Praktyczne rozwiązania w kuchni

Lubimy mieszkać ładnie, a jeszcze lepiej by było ładnie i funkcjonalnie. Jak to zrobić? Zobaczcie nasze pomysły na praktyczne rozwiązania w kuchni!
Evoline Evoline Fot. mat. prasowe Evoline

Gniazda w wysuwanych kolumnach

W kuchni bardzo często korzystamy z różnorodnych urządzeń elektrycznych. Dzisiejsze przygotowywanie potraw to elektryczny mikser, sokowirówka, czajnik, ekspres do kawy, blender, maszynka do mielenia mięsa i wiele innych, wszystkie potrzebują odpowiednio umieszczonych gniazd elektrycznych. Często kilka naraz. Bardzo praktycznym sposobem jest umieszczenie gniazd elektrycznych w wysuwanych/chowanych kolumnach w blacie kuchennym albo w górnej szafce.

Gniazda w wysuwanej kolumnieFot. schulte.com

Młynek do odpadów Młynek do odpadów Fot. franke.com

Młynek w zlewozmywaku

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest instalacja młynka w zlewozmywaku kuchennym. Takie elektryczne rozdrabniacze (potocznie właśnie nazywane młynkami) wykorzystywane są do mielenia odpadów organicznych. Bardzo przydatne w kuchni w trakcie przygotowywania posiłków jak i sprzątaniu po nich. Przy coraz restrykcyjnej gospodarce odpadami, takie rozwiązanie może się naprawdę opłacać.

Franke Active KitchenFot. Franke

Segregacja odpadów Segregacja odpadów fot. IKEA

Kosze do segregowania

Niestety czasami z pewnych względów nie udaje się zamontować w naszej kuchni młynka, wtedy możemy zaplanować miejsce na sortowanie śmieci. Pojemniki do domowego segregowania śmieci ma w swojej ofercie np. IKEA. Są to najczęściej plastikowe pojemniki, które można ustawić pod zlewozmywakiem (pasują do szafek różnej wielkości) i są dostosowane do segregowania odpadków organicznych, papieru, plastiku czy szkła.

IKEA - segregowanie śmieciFot. IKEA

Półprofesjonalna bateria z ruchomą wylewką. Producent Franke (seria Club). Cena: ok. 1600 zł. Półprofesjonalna bateria z ruchomą wylewką. Producent Franke (seria Club). Cena: ok. 1600 zł. fot. Franke

Baterie do zadań specjalnych

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które można zastosować w kuchni są baterie ścienne, które możemy zamontować w dowolnym miejscu kuchni, np. w okolicach kuchenki. Bardzo praktyczne (i bardzo modne!) są również baterie z ruchomą wylewką. Dzięki ich budowie łatwiej napełnimy na przykład wysoki garnek.

Składana bateria kuchennaFot. kohler.com

Piekarnik z mikrofalówką Piekarnik z mikrofalówką Fot. Miele

Piekarnik z mikrofalówką

Piekarnik połączony z mikrofalówką to coraz popularniejsze rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się nie tylko w małych kuchniach. Po co kupować dwa spore urządzenia, jeśli może zastąpić je jedno?

reling w kuchni reling w kuchni Fot. IKEA

Systemy przechowywania

Wiele praktycznych rozwiązań niesie również zamontowanie bardzo funkcjonalnych systemów przechowywania, np. wieszaków na ręczniki papierowe, stojaków na garnki i pokrywki, pojemników na przyprawy czy produkty sypkie. Te i wiele innych rozwiązań pozwoli cieszyć się czasem spędzanym w kuchni. Pamiętajmy jednak by jak najwięcej z nich schować (np. wewnątrz mebli). Dzięki temu nasza kuchnia stanie się przestrzenna, unikniemy bałaganu, będzie nie tylko praktyczna ale nadal ładna.

mcki02a_02a, rski02a_02afot. IKEA

Więcej o: