Design: Polskie marki, które warto obserwować

Młody polski design podbija rynki. Nowe marki działające kilka, kilkanaście lat wznoszą nową jakość do rodzimego wzornictwa. Tajemnicą ich sukcesu jest perfekcja wykonania, łączenie tradycji z nowoczesnością oraz niezgoda na otaczającą nas sztampę. Oto sześć młodych firm, o których na pewno jeszcze nie raz usłyszymy!

Polski design: Swallow's Tail Furniture

Firma o obco brzmiącej nazwie Swallow's Tail Furniture to jak najbardziej polska marka, działająca od 2014 roku. Jednak jej twórcy projektowaniem mebli zajmują się od 1999 roku. Magdalena Hubka i Piotr Grzybowski są absolwentami Wrocławskiej Akademii Sztuk. Zajmowali się projektowaniem mebli dla dużych firm. W końcu zdecydowali się na własną działalność, i to była świetna decyzja.

Swallow's Tail Furniture to głównie stoły, stoliki i komody wykonywane z drewna. Marka w 2016 otrzymała prestiżową nagrodę iF Design Award. Swe wyroby pokazywała na targach Ambiente we Frankfurcie (luty 2015), w Łodzi na Design Festival (październik 2015) oraz dwukrotnie w Paryżu podczas Maison&Objet (wrzesień 2015 i  styczeń 2016).

Stół MASIV, Swallow's Tail FurnitureFot. mat. prasowe

Polski design: Vank

To najmłodsze dziecko działającej od 20 lat firmy SITAG Formy Siedzenia. W Swarzędzu koło Poznania powstają nowoczesne krzesła i stoły, w których wykorzystuje się m.in. aluminium z własnej odlewni. Logo Vank noszą głównie meble do biura, ale z powodzeniem sprawdzą się też w przestrzeniach domowych. Wyróżnia je staranny, nowoczesny design. Wyroby marki zbierają pochwały i wyróżnienia, m.in. w 2012 roku fotel WOODI nagrodzony został Red Dot Design Award.

Dronn jego wzornictwo nawiązuje do stylu lat 60. XX wiekuFot. mat. prasowe

Polski design: KABO & PYDO

Studio projektowe stworzyli Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo. Oboje studiowali w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Współpracę rozpoczęli w 2010 roku. Projektują ceramikę, szkło, meble, oświetlenie. Formy duże i małe. Ich projekty sprawdzą się w wyjątkowo niewygodnych sytuacjach, jakie zdarzają się w codziennym życiu. Oto np. ruchoma lampa połączona ze stolikiem albo rewelacyjny zestaw naczyń cateringowych na przystawki. Z geometrycznych talerzyków można tworzyć mozaikę, a talerz z miejscem na kieliszek pozwala na swobodne jedzenie i picie na przyjęciu typu "szwedzki stół".

Talerzyki z kieliszkami, KABO&PYDOFot. mat.prasowe

Polski design: NOTI

Marka produkująca meble wypoczynkowe powstała w 2005 roku. Współpracuje z rodzimymi projektantami i uczelniami artystycznymi. Meble NOTI mają często zaskakującą formę, ale są funkcjonalne i wygodne. O uznaniu, jakim cieszą się, świadczą liczne nagrody - dwukrotny Red Dot Design Award, Interior Innovation Award 2014, Must have 2011, 2012, 2013, 2014, Top Design 2009 i 2013, Złote Medale MTP i wiele innych.

Sofa LCD, NOTIFot. mat. prasowe

Polski design: Studio Metafor

Powstało latem 2014 roku w Kielcach. Jego założycielem jest Wojciech "Wo" Mierzwa, polski projektant wzornictwa przemysłowego. W studiu powstają głównie meble, ale nie tylko. Wszystkie przedmioty charakteryzuje wielka dbałość o szczegóły. Często też wyraźnie nawiązują do mebli o tradycyjnych formach. Efekt bywa zaskakujący.

Biurko Grafo, Studio MetaforFot. mat. prasowe

Polski design: HUG The Stuff

Tworzą pościel z przymrużeniem oka. Autorskie grafiki powstały z niezgody na królujące w łóżkach kwiaty, kółka i maziaje. Pościel HUG The Stuff pozwala spać pod imitacją blachy lub w towarzystwie lwa, Indianina albo niedźwiadka. To wielka zmiana sypialnianych standardów! Unikatowe wzory budzą zainteresowanie i wywołują uśmiech. Co jeszcze wymyślą dwie młode dziewczyny, założycielki HUG The Stuff?

Pościel Fot. mat. prasowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.