Moda na "skandynawskie". Za co kochamy Skandynawię i skandynawski styl życia?

To, co skandynawskie - wzornictwo, moda, zabawki, jedzenie - budzi w nas dobre emocje - przekonuje Kasja Kinsella, autorka książki "Nordicana". Razem z Kinsellą przyglądamy się najciekawszym zjawiskom kultury skandynawskiej. Wybraliśmy 10 rzeczy, za które najbardziej kochamy Skandynawię.

Sauna

Sauna to fiński wynalazek, który ukochali sobie wszyscy mieszkańcy Skandynawii. Jest w niemal każdym domu jako jedno z pomieszczeń, bądź osobny budynek. Pozwala odprężyć ciało i umysł, oczyścić organizm z toksyn i utrzymać ciało w dobrym zdrowiu - łagodzi stres, bóle mięśni i problemy skórne. To między innymi dzięki saunom mieszkańcy krajów północnych cieszą się dobrym zdrowiem.

LEGO

Klocki LEGO, któż o nich nie marzył? Są kolorowe, pozwalają na kreatywną zabawę i można z nich zbudować dosłownie wszystko. Wynalazcą LEGO jest Ole Kirk Kristiansen (1891?1958), duński cieśla, którego skromny warsztat w Billund, z czasem stał się trzecią co do wielkości fabryką zabawek na świecie. Kristiansen stworzył klocki z myślą o swoich czterech synach, których wychowywała samotnie po śmierci żony. Zaczął od drewnianych po czym zaczął je wykonywać z tworzyw sztucznych i sprzedawać w pobliskich sklepach. Tak zaczęły się narodziny giganta. Klocki LEGO, jakie znamy dziś, pojawiły się na rynku w 1958 roku.

Hygge

Hygge to duński koncept o szerokim znaczeniu. W uproszczeniu jest to sztuka kreowania miłej atmosfery. To filozofia, zgodnie z którą należy celebrować codzienne chwile i drobne przyjemności, spędzać czas razem, najlepiej w domowym zaciszu. Duńczycy przekonują, że hygge stanowi klucz do szczęścia, to dzięki niemu są na szycie rankingów najbardziej szczęśliwych narodów świata. Więcej o hygge czytaj TUTAJ >>

Konik z Dalarna

To symbol Szwecji. Konik z Dalarna to ręcznie strugana i malowana figurka konika z drewna sosnowego, wytwarzana w szwedzkim regionie Dalarna. "W ludowej tradycji Skandynawii drewniana postać konia odstrasza złe demony, dlatego tradycyjnie wieszano go nad wejściem do domu. [...] Koniki z Dalarna pokryte są najczęściej jednolitą farbą ? tradycyjnie był to kolor czerwony ze względu na łatwy dostęp do minerałów z okolicznych pokładów miedzi ? a następnie pięknie dekorowane motywami kurbits przez wykwalifikowanych rzemieślników" - czytamy w książce Nordicana.

Hotel Kakslauttanen

To jeden z najbardziej oryginalnych hoteli na świecie. Wyróżnia go nietypowa architektura oraz malownicze położenie. Znajduje się w Finlandii, dwieście pięćdziesiąt kilometrów na północ od koła podbiegunowego. Można wynająć w nim pokój w formie igloo, które jest zbudowane ze specjalnego typu szkła, które utrzymuje wewnątrz niezmienną temperaturę pokojową nawet wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej minus 30°C. Taka konstrukcja pozwala na swobodną obserwację otoczenia, w tym zorzy polarnej. Pobyt w takim hotelu to prawdziwe przeżycie.

Smörgsbord, czyli szwedzki stół

Szwedzki stół, czyli sposób serwowania potraw na osobnym stanowisku, do którego można podejść i nakładać wedle uznania, to iście szwedzki koncept. Jednak w Szwecji nazywany zgoła inaczej - smörgsbord (smörgs to po szwedzku kanapka). "Ten rodzaj bufetu, serwującego zarówno ciepłe, jak i zimne potrawy, był szczególnie popularny na dworcach kolejowych i w hotelach, gdzie podróżni i goście mogli się posilać w porze obiadowej" - czytamy w książce "Nordicana". Reszta świata zapoznała się z nim najpierw w 1912 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie. Taka forma serwowania dań zaczęła się upowszechniać poza Szwecją, a jej sławę przypieczętowała Wystawa Światowa w Nowym Jorku w 1939 roku. Dziś szwedzki stół uświetnia niemal każde przyjęcie i zwykłe spotkanie spotkanie z przyjaciółmi.

Letnie domy

Są charakterystycznym elementem skandynawskiego krajobrazu. Przeważnie są nieduże o czerwonych ścianach i białych wykończeniach. Zbudowane z drewna, są kwintesencją przytulności. W języku szwedzkim letni dom to sommar stuga, w norweskim hytte, w fińskim mökki, w duńskim sommerhus, a w islandzkim sumarhus. Niezależnie jednak od nazwy przywołują skojarzenia letnich dni spędzonych na łonie natury, czyli w sposób jaki Skandynawowie lubią najbardziej.

Muminki

Tatuś Muminek, Włóczykij, Mała Mi czy Panna Migotka to postaci kultowe. Na nich wychowały się całe pokolenia. "Muminki" to wyjątkowy przykład bajki dla dzieci, która podbiła serca także dorosłych. Do życia zostały powołane przez Tove Janssonm, najstarsze dziecko w zamieszkującej Helsinki szwedzkojęzycznej rodzinie. Artystka i pisarka w latach 1945?1993 napisała i zilustrowała dziewięć powieści, jeden komiks i pięć książek obrazkowych o Muminkach, które na zawsze przeszły do kanonu światowej literatury.

Marimekko

Tkaniny od fińskiej marki Marimekko znają bez wyjątku wszyscy, nawet jeśli nie znają nazwy firmy.
Charakterystyczne wzory tkanin wykorzystują takie marki jak Converse, H&M, Muccia Prada, a nawet Manolo Blahnik. W sukienkach z tych tkanin chodzą największe gwiazdy, a modę na nie zapoczątkowała Jacqueline Kennedy. Marimekko zawdzięcza swój sukces nowoczesnym wzorom, które zrywały z tradycyjnymi kwiatowymi łączkami, kratami i scenkami rodzajowymi. Były kolorowe, nawiązywały do nowych nurtów w sztuce, a jednocześnie były uniwersalne. I dalej takie są.

Kapcie Unisex

Te kapcie to must have na zimę. Są ciepłe, wygodne i uniwersalne. "Kapcie Unisex wykonane są z gładkich i prostych kawałków filcu ze stuprocentowej wełny, a podeszwy są pokryte teksturowaną gumą. Dostępne kolory ? zawsze jednolite ? to zieleń, czerwień, czerń, biel, szary i niebieski. Jedynym zdobieniem jest charakterystyczny zygzakowaty ścieg biegnący przez środek przedniej i tylnej części kapci, który nie tylko łączy dwa kawałki filcu, ale też uosabia czystość, prostotę i funkcjonalność" - wyjaśnia autorka książki "Nordicana". Zostały one zaprojektowane w 1992 roku przez designerkę Pii Wallén.

Nordicana

Więcej o Skandynawii przeczytasz w książce "Nordicana". Niedoścignione wzornictwo, piękne krajobrazy, umiejętność tworzenia ciepłej, domowej atmosfery oraz znani na całym świecie twórcy literaccy i filmowi, to tylko niektóre części skandynawskiej kultury, która dla wielu Polaków stanowi wymarzony wzór do naśladowania.

"Nordicana to bogato ilustrowany, nowoczesny leksykon, w którym czytelnik znajdzie 100 haseł opisujących najważniejsze skandynawskie ikony: od Zorzy Polarnej, przez klocki Lego aż po Madsa Mikkelsena. Książka podzielona jest na 6 części, w ramach których zostały przedstawione mity, tradycje, natura, design i architektura oraz ikony skandynawskiej kultury.

Więcej o:
Copyright © Agora SA