Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #4

IKEA słynie z pomysłowych rozwiązań do małych wnętrz i nie tylko. Dlatego na pytania czytelników dotyczące problemów aranżacyjnych odpowiada dekoratorka wnętrz IKEA Katarzyna Jaros-Puzio. Przeczytaj, z czym zmagają się Polacy w aranżacji wnętrz.
Galeria obrazów na ścianie Galeria obrazów na ścianie fot. IKEA

Pytanie 1: jak ciekawie zawiesić obrazy?

Pytanie: Pustą ścianę w pokoju chciałbym ozdobić galerią obrazów i zdjęć. Jak je zawiesić, żeby nie było ani nudno, ani bałaganiarsko?

Odpowiedź: Przede wszystkim przed wbiciem gwoździ w ścianę warto ułożyć ilustracje na pod-łodze i wypróbować kilka możliwości. Można skomponować z nich na przykład kwadrat lub prostokąt (otaczając większe elementy mniejszymi i tworząc "obraz" z obrazów) albo zawiesić w jednej linii na wyso-kości wzroku, czyli mniej więcej 1,7 m nad podłogą - byle nie według rozmiarów, bo taki układ nie wygląda ładnie. Aby uniknąć stylistycznego bałaganu, dobierzmy ramki z tej samej serii wzorniczej; korzystnie zaprezentują się też reprodukcje i zdjęcia oprawione w passe-partout. A może warto je podświetlić? Jeśli chcemy ożywić kompozycję, zawieśmy między ramkami na przykład małe lustro, zegar, półeczkę.

Zobacz także: Jak stworzyć domową galerię obrazów? Krok po kroku

Wyspa kuchenna Wyspa kuchenna fot. IKEA

Pytanie 2: brak miejsca do pracy w kuchni

Pytanie: Potrzebuję więcej miejsca do pracy w kuchni, ale nie mogę zamontować na stałe żadnych dodatkowych szafek, bo?to wynajęte mieszkanie. A używany w kuchniach stolik na kółkach chyba mi nie wystarczy.

Odpowiedź: Proponuję jednak uważniej przyjrzeć się pomocnikom kuchennym. Wcale nie są takie małe - na przykład model Stenstorp ma blat o wymiarach 126 x 79 cm. Jeśli to nie wystarcza, można z pojedynczych szafek i pomocników złożyć wyspę - tak jak na zdjęciu. Wystarczy ustawić meble obok siebie i przykryć je blatem. W ten sposób zyskamy nie tylko dodatkową przestrzeń roboczą, ale również miejsce do jedzenia i praktyczne schowki. A w razie przeprowadzki łatwo

Łóżko ze schowkiem Łóżko ze schowkiem fot. IKEA

Pytanie 3: przechowywanie w małej sypialni

Pytanie: Przymierzam się do urządzania niewielkiej sypialni i już wiem, że po wsta-wie-niu do niej łóżka miejsca na szafki nie zostanie zbyt wiele. A muszę gdzieś schować choćby dodatkową kołdrę i koce.

Odpowiedź: W tej sy-tu-a-cji naj-prost-szym roz-wią-za-niem jest ku-pie-nie łóż-ka ze schow-kiem. Je-śli bę-dzie w nim trzy-ma-na tyl-ko za-pa-so-wa po-ściel lub se-zo-no-we ubra-nia, wy-star-czy me-bel z szuf-la-da-mi. Do przecho-wy-wania wię-kszych rze-czy (jak nar-ty, de-ska do pra-so-wa-nia) lep-sze bę-dzie łóż-ko z pojemnym schow-kiem w ra-mie, otwie-ra-nym do gó-ry (na zdję-ciu). Wy-bie-ra-jąc je, trze-ba się tyl-ko upew-nić, czy łatwo się otwie-ra.

Więcej o: