Mieszkanie w Gdańsku dla małżeństwa z małym dzieckiem

Zaglądamy dziś do trzypokojowego mieszkania na gdańskim osiedlu Garnizon. Cegła, surowe drewno i skrzynki na owoce - te trzy elementy zainspirowały projektantów do stworzenia oryginalnego wnętrza.

Inspiracje

Trzypokojowe mieszkanie na gdańskim osiedlu Garnizon to urlopowa przystań młodego małżeństwa z małym dzieckiem. Wnętrza zaprojektowała pracownia Pracownia Architektoniczna Dragon Art - Anna Maria Sokołowska. Wprowadzeniem do stylu, w jakim zostało zaprojektowane wnętrze była cegła, surowe drewno i skrzynki na owoce. Na podstawie tych trzech elementów została od podstaw stworzona aranżacja trzypokojowego mieszkania. Zdecydowano się na przytulny, nieco industrialny styl industrialny z dodatkiem koloru.

Mieszkanie w GdańskuFot. Foto & mohito

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Mieszkanie posiada główny ciąg komunikacyjny, jakim jest przestronny korytarz, z którego wchodzi się do sypialni, pokoju dziecka. Na jego końcu znajduje się otwarta przestrzeń z jadalnią, kuchnią i pokojem dziennym. W korytarzu zastosowano kilka ciekawych zabiegów optycznie ponoszących i powiększających pomieszczenie Na szczególną uwagę zasługują drzwi wewnętrzne do pomieszczeń. Wykonane są z forniru dębowego pasującego kolorem i usłojeniem do podłogi. Dla optycznego podwyższenia pomieszczenia od strony korytarza nad drzwiami została zamontowana fornirowana płyta, która sprawia, że drzwi ciągną się do samego sufitu. Dodatkowym elementem powiększającym optycznie przestrzeń jest duże lustro na granicy korytarza i pokoju dziennego.

Mieszkanie w GdańskuFot. Foto & mohito

Meble w korytarzu

Korytarz jest szerszy niż standardowo ma to miejsce w mieszkaniach, dzięki temu można było wstawić konsolkę z szufladami, taki mebel zawsze się przydaje, aby mieć klucze i dokumenty w jednym miejscu. W korytarzu znajduje się również nieduża szafa na ubrania z otwartą półka na buty oraz z siedziskiem.

Przestrzeń dzienna

Z korytarza wchodzimy do przestrzeni dziennej. Pierwszą rzeczą, na która zwraca się uwagę to przeszklona w całości ściana. Okna zajmują całą centralną część, gdzie znajduje się też wyjście na taras. Od tej strony budynku znajdują się drzewa, które dają przyjemny cień latem i są też dodatkowym dopełnieniem kolorystycznym wnętrza. Na oknach zamontowano jedynie drewniane białe żaluzje, aby w żaden sposób nie przesłaniać w ciągu dnia widoków za oknem.

Mieszkanie w GdańskuFot. Foto & mohito

Kuchnia

Kuchnia zajmuje dużą część otwartej przestrzeni, ale jest ona dwufunkcyjna. Dla zwiększenia przestrzeni roboczej w kuchni stanęła niewielka wyspa, która od drugiej strony pełni funkcję ścianki telewizyjnej. Dzięki takiemu układowi przestrzeni wypoczynkowej udało się otworzyć przestrzeń nie zastawiając meblami bezpośrednich ciągów komunikacyjnych. Z wygospodarowaniem miejsca na stół nie było najmniejszego problemu, jedno miejsce doskonale pasowało pod tą funkcje a dodatkowym atutem jest oczywiście sąsiedztwo dużego narożnego okna.

Mieszkanie w GdańskuFot. Foto & Mohito

Skrzynki na owoce

Za sofą na dwóch ścianach znajduje się płytka ceglana, na której najbardziej zależało klientom. Na tej ścianie znajduje się też kolejny element must have, czyli skrzynki na owoce, ale w wersji i roli raczej niecodziennej. Skrzynki na owoce zostały pomalowane w kilku kolorach, i powieszone na ścianie z formie półek na książki, nowa rola dla materiału z recyklingu.  Koło okna za kanapą znajduje się również dekoracyjny grzejnik, który zastąpił oryginalny zamontowany przez dewelopera, który nie pasował to aranżacji. Osobą odwiedzającym to wnętrze kojarzy się z dziełem sztuki współczesnej, grafitowy obraz na tle ceglanej ściany.

Mieszkanie w GdańskuFot. Foto & mohito

Sypialnia

Drewno to kolejny element, który dominuje w przestrzeni i jest elementem łączącym całą aranżację. Ściana za łóżkiem w sypialni to kolejny motyw drewna. Fototapeta imitująca deski na ścianie i optycznie powiększa przestrzeń, jest jedynym, ale bardzo wyrazistym elementem dekoracyjnym w tym pomieszczeniu. Sypialnia jest nieduża, ale mieści się w niej wszystko, co najbardziej potrzebne. Szafa jest połączeniem komody, półki na książki i miejsca do przechowywania ubrań. Dolne szuflady zastępują wolnostojącą komodę, otwarta półka to dobre miejsce na postawienie książek, lub innych drobiazgów, powyżej jest pojemna przestrzeń do przechowywania ubrań z miejscem na rzeczy wiszące oraz półki. Drewniana podłoga, która znajduje się w całym mieszkaniu to surowa deska olejowana, położona jest nawet na podłodze w łazience.

Mieszkanie w GdańskuFot. Foto & mohito

Łazienka

Łazienka to jedyne pomieszczenie w mieszkaniu gdzie znajdują się płytki. Podłoga z płytek znajduje się we wnęce z prysznicem w pozostałej części jest drewno. Łazienka jest najbardziej różnorodnym pomieszczeniem w mieszkaniu. Ciekawy patchwork z kolorowych płytek, a do tego lustro na całą ścianę, które daje efekt podwojenia przestrzeni. Kolorowymi płytkami zostały wyłożone tylko dwie pełne ściany w łazience, aby nie spowodować przesytu kolorem i wzorem. Pozostałe ściany pokryte są szarą płytką, która uspokaja wnętrze. Kolorystyka i materiały to połączenie, które znajdziemy również w pozostałych pomieszczeniach mieszkania.

Mieszkanie w GdańskuFot. Foto & mohito

Pokój dziecka

Ostatnim, ale niemniej ważnym pomieszczeniem jest pokój dziecka. Pełni on dwie funkcje, pokoju dla malucha oraz okazjonalnego miejsca do spania, znajduje się w nim również niewielka rozkładana sofa. Meble są utrzymane w stonowanej kolorystyce bieli, szarości i jasnego drewna, dopełnione kolorem pomarańczowym i prosta kolorową tapetą. Tu również nie mogło zabraknąć naturalnego drewna, oraz ciekawych akcentów w postaci łamanej lampy podłogowej z drewna i filcu i lampy sufitowej, która w całości wykonana jest z naturalnego drewna.

Mieszkanie w Gdańsku - pokój dzieckaFot. Foto & mohito

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.