem współczesności. Choć prezentuje nowe podejście do znanej materii, jego korzenie sięgają o wiele głębiej.

Dziś rzemiosło wraca do łask. Otoczeni technologią, zasypani tanią chińszczyzną znowu zaczynamy dostrzegać, że wytwory rąk ludzkich są bardzo wartościowe. W ramach strefy DESIGN + RZEMIOSŁO będziemy mogli podziwiać wiele produktów, których koncepcja wykonania jest związana z naturą ? drewnem. Na wystawie pojawią się ekologiczne zabawki z manufaktury Wooden Story, swoimi meblami pochwali się wrocławska pracownia Projekt Drewno czy zainspirowana skandynawskim wzornictwem firma Take Me Home. Marka ConceptRelaxArt udowodni zaś, że podczas projektowania można wykorzystywać również stare drewno.

Projekty, które będzie można zobaczyć w strefie DESIGN + RZEMIOSŁO, to połączenie innowacyjności i tradycyjnego wykonania. Te dzieła handmade często są inspirowane konkretnym materiałem bądź techniką. Dowiodą tego tematyczne ekspozycje przygotowane przez Muzeum Karkonoskie oraz galerie Artystycznego Nadodrza.

Dzisiejsze rzemiosło przybiera coraz bardziej alternatywne formy. Często jest inspiracją dla technologii, ale też samo czerpie z wytworów współczesności. Rzemiosło tym jednak różni się od reszty produktów, że stoi za nim konkretna historia. Do jego powstania nie wystarczy pomysł czy maszyny. Głównym czynnikiem jest tu człowiek, i to on właśnie nadaje rękodziełu wyjątkowego charakteru.

DESIGN + TECHNOLOGIE

Nowoczesna technologia kojarzy nam się zazwyczaj z futurystycznymi projektami, inteligentnymi robotami, skomplikowanymi programami i urządzeniami rodem z filmów science-fiction. Dużo w tym prawdy - to, co jeszcze niedawno nazywaliśmy przyszłością, dzieje się teraz, na naszych oczach. Nowe technologie, niestosowane dotychczas materiały, technika w służbie projektowania, to wszystko stanie się tematem ekspozycji prezentowanej w ramach strefy DESIGN + TECHNOLOGIE.

Dzięki wykorzystaniu technologicznych innowacji, przedmioty pokazywane na wystawie są nie tylko funkcjonalne, ale też wykonane w bardziej ekologiczny sposób, ergonomiczne i lepiej odpowiadają potrzebom konsumentów.

Strefa DESING + TECHNOLOGIE to idealne miejsce, by dokładnie zrozumieć założenia design thinking. Celem jest ukazanie kompleksowości designu, którego zadania wykraczają daleko poza estetyzację produkcji przemysłowej. Aby przedmioty odpowiadały wszystkim tym założeniom, projektanci korzystają z innowacji, które umożliwiają im projektowanie w zupełnie nowy, nieznany do tej pory sposób.

Jednym z wyjątkowych projektów prezentowanych na Wroclove Design 2014 będzie prezentowana przez Orange Polska Ambient Reminder Bowl ? interaktywna misa, stworzona dla osób, które zapominają o zabraniu z domu przedmiotów codziennego użytku: telefonu, kluczy, portfela. Do prezentowanych w 2013 roku drukarek 3D, dołączy w tym roku skaner eviXscan 3D light, urządzenie, dzięki któremu projektant w kilka chwil na ekranie komputera może ujrzeć model 3D wykonanego przez siebie prototypu, bez konieczności żmudnego odwzorowywania go ręcznie. Podczas warsztatów car designera Jacka Pepłowskiego czy w pracowniach FRESH DESIGN będzie można zobaczyć w akcji także nowoczesne tablety graficzne marki Wacom.

DESIGN + PRZESTRZEŃ

To jakość przestrzeni kształtuje sposób, w jaki myślimy o mieście. Wroclove Design na wiele sposobów stara się miasto poznać, dyskutować o sposobach na jego udoskonalenie, wpływać na rozwój naszych metropolii. W ramach strefy DESIGN + PRZESTRZEŃ odbywać się będzie szereg projektów m.in. Fresh Design, Urban Garden, Mobile Design.


MOBILE DESIGN
Przygotowując interaktywną przestrzeń MOBILE DESIGN. DESIGN W RUCHU zaciekawił nas wspólny mianownik wielu przedmiotów, które spełniając zupełnie różne funkcje, wykorzystują bardzo podobne rozwiązania. Często, by produkt bardziej odpowiadał naszym potrzebom, wystarczy, aby spełniał jeden prosty wymóg - był w ruchu.
MOBILE DESIGN to okazja do przyjrzenia się z bliska wzornictwu przedmiotów służących do przemieszczania się lub po prostu ruchomych. Oprócz samochodów mogą to być mobilne meble, rowery, poruszające się zabawki i wiele innych. Przestrzeń poświęcona designowi w ruchu nie mogła być oczywiście statyczną wystawą - stworzyliśmy interaktywną przestrzeń, do której współtworzenia zapraszamy wszystkich odwiedzających Wroclove Design 2014. Uczestnicy będą mogli każdy projekt MOBILE DESIGN dotknąć, przetestować, poruszyć - po prostu dobrze się z nim bawić. Wroclove Design porusza!

HIGHLIGHTY MOBILE DESIGN:
WARSZTATY JACKA PEPŁOWSKIEGO
Nie tylko fani motoryzacji zachwycają się nieskazitelną linią karoserii niektórych aut na ulicy. Najnowocześniejszy car design zostanie rozłożony na czynniki pierwsze m.in. podczas warsztatów z Jackiem Pepłowskim (projektantem marki Mini Cooper, gościem projektu "Aktywni i kreatywni - Polacy w Europie"). Wykorzystując tablety graficzne Wacom, Pepłowski przeprowadzi uczestników przez wszystkie etapy dynamicznej drogi od idei do gotowego projektu pojazdu.

INTERESUJĄCE ROWERY Z POLSKICH MANUFAKTUR
Częścią strefy MOBILE DESIGN będzie też wystawa nowatorskich jednośladów. Celem Macieja Badowskiego, autora projektu roweru Erboo, było obalenie stereotypu bambusa, wielu kojarzącym się tylko z opatrzonym dodatkiem wnętrzarskim. Bambusowe rowery Badowskiego są idealnym przykładem designu, który estetykę łączy z funkcjonalnością. Ładne rzeczy, które niczemu nie służą, nie są interesujące - mówi Maciek.
To dopiero początek - Fera Bikes zaprosi do zrealizowania swojego własnego pomysłu na rower, natomiast projekt Roverlover pokaże, co zrobić, by wasze stare rowery z poczwarek zmieniły się w motyle. Każdy projekt jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego nie ma mowy o dwóch identycznych egzemplarzach. Bo rower to wolność - tutaj liczy się niepowtarzalność!

DESIGN EKSTREMALNY
Przy aranżowaniu przestrzeni MOBILE DESIGN współpracujemy z Seventyone, producentem sprzętu do uprawiania sportów deskowych. Specjaliści w tworzeniu desek skimboardowych, wakeskate oraz longboardów sprawią, że Wroclove Design będzie miejscem aktywnego spędzania czasu dla całej rodziny.    


INTERACTIVE FINGERS OD LAX
MOBILE DESIGN to nie tylko pojazdy. Jednym z prezentowanych projektów będą Interactive Fingers - interaktywna struktura, która reaguje na każdy ruch człowieka. Projekt Laboratory for Architectural Experiments LAX został pomyślany w taki sposób, że im bliżej instalacji znajdzie się odbiorca, tym bardziej intensywna będzie jej reakcja.
Nieformalny zespół jak najbardziej formalnych architektów LAX (Laboratory for Architectural Experiments) postanowił odkrywać nowy potencjał współczesnej architektury. Idea Interaktywnego Pawilonu zrodziła się w głowach dwojga młodych architektów: Anny Grajper i Sebastiana Dobiesza, doktorantów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. To właśnie ten duet w wyniku badań prowadzonych nad Architekturą Interaktywną postanowił zrealizować własne przedsięwzięcie - instalację INTERACTIVE FINGERS, która pomoże przenieść do Wrocławia międzynarodowy dyskurs nad przyszłością mariażu architektury i nowoczesnych technologii.
"Interaktywna struktura przyjmuje formę pionowej płaszczyzny, która symultanicznie zmienia się i płynnie dostosowuje do ruchu swoich odbiorców" - opisuje Anna Grajper.  Projekt wypełni przestrzeń dworca, wprowadzając do holu dynamiczny element, zachęcający ludzi do poznawania go i odkrywania zasad jego zmienności. Dobiesz dodaje: "INTERACTIVE FINGERS odzwierciedla nie tylko możliwości wykorzystania w przestrzeniach architektonicznych współczesnej technologii, ale również uzmysławia i podkreśla interakcję zachodzącą między zachowaniem człowieka a otoczeniem materialnym".


URBAN GARDEN
Podczas drugiej edycji festiwalu Wroclove Design po raz kolejny chcemy wyjść poza zamknięte przestrzenie wystawiennicze. Impreza angażować będzie nie tylko uczestników odwiedzających główną festiwalową lokalizację, ale też przypadkowych przechodniów, mieszkańców Wrocławia.

Urban Garden to nieszablonowy pomysł na przestrzeń, odważne i kreatywne myślenie o mieście. Miejskie ogrody to miejsca przyjazne, sprzyjające spotkaniom, rozmowom, z klimatyczną muzyką, smacznym jedzeniem - po prostu dobrze zaprojektowane. Pierwsza strefa Urban Garden powstanie wokół samego Dworca Głównego i w jego okolicy, druga w centrum miasta, na Ulicy Oławskiej.

W zaaranżowanym z wykorzystaniem elementów małej architektury, świateł oraz zieleni Chillout Garden, realizowany będzie nowy cykl festiwalu Wroclove Design: SPOTKANIA NA TARASIE - debaty, dyskusje, wywiady prowadzane z gośćmi przy udziale publiczności

DESIGN BEZ BARIER

Wroclove Design 2014 chce być festiwalem bez barier, w którym mogą uczestniczyć wszyscy chętni. To założenie jest zauważalne w każdej strefie, podczas każdego warsztatu, wykładu czy debaty. DESIGN BEZ BARIER to sposób myślenia o otaczającym nas świecie, który czyni go przyjaznym dla wszystkich użytkowników. Chcemy pokazać, że drobne z pozoru działania mogą robić wielką różnicę i przeciwdziałać wykluczeniu z kultury.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Wroclove Design będą tłumaczone na język migowy, a w każdym punkcie informacyjnym znajdą się wolontariusze i przewodnicy pomagający niewidomym oraz głuchym w komunikacji podczas Festiwalu. Szczególnej uwadze polecamy wystawę "DESIGN BEZ BARIER" z projektami tworzonymi z myślą o niwelowaniu przeszkód stających każdego dnia na drodze osób niepełnosprawnych. Oto niektóre z nich:

iWheel | Arłamowski Investment
Inteligentny wózek inwalidzki, którym można sterować za pomocą smartfona, joysticka, ruchem gałek ocznych, a nawet umysłem. Projekt Patryka Arłamowskiego jest jednym z finalistów konkursu na Polski Wynalazek Roku organizowanego przez Telewizję Polską oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


TOTU | Natasza Sałańska
Zestaw naczyń przyspieszający powrót do pełnej samodzielności osób, które niedawno straciły wzrok. Taca wyposażona w magnesy i reliefy ułatwia orientację w ułożeniu naczyń, wspomaga pamięć przestrzenną, wyznacza mały obszar łatwy do orientacji. Naczynia mają przyjazne, płynne formy ściśle związane z funkcją. Nowoczesny design zestawu TOTU sprawia, że może być on atrakcyjny również dla innych użytkowników chcących podnosić potencjał swojego mózgu.


Sound Cube | Siemens - Audiologia
Audialna wystawa skupiająca się na roli słuchu w życiu społecznym. Dzięki Sound Cube dowiemy się, co słyszy dziecko w brzuchu matki lub ?zobaczymy? dzieła Pollocka i Klimta na aparatach słuchowych. Na Wroclove Design zostaną też zaprezentowane najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie protetyki słuchu: pierwszy na świecie wodoodporny aparat słuchowy i designerskie urządzenia, które mogą być modnym dodatkiem do ubrania.

KIDS DESIGN

Festiwal nie zapomina i o najmłodszych odbiorcach - w ramach strefy KIDS DESIGN nie tylko prezentujemy najciekawsze produkty dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim zapraszamy małych projektantów do udziału w dziesiątkach warsztatów, dzięki którym zrozumieć można zasady funkcjonowania świata i organizacji przestrzeni. Podstawą naszych działań z dziećmi jest edukacja poprzez zabawę. Uświadamiamy dorosłym, że dziecko jest świadomym odbiorcą kultury i tak należy je traktować.

Wydawać by się mogło, że design to pojęcie skomplikowane i złożone, które rozumieją tylko dorośli. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że to abstrakcyjne hasło może być podstawą do świetnej zabawy i edukacji.

Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, że najefektywniej wiedzę przyswaja się przez zabawę? Właśnie dlatego w strefie KIDS DESIGN przygotowaliśmy dla dzieciaków liczne warsztaty, na których będą mogły zaprojektować pokój, zbudować igloo, uszyć swój designerski T-shirt, a nawet stworzyć własną grę planszową. Dzięki tym zajęciom początkujący projektanci zrozumieją zasady funkcjonowania świata i organizacji przestrzeni.

Strefa KIDS DESIGN ma uzmysławiać nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom, jak ważne jest dla rozwoju najmłodszych stworzenie im dobrze zaprojektowanego otoczenia. KIDS DESIGN to podróż do świata najciekawszych produktów dla dzieci i młodzieży. Swoje projekty przedstawią m.in.:


Dam!Design, firma tworząca sztukę użytkową zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To grupa projektantek, które chcą udowodnić, że design ułatwia życie, uczy i bawi.


Esy-magnesy, marka projektująca magnesy w pięknych kolorach i wzorach, które inspirują, pobudzają wyobraźnię i kreatywność.


Tiu Tiu pracownia rysunku prezentująca twórczą, ciekawą, przyjazną i wesołą grafikę dla dzieci.

DESIGN OPEN SPACE

Konkurs DESIGN - OPEN SPACE, zorganizowany w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów Wroclove Design, skierowany był do zawodowych projektantów, debiutantów i studentów. Tematem tegorocznej edycji jest NARCYZM. Organizatorzy szukali nie tylko gotowych wzorniczo rozwiązań, ale również pomysłów i prototypów. Dobrych projektów, które bardziej spełniają niż generują potrzeby i pragnienia.

Prace oceniało jury w składzie: Joanna Albin - DOMO+, Marek Cecuła - Modus Design Studio Marka Cecuły, prof. Włodzimierz Dolatowski - Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Ewa Voelkel-Krokowicz - Concordia Design, Katarzyna Roj - Galeria Design BWA Wrocław Małgorzata Szczepańska - ELLE Decoration oraz Anna Vonhausen - SITAG Formy Siedzenia.

Po obradach kapituła wyłoniła 32 projekty finałowe, które wezmą udział w wystawie konkursowej podczas Wroclove Design 2014. Spośród grupy finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy - trzy wyróżnione projekty poznamy podczas Gali Otwarcia Festiwalu 14 maja 2014 w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP.

FINAŁOWE PROJEKTY ZOBACZYCIE TU>>

Seminarium DESIGN DLA BIZNESU

Seminarium DESIGN DLA BIZNESU to wydarzenie towarzyszące Wroclove Design 2014. Dobry design marki, opakowania czy produktu dodaje wartość, pozwala wyróżnić się na tle globalnej konkurencji oraz zdobyć lojalność klientów. Konsumenci lubią dobry design, a przedsiębiorcy zaczynają to dostrzegać. Sukces rynkowy takich firm jak Apple czy Sony stale podnosi poprzeczkę i oczekiwania klientów wobec atrakcyjności i użyteczności produktów.

Seminarium DESIGN DLA BIZNESU to cykliczne wydarzenie w ramach festiwalu Wroclove Design poświęcone roli designu w kreowaniu innowacji i budowaniu przewagi konkurencyjnej firm. Celem tegorocznego seminarium jest przybliżenie przedsiębiorcom praktycznych aspektów wdrażania projektów wzorniczych. Uznane biura projektowe z Polski i Niemiec oraz firmy z sukcesem wdrażające design zaprezentują studia przypadku z własnej praktyki.

Udział w seminarium to niepowtarzalna okazja poznania kulis projektu innowacyjnej kostki multimedialnej Dice - zdobywcy iF Design Gold Award. Dowiemy się jaką rolę design odegrał w globalnym sukcesie produktu oraz jak zorganizowana była współpraca miedzy biurem wzornictwa przemysłowego - Mindsailors a producentem - Game Technologies.
Pan Zdzisław Sobierajski opowie o praktycznych aspektach współpracy z projektantami. Przedsiębiorcy dowiedzą się m. in. czym kierować się w doborze projektanta? jakich błędów unikać w relacjach inwestor-projektant? ile kosztuje design w małej firmie? ile warte są projekty?
O swoich doświadczeniach stosowania designu jako katalizatora innowacji opowiedzą eksperci z Concordia Design. Z kolei prezentacja firmy Libet pokaże jak ograniczenia technologiczne wpłynęły na ostateczny kształt produktu Stream Line - zdobywcy nagrody Top Design.
Przedsiębiorcy zapoznają się z ofertą Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego oraz dowiedzą się jak nawiązać współpracę w zakresie wzornictwa z wrocławską ASP.

Dodatkową atrakcją będzie odbywająca się w trakcie seminarium giełda kooperacyjna z biurami projektowymi z Berlina. Design to jeden z kluczowych czynników ekspansji zagranicznej. Polska firma planująca wejście na niemiecki rynek powinna poznać wymagania odnośnie designu tamtejszych konsumentów. Spotkania b2b z biurami z Berlina to idealna okazja do zdobycia tej specjalistycznej wiedzy.

Korzyści dla uczestników:
- Zdobycie praktycznej wiedzy jak współpracować z projektantami i jakich błędów unikać
- Poznanie studiów przypadku wdrażania projektów wzorniczych
- Pozyskanie wiedzy o tym jak stosować design do tworzenia innowacji
- Budowanie sieci kontaktów ze specjalistami designu z Polski i Niemiec

Więcej informacji na stronie festiwalu wroclovedesign.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA