Jak wybrać okap kuchenny?

Wasza kuchnia jest już prawie gotowa, ale brakuje Wam jeszcze okapu? Zastanawiacie się jaki wybrać model i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Przygotowaliśmy dla Was kilka rad, jak dobrze dopasować okap do swojej kuchni.

Wybieramy okap kuchenny

Głównym zadaniem okapów jest usuwanie nadmiaru wilgoci i nieprzyjemnych zapachów z kuchni podczas gotowania. Bez względu na to, jaki model wybierzecie pamiętajcie, że ma on działać jak wyciąg i pochłaniacz.

okap kuchennyfot. franke.com

Okap kominowy

Jeśli mielibyśmy podzielić okapy według modeli i trendów zdecydowanie podział będzie na te wbudowane, mniej lub w ogóle nie widoczne i te, które są na pierwszym planie na przykład okapy kominowe zawieszone nad kuchnią.

stalowy okap kuchennyfot. franke.com

Jaki kolor?

Jeżeli macie dużą kuchnię i możecie sobie pozwolić na okap o większych gabarytach, koniecznie wybierzcie właśnie okap kominowy na przykład ze stali (który będzie świetnie komponował się z innym sprzętem AGD) lub w kolorze czarnym. To eleganckie i efektowne rozwiązanie.

okap kuchennyfot. franke.com

Minimalizm

Dla osób, które nie mogą zdecydować się na jeden kolor proponujemy połączenie klasycznej czerni ze stalą. Taka propozycja to nie tylko sprzęt, ale też świetna ozdoba każdej kuchni.

okap kuchennyfot. franke.com

Okap wielofunkcyjny

Okap ma skutecznie usuwać z pomieszczenia zapachy i nadmiar wilgoci. Może działać jako wyciąg lub pochłaniacz, ale dobrze jest gdy posiada te obie funkcje.

okap kuchennyfot. franke.com

Okap skośny

Ostatnio bardzo popularne są okapy skośne, które najczęściej montowane są nad wyspami. Pamiętajcie jednak, że taka propozycja będzie dobrze wyglądała tylko w dużych kuchniach.

okapfot. franke.com

Okap wyspowy

Najbardziej popularne okapy w ostatnich sezonach to okapy wyspowe, które montujemy nad wyspą. Wybierając taki model musicie pamiętać, że jego montaż musi być idealny, bo taki okap widać z każdej strony. Planując więc podwieszany sufit czy meble musicie wziąć pod uwagę na odpowiednią długość przewodu.

okapfot. franke.com

Wydajność

Wydajność okapu powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Żeby dobrze wyliczyć wydajność urządzenia trzeba obliczyć wydajność danego modelu. Wystarczy pomnożyć powierzchnię podłogi przez wysokość. Wtedy otrzymujemy kubaturę np. 40 m?. Najbardziej wydajne okapy mają kubaturę nawet do 180 m/h.

okap kuchennyfot. franke.com

Okap z drewnem

Jeżeli masz kuchnię połączoną z salonem zdecydowanie postaw na duży i wydajny okap, który będzie wstanie objąć całą powierzchnię a przede wszystkim będzie fajnym elementem dekoracyjnym.

okap kuchennyfot. franke.com

Okap do zabudowy

Okapy do zabudowy zazwyczaj schowane są całkowicie lub tylko częściowo (modele teleskopowe). Jednak idealnym rozwiązaniem w małych kuchniach są właśnie okapy do montażu w szafkach kuchennych. Nie zajmują dużo miejsca, są schowane i nie musicie zastanawiać się nad ich wyglądem. Jakiś czas temu pojawiły się również okapy szczelinowe, które zamiast widocznych kratek od spodu mają szczeliny, dzięki temu tłuszcz nie osadza się na kratkach, lepiej wyglądają i są bardziej dekoracyjne.

okapfot. franke.com

Więcej o: