Akcesoria dla miejskich ogrodników

Idea miejskich ogrodów nie jest nowa, ale w ciągu ostatnich kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Zielony dach nowojorskiego MoMa czy uprawiane od 2010 roku ogromne połacie dawnego lotniska Templehof to przykłady potwierdzające, że miejskie ogrody wyrastają w coraz bardziej zaskakujących miejscach. Lokalni aktywiści, tacy jak Ron Finley w Los Angeles, zagospodarowują nawet miejskie nieużytki, zamieniając je w prawdziwe oazy zieleni. Każdy, kto tylko chce może zostać miejskim ogrodnikiem - nawet dysponując jedynie balkonem. Oto kilka przydatnych akcesoriów, które pozwolą wyczarować miejski ogród na niedużej przestrzeni.

Drugie życie drabiny

Piętrowa uprawa to jeden z najprostszych sposobów na to, by na skrawku balkonu zmieścić więcej doniczek. Drabina jest najprostszym domowym sposobem na stworzenie kilkupoziomowego zieleniaka. W tym celu można wykorzystać starą składaną drabinę, albo wybrać gotowy regał stworzony na bazie tej prostej konstrukcji.

drabiny od MIA home passionFot. MyBaze.com / drabiny od MIA home passion

Doniczki inne niż wszystkie

Green Lamp to oryginalne połączenie lampy i doniczki, zaprojektowane przez studio SIESTA - młody duet projektowy z Warszawy. Ukryte wśród zieleni światło będzie piękną ozdobą każdego balkonowego ogrodu, ale z powodzeniem odnajdzie się także wewnątrz mieszkania.

doniczki od BG DESIGNFot. MyBaze.com / doniczki od BG DESIGN

Modułowe doniczki "Trzy" dają wiele możliwości ustawienia, zarówno na balkonie, jak i w tradycyjnym ogrodzie. Można je potraktować jak zwykłe donice - albo dowolnie zestawiać, tworząc wielopoziomowe konstrukcje pod uprawę roślin.

Zielone obrazy

Wertykalna uprawa to jeden z najbardziej efektownych sposobów na zieleń w niewielkiej przestrzeni. Zielone Obrazy to możliwość zaadaptowania tej idei w skali mikro. Umocowane w prostokątnej ramie specjalne sakwy umożliwiają uprawę roślin w pionie, będąc jednocześnie oryginalną i naturalną dekoracją wnętrza.

Do góry nogami

Boskke Sky Planter to rozwiązanie, które może wywrócić koncepcję Twojego ogrodu do góry nogami. Wiszące doniczki, które zaprzeczają grawitacji, to bardzo efektowny i jednocześnie mądry projekt. Specjalny system nawadniający stopniowo przepuszcza wodę od nasady doniczki w dół, zapewniając roślinom optymalne warunki rozwoju. Wiszący ogród to koncepcja, która pozwoli także zaoszczędzić sporo miejsca.

doniczki ancient premium picsFot. MyBaze.com / doniczki ancient premium pics

Ręcznie malowane

Białe ceramiczne doniczki z subtelnym, ręcznie malowanym wzorem to wizytówka studia FOR.REST. Prosty pomysł, który świetnie komponuje się z zielenią, wniesie do domowego ogrodu delikatne urozmaicenie ? i szczyptę poczucia humoru. Dzięki temu, że ornamentyka jest utrzymana w tym samym stylu, doniczki można ze sobą dowolnie zestawiać.

doniczki od For.RestFot. MyBaze.com / doniczki od For.Rest

Zieleń w sakwie

Alternatywą dla doniczek mogą być uszyte z wodoodpornej tkaniny sakwy. Ich dużą zaletą jest możliwość złożenia na płasko na okres zimowy, dzięki czemu nie zabierają dużo miejsca. Sakwy to pomysł Małgorzaty Knobloch i Igora Wiktorowicza ze studia projektowego Witamina D.

duży zielnik firmy WITAMINA DFot. MyBaze.com / duży zielnik firmy WITAMINA D

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.