Urządzamy kuchnię. Na co zwrócić uwagę?

Urządzając mieszkanie najwięcej czasu poświęcamy właśnie kuchni. Dlaczego? Bo wiele czasu spędzamy właśnie tam. Kuchnia powinna być dobrze zaplanowana, ładna, a przede wszystkim funkcjonalna. Na co zwrócić więc największą uwagę? Podpowiadamy!

Meble

Rozkład szafek, ich wielkość i pojemność to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. Przestrzeń jaką mamy do dyspozycji musi być dobrze rozplanowana. Pamiętaj, że szafki muszą pomieścić nie tylko zastawę czy garnki, ale też większe sprzęty typu robot kuchenny czy sokowirówka. Im więcej szafek będziesz mieć do dyspozycji, tym lepiej.

Meble w kuchni fot. m2project.ru

Blat

Zdecydowanie najbardziej eksploatowaną częścią kuchni, zaraz po lodówce, jest właśnie blat. To na nim kroimy, stawiamy, nalewamy, przygotowujemy posiłki, wylewamy i uderzamy. Wybierając, więc blat zwróć uwagę na to z czego jest wykonany i jaką masz powierzchnię do dyspozycji. Im więcej blatów zarówno tych większych, jak i mniejszych, tym lepiej. Nie oszczędzaj na balacie.

nowoczesna kuchniafot. Alvhem Ma¨kleri & Intero¨r: Fredrik Karlsson SE360

Ściana nad blatem

Ściana nad blatem to miejsce, po którym najszybciej widać zużycie kuchni, dlatego jeśli dużo i często gotujesz zastanów się dwa razy nad tym,c o wybierzesz na ścianę. Najbezpieczniejszym wyborem będą kafelki lub szkło. Nie decyduj się na drewno, bo będziesz mieć ciągły problem z jego doczyszczeniem.

Ściana nad blatem fot. Studioqla fotografia - Łukasz Borusowski

Zabudowa sprzętu

Coraz częściej spotykamy się w kuchniach z zabudową sprzętów typu mikrofalówka, lodówka, kuchenka. Jedni polecają tego typu rozwiązanie, inni wręcz przeciwnie. W zależności od Twoich upodobań możesz oczywiście zdecydować się na jedno z tych rozwiązań, jednak my zachęcamy do zabudowy sprzętów. Nie tylko wyglądają estetyczniej, ale są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

zabudowa w kuchni fot. Soma Architekci (soma-architekci.pl)

Wyspa

W każdej kuchni powinno znaleźć się miejsce do przygotowywania posiłków i wspólnego ich spożywania. Jeżeli w Twojej kuchni nie ma miejsca na duży stół z krzesłami możesz spróbować zrobić wyspę, która nie zajmie dużo miejsca, a będzie bardzo funkcjonalna. Takie rozwiązanie proponowane jest zwłaszcza w kawalerkach i aneksach kuchennych.

Wyspafot. Marta Lityn´ska

Stół z krzesłami

Jeżeli jednak przestrzeń pozwala Ci na zaaranżowanie miejsca dla całej rodziny, wybierz duży stół i wygodne krzesła. Wspólne posiłki, zwłaszcza w weekendy, to najcenniejsze chwile. Pamiętaj o wygodnych krzesłach i stole, który pomieści co najmniej 6 osób.

Kuchnia ze stołem wiz.int2architecture.ru

Oświetlenie

Oświetlenie to jedna z podstawowych rzeczy, która może optycznie powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń. Dobrze zagospodarowane oświetlenie zarówno nad blatem jak i stołem to podstawa dobrego funkcjonowania w kuchni. Pamiętaj, że lepiej przesadzić z ilością oświetlenia niż zrobić go za mało.

Oświetlenie w kuchnifot. revisual

Kafelki na podłogę

Wybór kafelek na podłogę jest tak samo ważny jak wybór odpowiedniego materiału na ścianę nad blatem. Pamiętaj o najwyższej jakości kafli. Nie ryzykuj, bo jeśli zaoszczędzisz na tym, to szybko możesz tego żałować. Zwłaszcza jeśli masz dzieci. Każda ciężka rzecz, która spadnie na kafelki może spowodować ich pęknięcie.

Kafelki w kuchni fot. tubadzin

Wentylacja

Na pozór bardzo błaha, mało widoczna, ale jakże ważna sprawa. Tylko dobrze podłączona wentylacja zapewni Wam przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie zostawiajcie podłączenia okapu na później. Jeśli nie zrobicie tego teraz, to później będzie ciężko.

Okapfot. Joanna Tkaczuk

Wejście do kuchni

Drzwi standardowe, przesuwane albo ich całkowity brak. Bez względu na to czy masz aneks kuchenny czy oddzielną kuchnie musisz poważnie zastanowić się nad wejście do środka. Standardowe drzwi zabierają przestrzeń, ale z drugiej strony zawsze możesz je zamknąć i na przykład wywietrzyć kuchnię. To świetnie rozwiązanie również w momencie kiedy posiadasz małe dzieci. Brak drzwi daje większe pole do popisu. Wszystko zależy, więc od Twoich upodobań.

Wejście do kuchnifot. whitingarchitects.com

Więcej o: