Dobry Wzór 2015 - najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku [ZWYCIĘZCY]

Nagrody Dobry Wzór przyznawane są w siedmiu kategoriach: Sfera Domu, Sfera Pracy, Sfera Publiczna, Sfera Usług, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania oraz Nowe materiały. Ponadto nagrodę Wzór Roku przyznaje minister gospodarki, a Agencja Rozwoju Przemysłu wręcza nagrodę Produkt Roku, a prezes IWP wybiera i nagradza Designera Roku. Zobaczcie, kto zwyciężył w tym roku!

Dobry Wzór 2015 w Sferze Domu

System wodny ERGO LINE - projekt KABO & PYDO - Tomasz Pydo i Katarzyna Borkowska; producent - Cellfast

Uzasadnienie

Jury wskazało na doskonałą jakość kilkudziesięciu elementów tworzących system wodny ERGO LINE.  Wykorzystano w nim innowacyjne choć bardzo proste rozwiązania, które poprawiają funkcjonalność i praktyczność zraszaczy, szybkozłączek i reparatorów. Dodatkowo jury doceniło odwagę firmy Cellfast w zatrudnieniu bardzo młodych projektantów, powierzeniu im trudnego i skomplikowanego projektu, który przeprowadzono w sposób modelowy. W wyniku współpracy konsekwentnego producenta i profesjonalnych projektantów otrzymaliśmy produkt rynkowy na bardzo dobrym poziomie i w cenie która pozwala na określenie go mianem designu demokratycznego.

Okno do dachów płaskich DXW marki FAKROFot. mat. prasowe

Okno do dachów płaskich DXW marki FAKRO - projekt FAKRO; producent FAKRO Sp. z o.o.

Uzasadnienie

Jury wskazało na innowacyjność produktu, który pozwala włączyć okno w powierzchnię płaskiego dachu i tym samym doświetlić pomieszczenia znajdujące się pod nim. Po oknie można swobodnie chodzić nie ślizgając się bo chroni przed tym specjalna powłoka antypoślizgowa. Równocześnie ma ono wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła i kwalifikuje się do użytku w domach pasywnych. Rozwiązanie nadające budynkom nowy walor użytkowy i estetyczny. Jury zwróciło uwagę, że okno DXW Fakro nie ma konkurencji na polskim rynku.

Blachodachówka modułowa QUADROFot. mat. prasowe

Blachodachówka modułowa QUADRO - projekt Icopal Herstal; producent Icopal

Uzasadnienie

Jury wskazało na to, że blachodachówka QUADRO jest pierwszą na rynku dachówką o płaskim profilu i wyróżnia ją elegancki minimalizm. Precyzyjnie zaprojektowany profil i staranne wykończenie powoduje, że QUADRO doskonale komponuje się ze współczesną architekturą. Dachówka jest konkurencyjna cenowo wobec tradycyjnej blachy płaskiej, a wyróżnia się wobec niej na korzyść także wytrzymałością na naprężenia. Jury wyraziło nadzieję, że produkt o tak doskonałych parametrach technicznych i wysokiej estetyce będzie miał wpływ na zwiększenie stylistycznej spójności nowo powstających budynków.

Dobry Wzór 2015 w Sferze Pracy

Stół antystatyczny Reeco Premium - Projekt Zbigniew Łysoniewski (koordynator projektu), Rafał Piłat (projektant); producent Renex

Uzasadnienie

Jury wskazało na doskonałe dopasowanie produktu do potrzeb specyficznego rynku organizacji miejsca pracy, gdzie wymagania ergonomiczne mają decydujące znaczenia, bo to właśnie one decydują o bezpieczeństwie i wydajności. Stół Reeco to niezbędne wyposażenie pomieszczeń, w których odbywa się produkcja urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych i wszędzie tam, gdzie należy przeciwdziałać wyładowaniom elektrostatycznym. Specjalistyczny blat z rdzeniem przewodzącym ładunki elektrostatyczne pokryto laminatem HPL a konstrukcje zabezpieczono  farbą antystatyczną. Blat można ustawiać na różnych wysokościach, co sprawdza się także w przypadku pracowników niepełnosprawnych czy pracujących na wózkach inwalidzkich. Stół jest produktem demokratycznym, a jego wyjątkowo przystępna cena może wpłynąć na upowszechnienie go na polskim rynku.

Stół antystatyczny Reeco PremiumFot. mat. prasowe

Dobry Wzór 2015 w Sferze Publicznej

Tramwaj niskopodłogowy 2014N KRAKOWIAK (Twist Step) - projekt: Bartosz Piotrowski (sylwetka zewnętrzna),  Bartosz Piotrowski (wnętrze), NC ART; producent: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Uzasadnienie

Jury przyznało nagrodę Dobry Wzór za wyjątkową umiejętność sprostania wymogom współczesności: zaprojektowanie tramwaju na specjalne zamówienie specyficznego klienta jakim było miasto Kraków. Kastomizacja, umiejętność dopasowania produktu do wymagań konkretnego klienta jest dzisiaj kluczem do sukcesu rynkowego, który jest udziałem tak potentata jakim jest PESA SA jak i profesjonalnego studia projektowego NC.ART. O sprostaniu wymogom współczesności TRAMWAJU KRAKOWIAK świadczą urządzenia zapewniające komfort jazdy, zaawansowany system informacji pasażerskiej, dostępność złączy USB i uwzględnienie potrzeb rowerzystów - wzięcie pod uwagę user experience czyli doświadczenia klienta. Taki środek transportu publicznego z pewnością wpłynie korzystnie na wizerunek miasta.

Oprawa oświetleniowa URBANO LEDFot. mat. prasowe

Oprawa oświetleniowa URBANO LED -projekt Zespół projektowy LUG, producent LUG Light Factory Sp. z o.o.

Uzasadnienie

Jury przyznało nagrodę Dobry Wzór za zastosowanie energooszczędnych diod LED w projekcie lampy ulicznej, która jest przyjazna środowisku, kompatybilna z systemami kontroli oświetlenia i przynosi 60% oszczędności energii w porównaniu z technologią konwencjonalną. Jury zwróciło uwagę na solidne wykonanie, materiały wysokiej jakości, skuteczność i estetykę nie ingerującą w krajobraz. Doskonały produkt do sfery publicznej podnoszący jakość życia w mieście.

Dobry Wzór 2015 w Sferze Usług

Mobilny Wpłatomat - projekt Idea Bank, usługodawca Idea Bank we współpracy z iTaxi

Uzasadnienie

Jury doceniło odkrywczy pomysł przynoszący realne korzyści i zwiększający bezpieczeństwo i wygodę użytkowników. Specjalnie zabezpieczony antywłamaniowo elektryczny samochód na wbudowany bankomat-wpłatomat. Kierowcami są wyszkoleni pracownicy banku. Usługa zapewnia możliwość przekazywania gotówki do banku bez ponoszenia kosztów konwoju. Jury dostrzegło także potencjał rozwojowy usługi, która ze względu na rosnącą liczbą małych firm na polskim rynku ma szanse na upowszechnienie.

Aplikacja i urządzenie do współdzielenia plików Sher.lyFot. mat. prasowe

Aplikacja i urządzenie do współdzielenia plików Sher.ly - projekt Błażej Marciniak i Marek Cieśla, usługodawca Sher.ly sp. z o.o

Uzasadnienie

Jury zwróciło uwagę na inteligentne reagowanie na potrzeby klienta dostrzeżone przez projektantów usługi SHER.ly. Z jednej strony użytkownicy chętnie korzystają z chmur i zewnętrznych serwerów, z drugiej pojawia się pytanie o bezpieczeństwo danych i zachowanie zasady ich poufności. Usługa SHER.ly to doskonale wymyślona bezpieczna lokalna chmura wraz z dobrze zaprojektowaną aplikacją umożliwiającą współdzielenie plików. Tak proste i zautomatyzowane współdzielenie plików w połączeniu z bezpiecznym i kontrolowanym przepływem danych wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu współczesnych użytkowników.

Dobry Wzór 2015 w Nowych technologiach

Drukarka 3D INVENTURE - projekt Rafał Tomasiak; producent Zortrax Sp. z o.o.

Uzasadnienie

Jury zwróciło uwagę na praktyczność i dostępność drukarki służącej do małego prototypowania 3D. Drukarka INVENTURE ma z jednej strony cechy urządzenia profesjonalnego,  ale jej nieskomplikowana obsługa sprawia, że jest równocześnie urządzeniem z kategorii niezaawansowanych, co rokuje jej powszechną dostępność i powszechne użytkowanie. Jury podkreśliło także walory minimalistycznej  i futurystycznej bryły, która podniesie prestiż biura czy pracowni.

Dobry Wzór 2015 w Grafice użytkowej i opakowaniach

Opakowania kosmetyków linia tołpa by Mariusz Przybylski - projekt zespół projektowy tołpa pod kierownictwem Anny Juszczak, producent Torf Corporation - Fabryka Leków Sp. z o. o.

Uzasadnienie

Jury zwróciło uwagę na to, że system identyfikacji wizualnej linii kosmetyków TOŁPA BY MARIUSZ PRZYBYLSKI wyróżnia przejrzysta, minimalistyczna grafika z motywem wykroju krawieckiego jako symbolu dopasowania kosmetyku do odbiorcy, niemal szytego tak, jak ubranie ?na miarę?. Jury doceniło użycie aluminiowych tub, które pozwalają zachować świeżość produktu, a jednocześnie kojarzą się z leczniczymi walorami. Całość identyfikacji wzbudza zaufanie i nadaje kosmetykom charakter równocześnie luksusowy i popularny.

Identyfikacja wizualna Muzeum WarszawyFot. mat. prasowe

Identyfikacja wizualna Muzeum Warszawy - projekt Ania Światłowska, producent Muzeum Warszawy

Uzasadnienie

Jury zwróciło uwagę na to, że nowa identyfikacja wizualna odzwierciedla całkowita zmianę wizerunkową muzeum. Jej motywem przewodnim jest warszawska Syrenka w wersji zgeometryzowanej, która współgra z czytelna czcionką zaprojektowaną  także przez warszawskiego typografa i projektanta. W całej identyfikacji wykorzystano tylko jeden kolor nadruku - niebieski. To obniżyło koszty druku - rzecz ważna dla instytucji państwowej, równocześnie nie obniżając atrakcyjności projektu.

Dobry Wzór 2015 w Nowych materiałach

Kompozytowe dachówki i akcesoria dachowe TILECO - projekt Ewa Szenic-Zaborowska, producent TiLeCo Ewa Szenic-Zaborowska.

Uzasadnienie

Jury wskazywało na to, że użycie dachówek  TILECO zmniejsza koszty materiałowe, transportowe i eksploatacyjne, co w połączeniu z brakiem odpadów przy montażu  i wykorzystaniem do produkcji surowców z recyclingu świadczy o odpowiedzialności twórców. Unikalne właściwości produktu i szeroki zakres stosowania mogą zrewolucjonizować rynek materiałów budowlanych i przyczynić się do korzystnej zmiany krajobrazu architektonicznego.

WZÓR ROKU 2015

WZÓR ROKU 2015 nagroda specjalna Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę.

Tramwaj niskopodłogowy 2014N KRAKOWIAK(Twist Step) - projekt: Bartosz Piotrowski (sylwetka zewnętrzna),  Bartosz Piotrowski (wnętrze), NC ART; producent: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Uzasadnienie

Minister Gospodarki zwrócił uwagę na to, tramwaj niskopodłogowy 2014N ?Krakowiak?(Twist Step) którego producentem jest PESA Bydgoszcz S.A. zasługuje na wyróżnienie, gdyż został zaprojektowany i wyprodukowany przez polskich przedsiębiorców, w sposób innowacyjny i odważny, spełniający światowe standardy, a jednocześnie z duża dozą dbałości o zaspokojenie specyficznych potrzeb komunikacyjnych Krakowa, co dowodzi, iż PESA  będąc marką silnie rozpoznawalną za granicą i zdobywającą nowe rynki zbytu nadal z jest gotowa z najwyższą starannością zaspokajać potrzeby swoich lokalnych odbiorców. 2014N ?Krakowiak? to najdłuższy tramwaj produkowany w kraju (42,83 m). PESA Bydgoszcz to producent o światowej renomie i standardach produkujący w dużej mierze na rynek międzynarodowy, jednak ten model serii Twist został stworzony specjalnie dla Krakowa, silnie zindywidualizowany w związku ze specyficznymi potrzebami nabywcy, przykładowo układ dynamiczny tramwaju został przystosowany do starej, ciaśniejszej zabudowy, zastosowano też wiele rozwiązań funkcjonalnych na specjalne życzenie miasta np. przeciwstawne fotele ze stolikami stworzone z myślą o odwiedzających miasto turystach. Dowodzi to, iż producent mimo globalnej skali działalności z uwaga podchodzi do potrzeb każdego klienta.

Tramwaj niskopodłogowy 2014N KRAKOWIAK(Twist StepFot. mat. prasowe

PRODUKT ROKU 2015

PRODUKT ROKU 2015 to nagroda specjalna Agencji Rozwoju Przemysłu dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.

Drukarka 3D INVENTURE - projekt Rafał Tomasiak, producent Zortrax Sp. z o.o.

Uzasadnienie

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu postanowiła przyznać nagrodę Produktu Roku w konkursie Dobry Wzór drukarce 3D firmy Zortax i w ten sposób uhonorować firmę za duży wkład w rozwój innowacyjnych technologii.  ARP S.A. od lat promuje druk 3D. W Radomiu powstaje obecnie Centrum Druku 3D, gdzie na skalę przemysłową będą wykorzystywane drukarki 3D.

Branża ta prężnie się rozwija, a firma Zortax już dziś jest ambasadorką polskiej gospodarki na wielu zagranicznych rynkach. Prezentowany nowy produkt firmy daje nadzieję na poszerzenie dostępu do innowacyjnych rozwiązań.

DESIGNER ROKU 2015 - Tomek Rygalik

DESIGNER ROKU 2015 to nagroda specjalna prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta. W tym roku otrzymał ją Tomek Rygalik.

Uzasadnienie:

Projektant, który zdołał stworzyć swój własny, rozpoznawalny styl produktów, zwłaszcza mebli, charakteryzujący się wyraźnie wyrzeźbionymi bryłami, integralnie łączącymi w sobie część funkcjonalną i konstrukcję nośną z podstawą. Charakterystyczną cechą detalu, łatwo identyfikującą autora, jest kształtowanie różnych części konstrukcyjnych tak, by uzyskać łączną, jednolitą powierzchnię zewnętrzną, np. bryłowe meble tapicerowane, stoły z nogami wpisanymi w zewnętrzny obrys blatu, lampy z nogami zintegrowanymi z abażurem. Taki styl kształtowania formy odbiega od tradycyjnych rozwiązań powszechnie stosowanych w meblarstwie i wymaga od producenta zrozumienia celowości innowacji wzorniczej. Sukcesy w realizacji wdrożeń oraz w rynkowym powodzeniu produktów według projektów tego projektanta dowodzą jego skuteczności. Skuteczności bardzo innowacyjnego designu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA