Jak mieszkają Polacy: nasze kuchnie

Kupujemy gotowe zestawy mebli, czy robimy je na wymiar? O jakim sprzęcie marzymy? Wybieramy błyszczące czy matowe fronty? Homebook.pl sprawdził, jak wyglądają nasze kuchnie.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Z badania wynika, że 44% respondentów ma w domach kuchnie zamkniętą. Bardzo zbliżona ilość dysponuje kuchnią otwartą (42%). Zaledwie 14% ankietowanych odpowiedziało, że są właścicielami otwartych kuchni z wyspą. O wyspie kuchennej marzy 37% badanych.

Kuchnia bez górnych szafekFot. Gerold Schneider (Flickr.com); licencja CC BY 2.0

Ostatnie zmiany przeprowadzone w kuchniach

Jakie zmiany przeprowadzali respondenci w swoich kuchniach? Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że była to aranżacja od podstaw spowodowana zmianą mieszkania. Zdecydowana większość pozostałych ankietowanych deklaruje, że wprowadziła kosmetyczne zmiany w aranżacji swojej kuchni, a zaledwie 17% badanych przyznało się do całkowicie nowej aranżacji istniejącej kuchni.

kuchnia, aneks kuchenny, jak urządzić kuchnię, polskie mieszkania, zdjęcia kuchni, inspirująca kuchniaFot. Krzysztof Petrynik

Gdzie kupujemy meble kuchenne?

"Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że aż 74% Polaków wybiera meble wykonywane na wymiar. Reszta decyduje się na gotowe zestawy. Jest to związane między innymi z metrażem lub oryginalnym kształtem pomieszczeń. Zamawianie mebli na wymiar wiąże się również z kwestią gustu i indywidualnej chęci stworzenia ciekawej aranżacji" - komentuje wyniki badania Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

design, aranżacje, wnętrza, kuchnie Anna Kern / Anna Kern/Etsa/Corbis

Kuchnia w jakim stylu?

Według badań przeprowadzonych przez portal Homebook.pl aż 43% respondentów zaaranżowało kuchnię w nowoczesnym stylu. Co ciekawe, styl klasyczny wybrało 29% badanych, a skandynawski tylko połowa z nich. Natomiast styl prowansalski preferuje zaledwie 7% Polaków.

Ernestomeda, kuchnia, Marc Sadler, kuchnia, nowoczesna kuchniaFot. mat. prasowe

Blat kuchenny - z czego?

Według 56% badanych posiadane przez nich blaty kuchenne wykonane są z płyty laminowanej. Nieco ponad 20% zdecydowało się na blat z drewna, a 11% wybrało kamień naturalny lub kompozyt.

Fronty matowe czy w połysku?

Błyszczące fronty kuchennych szafek pojawiają się w większości aranżacji prezentowanych w serwisach i czasopismach wnętrzarskich. Jednak jeśli chodzi o wybór między matem a połyskiem - błyszczącą kuchnię wybrało zaledwie 39% badanych.

Mała kuchniaFot. Scavolini

W kuchni musi się znaleźć

Na pytanie o sprzęt, który obowiązkowo musi znaleźć się w każdej kuchni, niemal 60% respondentów wskazało zmywarkę, a prawie 15% wytypowało robota kuchennego. Natomiast ekspresy do kawy i mikrofalówki wybierane były przez co dziesiątego ankietowanego.

IKEA, kuchnie IKEA, nowe kuchnie IKEA, METOD, kuchnie z ikeifot. mat. prasowe IKEA

Między szafkami kuchennymi mamy

Respondenci bardzo zgodnie odpowiadali na pytania dotyczące materiałów wykończeniowych do przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi. Ponad połowa postawiła w aranżacji na płytki  ceramiczne. Natomiast 20% ankietowanych zdecydowało się użycie szkła. Wyniki poniżej 10% odnotowały inne surowce, do których należy drewno, tapety lub fototapety, panele, farby, cegły, kamień naturalny lub kompozyt.

Wymarzony sprzęt kuchenny to

O ekspresie do kawy oraz zmywarce do naczyń marzy 23% respondentów.  Niższy wyniki odnotował robot kuchenny, płyta indukcyjna czy minibarek na alkohol. Zaskoczeniem natomiast nie jest lider tej kategorii - 30% Polaków marzy o dwudrzwiowej lodówce z wbudowaną kostkarką.

Lodówka SamsungFot. Samsung

O badaniu

Badania Homebook.pl przeprowadzone zostały na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. Wzięło w nich udział 957 kobiet i 64 mężczyzn.

Więcej o: