Najbardziej oryginalne mieszkania na świecie [TOP 10]

Moda na adaptowanie nieoczywistych przestrzeni na cele mieszkalne trwa w najlepsze! Zapraszamy w podróż po najbardziej oryginalnych mieszkaniach na świecie!

Dom w starej stajni, Holandia

W Breukelen znajduje się niezwykła realizacja studia projektowego Zecc Architecten z Utrechtu, powstała w murach ceglanej stajni połączonej z wozownią z 1760 roku. Architekci zaadaptowali ją na piękny i na wskroś nowoczesny dom mieszkalny. Zdecydowano się na usunięcie zewnętrznych dobudówek, powracając do pierwotnej bryły budynku, która idealnie wkomponowuje się w zielone otoczenie.   Żeby zachować charakter XVIII-wiecznej wozowni, we wnętrzach zostawiono kilka mocnych detali, takich jak stare kamienne paśniki i koryta czy żeliwne kolumny ozdobione pozłacanymi końskimi głowami, które zdobią obecnie salon.

dom w stajni, dom w wozownifot. zecc.nl

Bolko Loft, Polska

Bolko-loft to nazwa jednego z bardziej znanych domów jednorodzinnych w Polsce. Powstał w latach 2002-2003 w Bytomiu po adaptacji i modernizacji budynku lampiarni dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały. Twórcą projektu jest Przemysław Łukasik z Medusa Group Architects, który osobiście zamieszkuje loft. Wyniesiony nad ziemię na ośmiometrowych, betonowych słupach budynek, przeznaczony był do wyburzenia. Adaptując go na pierwszy w Polsce loft, architekt został prekursorem industrialnego stylu. Część mieszkalna zajmuje powierzchnię prawie 200 metrów kwadratowych, żeby się do niej dostać trzeba pokonać 40-stopniowe schody. Bolko-loft znalazł się w zestawieniu 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 roku w konkursie "Polska. Ikony architektury". Budynek zajął pierwsze miejsce w Leonardo Competition i otrzymał prestiżową nominację do nagrody Miesa van der Rohe.

Bolko Loftfot. Daniel Chrobak, Jan Lutyn / medusagroup.pl

Dom w kościele, Holandia

Desakralizacja budynków kościelnych to proces, który stale postępuje. Doskonałym tego przykładem jest kościół w Rotterdamie, który został zaadaptowany na dom rodzinny. Jego przebudową zajęło się studio Ruud Visser Architects. Budynek powstał w 1930 roku, jako kościół funkcjonował 30 lat, następnie służył za warsztat samochodowy i magazyn, aż do momentu, kiedy kupiła go czteroosobowa rodzina i postanowiła w nim zamieszkać. Holenderscy architekci przekształcili kościół w nowoczesny dom na otwartym planie. Żeby budynek spełniał funkcje mieszkalne, wstawiono specjalne konstrukcje mające na celu wyodrębnienie osobnych pokoi wewnątrz budynku. Największe wrażenie robi wielka szklana ściana, przez którą można podziwiać bajeczny krajobraz.

Dom w koscieleFot. rvarchitectuur.nl

Apartament w kaplicy, Polska

Angel Wawel to jedna z ciekawszych inwestycji mieszkaniowych w Polsce, zlokalizowana w Krakowie, u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu. Wizytówką jest Apartament Królewski zaaranżowany w dobudowanej przez Dom Towarzystwa Dobroczynności narożnej, ośmiobocznej kaplicy. To najbardziej ekskluzywny penthouse w Polsce. Czterokondygnacyjny apartament o powierzchni 700 m kw. został zaprojektowany przez paryską pracownię Gottesman-Szmelcman. Kaplica została przekształcona w przestrzeń z oryginalnie zachowanymi oknami witrażowymi i sufitem pokrytym malowidłami Jana Bukowskiego - artysty międzywojennego, autora części polichromii w Kościele Mariackim.

Apartament w wieży ciśnień, Wielka Brytania

W 2008 roku, architekci Leigh Osoborne i Graham Voce, kupili wysoką na 30 metrów wieżę ciśnień, mieszczącą się w ścisłym centrum Londynu. Początkowo budynek pełnił funkcję lokalnego przytułku i szpitala. W wieży przez ponad 8 miesięcy powstawał wysoki na 9 pięter ekskluzywny apartament, z efektownym salonem na szczycie, z którego roztacza się widok na centrum miasta. Mieszkanie składa się z czterech przestronnych sypialni z łazienkami, kuchni z jadalnią i siłowni. Dodatkowo do wieży z 1877 dobudowano przeszklony kubik, w którym powstał salon z malowniczym widokiem na panoramę Londynu. Wnętrza są niezwykle nowoczesne, dominującą biel przełamują mocne graficzne wzory. Odrestaurowana wieża ciśnień jest obecnie jednym z najciekawszych europejskich przykładów adaptacji historycznej budowli do współczesnych wymogów.

dom w wieży, wieża ciśnień, dom w wieży ciśnień mat. prasowe

Dworzec kolejowy zamieniony w dom, Szwajcaria

Antonie Berthart-Kioes postanowiła przemienić dawną stację generatorową, będącą częścią dworca Gruben w Gstaad, w domek letniskowy dla siebie i swojej sześcioosobowej rodziny. Budynek stacji powstał w 1904 roku, jako część linii kolejowej Montreux-Berner-Oberland i ma łączną powierzchnię 700 m2. We wnętrzu elementy zabytkowe przeplatają się ze współczesnymi. Zachowano przemysłowe elementy, na szczególną uwagę zasługuje kominek wbudowany w starą rozdzielnicę elektryczną i dwa olbrzymie transformatory, oddzielające kuchnię od jadalni. Domowego charakteru nadaje wnętrzu jasne drewno i miękkie tkaniny, pojawiające się niemal w każdym pomieszczeniu.

Dawny dworzec kolejowy zamieniony w domfot. Francesca Giovanelli

Mieszkanie w wiktoriańskiej szkole, Wielka Brytania

Nietypowa przestrzeń zobowiązuje do kreatywnego podejścia przy urządzaniu wnętrz i właśnie tak podeszli do tematu właściciele mieszkania w starej londyńskiej szkole, wybudowanej w czasach wiktoriańskich. Niezwykły apartament znajduje się na najwyższym piętrze budynku, w sali gimnastycznej. Całość wyposażenia mieszkania utrzymana jest w stylu art deco i nawiązuje do chlubnej przeszłości tego miejsca. Dekoracyjne nisze, będącą pozostałością po drabinkach do ćwiczeń, służą jako miejsce ekspozycji oryginalnych eksponatów. Meble oraz teatralne rekwizyty znajdujące się w mieszkaniu wyszukano na pchlich targach i w antykwariatach.

Mieszkanie w wiktoriańskiej szkoleFot.jjlocations.com

Rezydencja w warsztacie samochodowym, Wielka Brytania

Ciężko uwierzyć, że luksusowy dom w północno-zachodnim Londynie służył kiedyś jako warsztat samochodowy. Całość czteropiętrowej rezydencji, zamieszkałej przez małżeństwo ekscentrycznych artystów, została zaprojektowana przez biuro Andy Martin Architects. Górne piętra nie różnią się znacząco elewacją od przylegających do niej budynków. Wnętrze wykonano z najwyższej klasy materiałów, większość mebli i sprzętu znajdującego się w apartamencie jest utrzymana w białej kolorystce. Z minimalistycznym stylem idealnie kontrastuje ogromna kolorowa mozaika na jednej ze ścian.

Dom w starej kamiennej stodole, Hiszpania

Ten niezwykły dom stojący w hiszpańskiej wiosce Guijo de Santa Bárbara zaprojektowali architekci ze studia Ábaton Architects. Budynek zwykłej, starej, kamiennej stodoły przystosowali do celów mieszkalnych. Właściciele chcieli, by ich nowy dom był połączeniem tradycji i nowoczesności, by zachował swój pierwotny wygląd i nieco surowy charakter. Dom jest położony tuż nad strumieniem. W środku powstało niewielkie patio z kaskadowym zbiornikiem wody. Krystalicznie czysta, górska woda płynie z kranów a także zasila basen przed domem. Wnętrze jest połączeniem stylu industrialnego i skandynawskiego. Parter jest otwartą przestrzenią, w której znajduje się kuchnia z jadalnią oraz duży salon z kominkiem.

dom w górach, dom w stodole, dom w Hiszpaniiabaton.es

Penthouse w wieży zegarowej, USA

Najdroższy apartament na Brooklynie w mieście Nowy Jork, mieści się w wieży zegarowej dawnej fabryki. Jego wartość oszacowano na 25 milionów dolarów. W 1998 roku architekt David Walentas przekształcił stuletnią wieżę w ekskluzywny, trzypiętrowy penthouse o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m kw., z własną przeszkloną windą i niepowtarzalnym widokiem na Manhattan. Na każdej ścianie mieszkania znajduje się olbrzymi przeszklony zegar o średnicy 4 metrów, z którego rozpościera się widok na Nowy Jork. Dodatkową uwagę przykuwają wysokie sufity, które nadają miejscu niepowtarzalny klimat charakterystyczny dla nowojorskich loftów.

Penthouse w wieży zegarowejFot. corcoran.com

Więcej o: