Wnętrza z amerykańskich seriali. Dlaczego tak je lubimy? [PRZEGLĄD]

Chcemy do nich wracać z odcinka na odcinek i z sezonu na sezon. Wnętrza w amerykańskich serialach są tak urządzone, że nie tylko nam się nie nudzą, ale czujemy się w nich jak u siebie. Co sprawia, że tak dobrze wyglądają?
"Rozpalić Cleveland" (Hot in Cleveland) kadr z serialu Rozpalić Cleveland

Kanapa w roli głównej

Trudno znaleźć serialowe wnętrze, w którym sofa nie zajmowałaby głównego miejsca. To ona stanowi bazę, wokół której organizowana jest przestrzeń. W końcu na niej niejednokrotnie rozrywają się kluczowe sceny. Dobranie właściwego modelu staje się w takiej sytuacji kluczowe. Dekoratorzy najczęściej decydują się na klasyczne egzemplarze o miękko zaokrąglonych kształtach, niemal zawsze obite gładką tkaniną w neutralnych barwach - beżach, brązach i delikatnych zieleniach. Takie widzimy chociażby w serialach "Rozpalić Cleveland", "Dwóch i pół", "Współczesna rodzina" i wielu innych.

kadr z serialu "Współczesna rodzina" (Modern family)

Warto mieć taką kanapę także u siebie - jest uniwersalna, sprawdza się niezależnie od wystroju i ociepla wnętrze. Do tego zmieniając jedynie poduszki czy narzutę, można nadać jej zupełnie nowy wygląd.

sofyFot. mat. prasowe

1. Sofa Roko, Avant Grade Seat, cena: 3500 zł; 2. Kanapa Tidafors, Ikea, cena: 1999 zł; 3. Sofa Laviano, Bydgoskie Meble, cena: 2458 zł.

kadr z serialu Przyjaciele kadr z serialu Przyjaciele kadr z serialu Przyjaciele

Otwarta kuchnia z salonem

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów wnętrzarskich w serialach jest otwarta kuchnia połączona z salonem. Dla filmowców jest atrakcyjna o tyle, że pozwala uniknąć kłopotliwych ścianek, które utrudniają pracę operatorom i innym członkom ekipy. Okazuje się jednak, że to, co dobrze służy na planie zdjęciowym, także dobrze wygląda oraz funkcjonuje, i to nie tylko w telewizji!

Otwarta kuchnia w takich serialach jak "Teoria wielkiego podrywu", "Gotowe na wszystko" czy "Współczesna rodzina" sprawia, że całe wnętrze staje się bardziej przytulne, przestrzenne i wygląda na większe niż w rzeczywistości. Daje także więcej możliwości aranżacji przestrzeni niż kuchnia zamknięta.

Kadr z serialu Kadr z serialu "Big Bang Theory"

Projektując własne cztery kąty, tak jak w telewizyjnych produkcjach, warto zaakcentować przejście między kuchnią a salonem kontuarem bądź stołem kuchennym. Jeśli chcemy optycznie powiększyć mieszkanie, część kuchenna powinna być utrzymana w tej samej kolorystyce, co część dzienna. Jeśli jednak wolimy zachować odrębność jednej i drugiej przestrzeni można pójść śladem serialu "Przyjaciele", gdzie fiolet salonu odcina się od błękitu kuchennych szafek.

MetodFot. Ikea

Skandal Skandal Kadr z serialu Skandal

Specyficzne oświetlenie

W serialowych wnętrzach rzadko kiedy widzimy oświetlenie sufitowe. W zamian znajdują się w nich liczne lampy stołowe, podłogowe i kinkiety, które zapewniają równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Dają także światło mniej agresywne niż lampy sufitowe, dzięki czemu wnętrza stają się przytulniejsze. Tak jest m.in. w serialach "Zemsta" czy "Bracia i siostry".

Sex w wielkim mieściekadr z serialu "Seks w wielkim mieście" (Sex and the City)

Co nie mniej ważne, liczne lampy stanowią także istotny element dekoracyjny. Za ich pośrednictwem możemy podkreślić styl wnętrza.

lampyFot. mat. prasowe

1. Kinkiet Aberdeen, It?s About RoMi, cena: 778 zł; 2. Lampa stołowa Fringe, Zuiver, cena: 259 zł; 3. Lampa stołowa Luvial, David Trubridge, cena: 3545 zł; 4. Lampa podłogowa Klint 349, Le Klint, cena: 4420 zł.

Kadr z serialu PrzyjacielePrzyjaciele Kadr z serialu PrzyjacielePrzyjaciele Kadr z serialu Przyjaciele

Kolor ściany dobrze dobrany

Nie wszystkie barwy dobrze wyglądają w obiektywie kamery, nie wszystkie też dobrze grają w towarzystwie mocnych świateł planu zdjęciowego. Do tego barwy nie mogą być zbyt agresywne i męczące dla oka. Stąd większość projektantów urządzających serialowe wnętrza bardzo ostrożnie dobiera kolory.

Zazwyczaj decydują się na złamane biele i beże, rzadziej na intensywniejsze barwy. Zdarzają się jednak wyjątki. Jednym z najodważniejszych seriali pod względem użycia koloru był sitcom "Przyjaciele", gdzie ściany pokrywał nietypowy fiolet. Z kolei stylowe błękity znajdziemy np. w "Gotowych na wszystko" oraz serialu młodzieżowym "Jess i chłopaki".

Jess i chłopakikadr z serialu "Jess i chłopaki" (New Girl)

Zawsze gdy mocniejsze uderzenia koloru pojawią się w serialowych wnętrzach, możemy być pewni, że sprawdzą się także w naszych mieszkaniach. Są to barwy, które przeszły wiele testów i prób.

FarbyFot. Dulux

Paleta farb Dulux Kolory Świata, puszka 5 l ok. 85 zł.

kadr z serialu Rozpalić Cleveland kadr z serialu Rozpalić Cleveland kadr z serialu Rozpalić Cleveland

Retro AGD

Dekoratorzy urządzają serialowe domy, mając w perspektywie kilka sezonów, a zatem kilka lat przebywania w nich i ekipy filmowej i milionów widzów. Muszą zatem sprawić, żeby wnętrze projektowane dziś nie straciło na aktualności za pięć lat. Zamiast ulegania chwilowym modom, decydują się na klasykę. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu elektronicznego, po którym najbardziej widać upływ czasu. Dlatego popularnym trendem jest wybór sprzętów retro - lodówek, kuchenek, a nawet odbiorników radiowych stylizowanych na lata 60. Posiadają one zaokrąglone linie i pastelowe barwy, jak te w mieszkaniu w serialu "Rozpalić Cleveland".

AGDFot. mat. prasowe

1. Lodówka Gorenje RF603090, cena: 3400 zł; 2. Lodówka SMEG FAB50, cena: 10000 zł; 3. Robot Kuchenny KitcheAid Artisan, cena: 2799 zł; 4. Kuchenka Falcon Classic 110, cena: 15000 zł.

kadr z serialu Gotowe na wszystko kadr z serialu Gotowe na wszystko kadr z serialu Gotowe na wszystko

Stół ma znaczenie

To wokół niego się gromadzimy, przy nim rozmawiamy i pogłębiamy relacje z bliskimi. W każdym telewizyjnym wnętrzu jest stół, i co ciekawe zazwyczaj okrągły, jak w serialach "Gotowe na wszystko", "Miasto kocic", czy "Mad Men".

Dwoch i półkadr z serialu "Dwóch i pół" (Two and a Half Men)

Zazwyczaj są to proste, drewniane konstrukcje, o szlachetnych formach. Ich ozdobą mogą być obrusy, dekoracyjne misy na owoce, a przede wszystkim krzesła o efektownych oparciach.

stołyFot. mat. prasowe

1. Stół Ludwik Styl, cena: 4190 zł; 2. Stół Bramble, Luxmeble, cena:4857 zl; 3. Stół Hacienda, cena: 845 zł.

kadr z serialu Will i Grace kadr z serialu Will i Grace kadr z serialu Will i Grace

Meble dobrze wymieszane

Wnętrza nie muszą, a nawet nie powinny być urządzone meblami z jednego kompletu. Eklektyczne zestawienia wyglądają ciekawie i nowocześnie, a do tego nie nudzą się zbyt szybko. Nie oznacza to jednak, że każde krzesło w domu ma być z innej bajki. Czasem wystarczy jeden fotel w odmiennym stylu. W sitcomie "Will i Grace" widzimy na przykład zabytkowy sekretarzyk w towarzystwie współczesnej kanapy i wiklinowego stolika.

Jess i chłopakikadr z serialu "Jess i chłopaki" (New Girl)

Również słynna Carrie Badshaw z "Seksu w wielkim mieście" miała różnorodne meble, które budują jej kameralne mieszkanie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w obu wskazanych przypadkach, mieszkania te zachowują spójność. Wystrój spaja z reguły kolorystyka, dzięki czemu nie odczuwamy dysonansu, widząc różnorodne meble.

Sex and the citykadr z serialu "Seks w wielkim mieście" (Sex and the City), fot. screenshot

Kadr z serialu Dwóch i pół Kadr z serialu Dwóch i pół Kadr z serialu Dwóch i pół

Prostota - tak, nuda - nigdy

Serialowe wnętrza mogą być klasyczne, ale nigdy nudne - inaczej nie wracalibyśmy do nich tak chętnie. W ucieczce przed nudą szczególną rolę odgrywają detale, które potrafią "podkręcić" wygląd każdego wnętrza. Dekoratorzy przykładają do nich szczególną wagę, wszyscy pamiętamy np. słynną żółtą na drzwiach mieszkania Moniki w "Przyjaciołach". Z kolei w serialu "Dwóch i pół" wprowadzono dekoracyjne płytki na schodach, które stanowią stylowe wykończenie mieszkania, jednocześnie definiujące jego styl.

Plotkarakadr z serialu "Plotkara" (Gossip Girl)

Inne rozwiązanie zastosowano w lofcie w serialu "Plotkara", gdzie zamiast ścianki działowej są podnoszone drzwi garażowe. Z przytoczonych rozwiązań to jest najodważniejsze.

kadr z serialu Mad Men kadr z serialu Mad Men kadr z serialu Mad Men

Abstrakcja na ścianach

Okazuje się, że abstrakcyjne obrazy lepiej działają we wnętrzach niż tradycyjne pejzaże czy portrety. Stanowią efektowne uzupełnienie wystroju, ożywiając pomieszczenie i nadając mu charakteru. Widać to na przykład w mieszaniach "Współczesnej rodziny" czy "Skandalu". Abstrakcyjne płótna sprawdzają się zarówno we wnętrzach urządzonych nowocześnie, jak i tradycyjnie. W tych drugich nawet bardziej, gdyż stają się "barwnym kontrapunktem".

Skandalkadr z serialu "Skandal" (Scandal)

Przy tym wszystkim nie muszą to być drogie dzieła, jak w "Mad Menie". A ostatecznie zawsze można sięgnąć po dobrze oprawioną reprodukcję.

Współczesna rodzinakadr z serialu "Współczesna rodzina" (Modern Family)

kadr z serialu Teoria wielkiego podrywu kadr z serialu Teoria wielkiego podrywu kadr z serialu Teoria wielkiego podrywu

Pokaż swoją osobowość

Choć serialowe wnętrza powinny trafiać w gusta wielomilionowej publiczności, to jednocześnie muszą pokazywać osobowość swoich mieszkańców. Stąd tak ważną rolę odgrywają w nich personalizujące elementy. Szczególnie dobrze widać to w obrazach "Jak poznałem waszą matkę", czy "Teoria wielkiego podrywu".

Sex and the citykadr z serialu "Seks w wielkim mieście" (Sex and the city)

W tym drugim znajdziemy liczne naukowe gadżety zgodne z zainteresowaniami bohaterów. Natomiast garderoba jest najbardziej charakterystycznym pomieszczeniem w mieszkaniu Carrie Bradshaw, gdyż moda i miłość do ubrań jest czymś co ją wyróżnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.