Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #3

IKEA słynie z pomysłowych rozwiązań do małych wnętrz i nie tylko. Dlatego na pytania czytelników dotyczące problemów aranżacyjnych odpowiada dekoratorka wnętrz IKEA Katarzyna Jaros-Puzio. Przeczytaj, z czym zmagają się Polacy w aranżacji wnętrz.
Kawalerka - jak wydzielić sypialnię Kawalerka - jak wydzielić sypialnię IKEA

Pytanie 1: jak wydzielić sypialnię?

Pytanie: W mojej kawalerce nie da się wydzielić osobnej, zamykanej sypialni i muszę ustawić łóżko w pokoju dziennym. Nie chcę jednak chować go za pełną ścianką, szukam pomysłu na jakąś lżejszą przegrodę.

Odpowiedź: Ja również odradzam budowanie ścianki - nawet niezbyt szeroka pomniejszy optycznie i tak niewielkie pomieszczenie. Miejsce do spania proponuję oddzielić zasłonami, meblami lub roślinami. Tkaniny warto zawiesić na sufitowych karniszach, wtedy będzie można swobodnie rozsuwać i zasuwać kotary, zależnie od potrzeby. W roli przegrody sprawdzi się też ażurowy regał - tylko z półkami albo z półkami i szafkami (przy okazji zyskamy cenne schowki). Lżejszy mebel może mieć kółka, łatwo go wówczas przesuniemy, gdy przyjdzie nam ochota na zmianę aranżacji. Trzecia propozycja to zielona 'ściana' z kwiatów doniczkowych ustawionych np. na wysokim kwietniku. Rośliny pięknie wypełnią przestrzeń, a zielony kolor będzie działał uspokajająco.

Zobacz także: Sypialnia w salonie. Jak wydzielić miejsce do spania w dużym pokoju?

Porady eksperta Porady eksperta IKEA

Pytanie 2: jak łączyć fronty szafek?

Pytanie: Planuję wymianę szafek kuchennych. Nie lubię kolorystycznej monotonii, stąd moje pytanie - czy zestawienie różnych frontów kuchennych to dobry pomysł?

Odpowiedź: Jeśli nie boi się Pani łączenia kolorów i materiałów, dobranie niejednakowych frontów pozwoli stworzyć oryginalną, niepowtarzalną zabudowę. Warto jednak przestrzegać kilku zasad. I tak frezowane powierzchnie lepiej zestawiać z gładkimi, lepiej też unikać łączenia wielu małych elementów w różnych kolorach. Do drewna będzie pasował zarówno metal i szkło, jak i płyta MDF, ale ta ostatnia - tylko w spokojnym, neutralnym odcieniu. Ciekawym, kontrastowym uzupełnieniem frontów o błyszczącej powierzchni będą fronty matowe. Przypominam też, że szafki wymieniamy raczej rzadko, dlatego wybierając je, powinniśmy myśleć nie tylko o modzie, ale także o ich funkcjonalności, np. czy łatwo je umyć.

porady eksperta porady eksperta IKEA

Pytanie 3: gdzie przechowywać kosmetyki?

Pytanie: Przybywa mi kremów, perfum itp., których nie mam już gdzie trzymać - w łazience brakuje miejsca na kolejną szafkę, półka pod lustrem jest zapełniona. Co zrobić, żeby zaprowadzić porządek wśród kosmetyków?

Odpowiedź: Przede wszystkim proponuję zastąpić lustro nad umywalką płytką szafką z lustrzanymi drzwiczkami. Takich mebelków jest mnóstwo; wiele z nich ma również wbudowane lampki, które zapewnią odpowiednie warunki podczas robienia makijażu i wykonywania innych czynności wymagających bardzo dobrego oświetlenia. Szafkę albo półkę można też umieścić w rzadziej wykorzystywanym miejscu, czyli na ścianie nad sedesem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.