Urządzając mieszkanie od podstaw, zaczynamy od ścian i podłóg. Stanowią one bazę naszego wnętrza. Tak jak kolor ścian możemy w razie potrzeby w miarę łatwo i niedrogo zmienić, tak pokrycie podłogi już nie. Dlatego warto zainwestować nieco więcej w wysokiej jakości podłogi tak, aby służyły nam przez długie lata bez konieczności wymiany. Kładąc niskiej jakości panele laminowane, nasza podłoga będzie się szybciej wycierać i rysować w miejscach najintensywniejszej eksploatacji. Droższy parkiet lub deski drewniane są nie tylko trwalsze, ale także można je wielokrotnie cyklinować i malować, gdy ulegną zniszczeniu. A to jest zdecydowanie tańsze niż wymiana.
Rozbieżności cenowe między płytkami dostępnymi na rynku są bardzo duże. Przy czym te tańsze wcale nie muszą być jakościowo gorsze od droższych. Można zaoszczędzić na płytkach np. wybierając te drugiego gatunku. Drugi gatunek to informacja, że w danej paczce kafelków mogą zdarzyć się egzemplarze np. z przebarwieniami albo w jakiś inny sposób uszkodzone. Jednak po położeniu na ścianie różnice między I a II gatunkiem często bywają niezauważalne, a różnica w cenie jest znacząca. Jeśli natomiast zależy nam na konkretnym wzorze, który jest bardzo drogi, warto poszukać podobnego, a tańszego modelu, np. od innego producenta.
Fot. Art de Vivre
Na rynku są dostępne zarówno bardzo tanie jak i bardzo drogie dywany. Jednak lepiej w tym przypadku nie sugerować się ceną a jakością. Jako produkt, po którym chodzimy codziennie, nasz dywan może łatwo ulec zniszczeniu, wytarciu bądź zmechaceniu. Jeśli nie chcemy stawać przed koniecznością jego wymiany po krótkim czasie użytkowania, lepiej zainwestować w produkt dobrej jakości.
Fot. The Rug Company
Ceny oświetlenia są niezwykle zróżnicowane i nie zawsze przekładają się na jakość. Często wysoki koszt wynika tylko z logo znanej marki bądź nazwiska projektanta. Dlatego w tym przypadku bez obaw można wybrać tańszy produkt, tym bardziej, że nawet w niższym przedziale cenowym można znaleźć ładne i oryginalne lampy. Szeroki wybór oświetlenia na każdą kieszeń oferują markety oraz sklepy internetowe.
fot. HK Living
Statystycznie trzymamy jedną sofę ok. dziesięciu lat, po czym wymieniamy ją na nową. Jednak naprawdę dobra sofa może nam służyć znacznie dłużej. Podobnie jak dywan, jest to produkt mocno eksploatowany, używany codziennie, a tym samym narażony na zniszczenie. Dlatego także tu podstawą naszego wyboru obok względów estetycznych powinna być jakość, a na tej nie warto oszczędzać. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj wypełnienia i tapicerki. Obicie powinno być odporne na ścieranie i łatwe do czyszczenia.
Fot. Gervasoni
Niektórzy mogą odczuwać pokusę wydania setek złotych na pozłacane karnisze. Jeśli jednak szukamy oszczędności, to najlepiej tutaj. Oferta rynkowa przystępnych cenowo karniszy jest bardzo bogata. Ładne modele, doskonale pełniące swoje funkcje można znaleźć w niskich cenach. A nawet jeśli nie uda nam się znaleźć wymarzonego modelu, to pamiętajmy, że w wielu przypadkach karnisze i tak są w dużej mierze przysłonięte przez firany czy zasłony.
Fot. Gardinia
Jedną trzecią życia przesypiamy, warto więc dobrze zadbać o jakość naszego snu. W przypadku materacy istnieje bezpośrednia zależność między ceną a jakością. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, lepiej jest wydać nieco więcej. Powinniśmy go dobrać do naszych indywidualnych preferencji, tak aby zapewnić optymalne podparcie dla kręgosłupa.
Fot. Ikea
Kupienie taniej lodówki bądź pralki może być korzystne w krótkiej perspektywie czasu. W dłuższej poniesione koszty będą rosły ze względu na większe zużycie prądu niż przy droższym sprzęcie. Najlepsze, energooszczędne urządzenia AGD klasyfikowane są w klasie A+ lub A++ i A+++. Sprzęt oznaczony literą B jest mniej energooszczędny i tańszy od tego, oznaczonego literą A. Różnice w zużyciu energii elektrycznej pomiędzy klasą B i A+++ są bardzo duże. W przeliczeniu na pieniądze mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych. W praktyce oznacza to, że większy wydatek na lodówkę dziś, to niższe wydatki na prąd w przyszłości.
Fot. producent
Kupując baterie łazienkowe, nie zawsze musimy decydować się na te najdroższe, żeby zyskać dobrą jakość. Szczególnie jeśli chodzi o baterie montowane w umywalce możemy sięgnąć po tańsze modele. Z nieco większą ostrożnością należy wybierać te montowane w ścianie. Ponieważ, gdy te zawiodą i zajdzie potrzeba ich wymiany, będzie się ona wiązała ze zniszczeniem ściany. Dlatego tutaj lepiej zainwestować nieco więcej.
Fot. Art Platino
Blaty kuchenne są narażone na wiele czynników niszczących - kontakt z cieczami i innymi substancjami, zacięcia nożem, zarysowania etc. Szczególnie jeśli w naszej kuchni planujemy dużo gotować dobry, solidny blat będzie miał zasadnicze znaczenie. Jeśli mamy ograniczony budżet na urządzenie kuchni, to lepiej kupić tańsze szafki na rzecz droższych blatów. Poza tym dobrze dobrany blat potrafi diametralnie odmienić wygląd kuchni.
Fot. Techni Stone
Któż z nas nie chciałby codziennie jadać na wystawnej porcelanie? Jednak warto się zastanowić, ile w minionym roku stłukliśmy talerzy? Uzupełnienie porcelanowej zastawy o utracone egzemplarze jest kosztowne. Tańsza ceramika nie zrujnuje naszego portfela, a może się prezentować równie efektownie. Warto poszukać niedrogiej zastawy w internecie, gdzie znajdziemy ofertę nie tylko dużych marek, ale też lokalnych producentów bądź indywidualnych twórców ceramiki.
Fot. Duka
Ozdobne poduszki, wazony czy świece mimo małych rozmiarów, mogą kosztować bardzo dużo. Na szczęście nie są to produkty pierwszej potrzeby, dlatego nie warto czyścić dla nich portfela. Z powodzeniem można znaleźć niedrogie artykuły dekoracyjne i wykończeniowe, które będą równie dobrze pasować do naszego wnętrza, co ich drogie odpowiedniki.
Fot. Pottery Barn