Grzejniki: zasłaniać czy nie?

W sezonie grzewczym grzejniki wysuwają się w mieszkaniu na plan pierwszy. Co z nimi zrobić, gdy nie są zbyt ładne? Skorzystaj z naszych pomysłów.
Kaloryfer jako ławka Kaloryfer jako ławka Fot. custommade.com

Grzejnik jako siedzisko

Nowoczesne grzejniki nie tylko spełniają swoje funkcje użytkowe. Niektóre mają tak fantazyjne i wymyślne kształty, że patrząc na nie niejedna osoba zastanawia się, czy to jeszcze grzejniki czy już dzieła sztuki. Mogą wisieć na eksponowanych miejscach i być ozdobą pomieszczenia.
Kłopot zaczyna się wtedy, kiedy grzejniki są stare i brzydkie. Jak je zamaskować?

Grzejnik jako siedzisko
Grzejnik zainstalowany pod niskim parapetem można pełnić funkcje wygodnego siedziska lub miejsca ekspozycji dekoracji mieszkania. Tutaj ukryto go za obudową z poziomych deseczek.
Rozwiązanie to jest nie tylko eleganckie i praktyczne, ale wpływa także na ukształtowanie przestrzeni pokoju - poszerzając go optycznie poprawia jego proporcje.

Ukryty grzejnik Ukryty grzejnik Pomysł i wizualizacja komputerowa: Delfina Grzelak

Grzejnik ukryty w zabudowie

Grzejnik zamontowany jest na ścianie prostopadłej do okna. Ukryto go w ramie z płyt gipsowo-kartonowych, okalającej całą ścianę, która teraz wygląda jak obraz. Zmieniający się obraz, bowiem środek ściany zajmuje telewizor. Otwory w pionowych odcinkach ramy zapewniają odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza. Miejsce nad grzejnikiem wypełniają wąskie półeczki na książki. Kompozycje uzupełniają piękne maski, wiszące po obu stronach telewizora. Rama podświetlona jest halogenami, zamontowanymi w jej górnej części.

Grzejnik w zabudowiePomysł i wizualizacja komputerowa: Delfina Grzelak

Ażurowa osłonka Ażurowa osłonka Fot. Radosław Wojnar

Grzejnik za osłonką na kółkach

Ta bezpretensjonalna osłonka będzie pasowała do wielu wnętrz, urządzonych w różnych stylach. Ponieważ od spodu ma zamontowane kółka jest mobilna. To jej atut podczas sprzątania.
Lubisz majsterkowanie i chcesz samodzielnie zrobić tę ażurową osłonkę na grzejnik? Instrukcję krok po kroku znajdziesz TUTAJ

Grzejnik za koronką Grzejnik za koronką Fot. Radosław Wojnar

Grzejnik zasłonięty koronką

Osłona grzejnika z koronki idealnie sprawdzi się we wnętrzu, urządzonym w stylu romantycznym lub retro. Bardzo łatwo ją zrobić samodzielnie. Gdy nad grzejnikiem nie ma parapetu - trzeba zamontować półkę.
Ramę dopasowaną wymiarem do grzejnika pomaluj na odpowiedni kolor, koronkę (lub inny materiał - najlepiej ażurowy) naciągnij na ramę i od spodu, po podwinięciu brzegu, przymocuj za pomocą zszywacza do tapicerowania.
Ramę mocuj do półki lub parapetu np. kątownikami. Gdy chcesz, by ramę można było podnosić np. podczas sprzątania kątowniki warto zastąpić niewielkimi zawiasami.

Grzejnik zasłonięty koronkąFot. Radosław Wojnar

Kaloryfer zasłonięty kółkami Kaloryfer zasłonięty kółkami Fot. Radosław Wojnar

Grzejnik zasłonięty kołami

Pod parapetem zamontowana jest listwa z haczykami (możesz wykorzystać także szynę z żabkami, taką samą, jakiej używa się do wieszania firanek). Na haczykach lub żabkach powieszone są ozdoby maskujące kaloryfer. Na zdjęciu są to szklane koła zamówione u szklarza, pomalowane w kolory dominująca w pokoju. Jeżeli nie masz ochoty inwestować w szkło - koła (lub inne kształty) możesz wyciąć z grubej tektury, sklejki, plastiku lub innego, w miarę sztywnego materiału.

Schowany kaloryfer Schowany kaloryfer Pomysł i wizualizacja komputerowa: Delfina Grzelak

Grzejnik za ażurową osłonką

Ten regał w środku, za szczebelkami, skrywa mało dekoracyjny grzejnik. Po obu stronach są podręczne półki. Zabudowano także stary parapet - teraz jest tam miejsce na eksponowanie ciekawych drobiazgów. No i kot ma się gdzie wylegiwać.

Grzejnik za żaluzją Grzejnik za żaluzją Fot. Radosław Wojnar

Grzejnik za żaluzją

Grzejnik można zasłonić żaluzją lub roletą. To proste i tanie rozwiązanie. Wystarczy dopasować je do kolorystyki wnętrza i przymocować do parapetu.

Grzejnik za drzewkiem Grzejnik za drzewkiem Fot. Radosław Wojnar

Grzejnik zasłonięty drzewkiem

Zabawny przykład na zamaskowanie grzejnika i rur poziomych i zyskanie wieszaka na ręczniki w łazience.  Drzewko łatwo jest zrobić samodzielnie.
Dwa kontury drzewa najpierw narysuj na papierze, następnie wzór odrysuj na sklejce i wytnij za pomocą wyrzynarki. Obie części połącz trzema - czterema kątownikami. Drzewko możesz pomalować na dowolny kolor lub polakierować lakierem bezbarwnym. Mocuj je do ściany zawiasami.

Osłonka z filcu Osłonka z filcu Fot. Radosław Wojnar

Grzejnik za osłonką z filcu

Mało kto domyśla się, że tą wesołą, pomarańczową osłonkę wykonano z tanich, ogólnie dostępnych podkładek filcowych pod talerze.

Jak samodzielnie zrobić pokazana na zdjęciu osłonkę dowiesz się TUTAJ

Pomalowany grzejnik Pomalowany grzejnik Fot. apartmenttherapy.com

Wyeksponuj grzejnik

Gdy grzejnika z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz zagospodarować może warto go wyeksponować? Pomalowany w przenikające się kolory jest niewątpliwie ozdobą tego młodzieżowego pokoju.

Więcej o: