To rozwiązanie nowoczesne - pozwala łatwo dopasować położenie baterii względem instalacji doprowadzającej wodę. Jeśli zamierzasz wymienić zlewozmywak, a instalację wodną rozprowadzasz od nowa, zdecyduj się na baterię sztorcową. Montuje się ją na obrzeżu zlewozmywaka lub w specjalnym otworze na blacie kuchennym. Instalację wodną doprowadza się w pobliże planowanego montażu i łączy się ją z baterią elastycznymi metalowymi wężykami lub sztywnymi rurkami, których długość możesz regulować zależnie od potrzeb.
To rozwiązanie było stosowane w przeszłości, gdy baterię montowano na ścianie nad zlewozmywakiem. Jeśli planujesz remont w kuchni z taką baterią, a nie możesz pozwolić sobie na modernizację całej instalacji wodnej, wymień starą baterię na nowoczesną, jednak pamiętaj by zrobić to przed wykończeniem ścian. Nową baterię łączysz bezpośrednio z końcówkami rur z zimną i ciepłą wodą wyprowadzonymi na około 25 - 35 cm. nad krawędzią zlewu, 15 cm. jedna od drugiej
Co z kształtem i zasięgiem wylewki? Ważne by kupić taką, która będzie dobrana do kształtu i głębokości zlewu. Należy pamiętać, by była ona dopasowana do zlewozmywaka tak, by strumień wody padał na jego środek.
Praktycznym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką, która jest połączona z korpusem baterii elastycznym wężem, na końcu którego montuje się specjalny obciążnik - pod jego ciężarem wąż łatwo wsuwa się z powrotem do baterii.
W przypadku dużego i dwukomorowego zlewozmywaka, warto zdecydować się na baterię obrotową. Natomiast do takiego który stoi pod oknem najlepsza będzie bateria na ruchomym przegubie, który pozwoli na położenie jej i otwarcie okna.
Taka bateria zachowuje żądaną stałą temperaturę wody - eliminuje więc ryzyko oparzenia. Co więcej - posiada tylko jeden wygodny przycisk do uruchomienia odpływu. Należy jednak pamiętać, że taką baterię trzeba podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej.