25 modnych plakatów do Twojego wnętrza

Polski plakat może się pochwalić wyjątkowo barwną i bogatą historią. Niegdyś przedmiot artystycznej ekspresji, który przyniósł polskim twórcom międzynarodową sławę - dziś coraz częściej występuje w udomowionej wersji. Pokochaliśmy plakaty za ich lekką formę, poczucie humoru, oszczędną estetykę - i za to, że potrafią dać do myślenia. Mogą być efektowną ozdobą, prywatnym manifestem - lub stylowym sposobem na zagospodarowanie pustej ściany. Zobacz najmodniejsze pomysły na plakat we wnętrzach.

Plakaty z typografią w roli głównej

Zabawa typografią to trend nie tylko w projektowaniu graficznym, ale również w aranżacji wnętrz. Typograficzne plakaty robią prawdziwą furorę. Przeskalowane litery i graficzne hasła to prosta, ale bardzo efektowna dekoracja. Efekt można wzmocnić ustawiając obok siebie kilka różnych plakatów lub łącząc typograficzne projekty z ilustracjami i fotografiami.

z lewej: plakat Fot. MyBaze.com/ z lewej: plakat "g" od HUS; z prawej: plakat Stay Hungry od TYPTYP

Efektownym zabiegiem jest łączenie ze sobą różnych fontów: nowoczesnych i retro krojów, dużych i małych liter, zabawa rozmiarem. Delikatną dekoracją wnętrza będą też plakaty z odręcznie pisanymi hasłami.

z lewej: plakat GUMBERRY; z prawej: plakat Mojo GrafiiFot. MyBaze.com / z lewej: plakat GUMBERRY; z prawej: plakat Mojo Grafii

Plakaty inspirowane popkulturą

Byłoby pewnie przesadą stwierdzenie, że plakat nie istniałby bez kina i muzyki. Z pewnością jednak te dwie dziedziny są z plakatem nierozerwalnie związane. Inspiracje popkulturą są szczególnie bliskie Patrykowi Mogilnickiemu. Ten młody ilustrator ma na swoim koncie współpracę z najbardziej opiniotwórczymi tytułami prasowymi w Polsce, a jego plakat został pokazany w ramach polskiej wystawy na tegorocznym Tygodniu Designu w Mediolanie. W pracach artysty można znaleźć refleksyjne portrety, oszczędną paletę kolorów i starannie dobrane liternictwo.

plakaty Żanety AntosikFot. MyBaze.com/ plakaty Żanety Antosik

Inspiracje kulturą popularną są też widoczne w twórczości Żanety Antosik. Artystkę inspirują zarówno stare, jak i nowe ikony popkultury - w jej ilustracjach spotkamy Quentina Tarantino, Amy Winehouse, a nawet Virginię Woolf. Każdy bohater jest wielką indywidualnością ? ale wszystkie portrety łączy charakterystyczny, malarski styl Antosik.

Plakat, czyli domowy manifest

Dom z zasadami? A może tylko z jednym życiowym drogowskazem? Własne cztery kąty jak mało które miejsce nadają się do tego, by zamanifestować to, w co wierzysz. Plakat, który będzie Ci codziennie przypominać o tym, co najważniejsze. Domowy regulamin. Hasło, które każdego dnia wprawi Cię na dzień dobry w wyśmienity nastrój. Grunt, by było to coś naprawdę osobistego.

z lewej: plakat abFab design; z prawej: plakat TYPTYPFot. MyBaze.com / z lewej: plakat abFab design; z prawej: plakat TYPTYP

Autorska ilustracja

Prace uznanych ilustratorów to propozycja dla tych, którzy oczekują od obrazu czegoś więcej niż tylko funkcji dekoracyjnej. Prace Pawła Jońcy należą do tych, które zmuszają do refleksji. Autor jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorów, a prywatnie także niestrudzonym fanem biegania. W podobnie konsekwentny sposób szuka dla swojej twórczości optymalnej formy i dąży do tego, by przy minimum środków osiągnąć maksymalny efekt.

plakat Pawła JońcyFot. MyBaze.com - plakat Pawła Jońcy

Ilustracja mody

Ten szczególny typ ilustracji zyskał swego czasu sporą popularność, ubarwiając swoją obecnością edytoriale magazynów na całym świecie. Równie dobrze sprawdzi się jako subtelna i wysmakowana dekoracja ścian. Ilustracja mody to bardzo kobiecy detal we wnętrzu, zwłaszcza w wydaniu kobiet. Olga Mieloszyk łączy w swoich pracach różne techniki i media. Lubi posługiwać się tuszem i kolażem, a czasami ręcznie odbija zaprojektowane przez siebie wzory.

plakat Olgi MieloszykFot. MyBaze.com - plakat Olgi Mieloszyk

Prace Anny Ostapowicz są pełne delikatnych linii i niedopowiedzeń, a artystka chętnie odwołuje się do ikonicznych produktów znanych domów mody.

plakaty Anny OstapowiczFot. MyBaze.com - plakaty Anny Ostapowicz

Kulinaria

Stworzone do kuchni i jadalni, albo z myślą o tych, którzy kochają gotować. Mogą być nie tylko akcentem dekoracyjnym, ale również praktyczną ściągą, która ułatwi przeliczyć kuchenne miary lub podpowie ile minut gotować różne warzywa.

Plakaty minimalistyczne

Bo niezależnie od upodobań, zasada "mniej to więcej" jest zawsze aktualna. Minimalistyczne grafiki odnajdą się w każdym wnętrzu. Można je też bezpiecznie łączyć z bardziej wyrazistymi plakatami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.