8 najlepszych muzeów designu na świecie

Powstaje coraz więcej muzeów designu, które kolekcjonują zarówno dawne przedmioty, jak i zupełnie współczesne. Wiele z nich zaliczanych jest do najlepszych muzeów na świecie. Warto je uwzględnić w swoich wakacyjnych planach. Zobacz 10 wyjątkowych muzeów designu.

Design Museum w Londynie

Londyńskie Muzeum Designu zostało założone w 1989 roku jako prywatna inicjatywa. Dziś jest zarejestrowane jako organizacja charytatywna, która utrzymuje się z wpływów z biletów i datków. Posiada jedne z największych i najbogatszych zbiorów wzornictwa na świecie. W bogatej kolekcji jest też wiele obiektów z Polski i zaprojektowanych przez polskich twórców.

Przez lata muzeum działało w starym magazynie tuż nad brzegiem Tamizy. Jednak pod koniec 2016 roku przeniosło się do nowej, imponującej placówki. Jest to modernistyczny budynek, który był pierwotnie siedzibą Commonwelth Instutue w Kensington. Gmach został przebudowany na potrzeby muzeum i oferuje znacznie większą powierzchnię wystawową niż poprzednia siedziba. Obok ekspozycji stałych muzeum ma bardzo ciekawy program wystaw czasowych.

Vitra Design Museum

Muzeum jest zlokalizowane w Niemczech w mieście Weil am Rhein, położonym tuż przy granicy z Francją i Szwajcarią. Zostało założone w 1989 roku przez ówczesnego prezesa marki Vitra jako prywatna fundacja. Budynek muzeum zaprojektował uznany amerykański architekt Frank Gehry. Zaproponował charakterystyczną dla siebie, dynamiczną i rozczłonkowaną bryłę. W stałej kolekcji muzeum znajduje się ok. 20 tys. obiektów i nie są to wyłącznie produkty marki Vitra. Wśród nich są lampy, meble i wiele innych typów przedmiotów. Najstarsze obiekty pochodzą z 1800 r.

Design Museum w Helsinkach

Finlandia słynie ze znakomitego designu. Nic dziwnego, że właśnie tu powstało muzeum designu uważane za najstarsze tego typu na świecie. Posiada bogate zbiory zarówno fińskiego, jak i światowego wzornictwa - od mebli, przez modę, po grafikę. Muzeum zostało założone w 1873 roku, obecną nazwę zyskało w 2002 roku. Placówka mieści się w neogotyckim gmachu dawnej szkoły. Stała ekspozycja poświęcona jest historii fińskiego designu od 1870 roku do dnia dzisiejszego; znajdziemy tam kultowe wzory Marimekko czy manufaktury Arabia. W zbiorach muzeum jest 75 tys. obiektów, 40 tys. rysunków i 100 tys. grafik. Co roku rzesze odwiedzających przyciągają także czasowe wystawy, które muzeum zaczęło udostępniać on line.

Triennale di Milano

La Triennale di Milano to muzeum designu i sztuki zlokalizowane w Parku Sempione w Mediolanie tuż obok Zamku Sforzów. Mieści się w Palazzo dell'Arte, budynku zaprojektowanym przez Giovanniego Muzio i wzniesionym w latach 1931-1933. Muzeum organizuje wystawy i wydarzenia poświęcone współczesnemu włoskiemu i światowemu designowi, planowaniu miast, architekturze, mediom czy sztuce. Na wszystkich wystawach podkreślane są związki między sztuką a przemysłem. W muzeum mieści się również stała ekspozycja prezentująca znaczące obiekty dla współczesnego, włoskiego designu. Najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez muzeum jest Treinnale designu, czyli wystawa odbywająca się co trzy lata.

Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku

Nowojorskie muzeum designu zostało założone w 1986 roku. Jest to jedna z 19 placówek muzealnych należących do Instytutu Smithsonian i zarazem jedyne w Stanach Zjednoczonych muzeum poświęcone historycznemu i współczesnemu wzornictwu. Obejmuje prawie 240 lat historii designu. Choć placówka koncentruje się na amerykańskim wzornictwie, ma też bardzo rozbudowaną kolekcję obiektów europejskich czy azjatyckich. John Lennon podarował muzeum Rolls-Royce'a należącego do Beatlesów, który później został sprzedany na aukcji za nieco ponad 2 mln dolarów. Muzeum ma w swoich zbiorach także wiele obiektów o znaczeniu historycznym, jak np. fotel, na którym zasiadał Abraham Lincoln.

Bauhaus Archiv w Berlinie

Bauhaus Archiv to muzeum designu w Berlinie, które kolekcjonuje przedmioty, obiekty sztuki, dokumenty i literaturę związaną z niemiecką szkołą Bauhausu (1919-1933), czyli jedną z najbardziej wpływowych, dwudziestowiecznych szkół architektury i designu. Archiwum Bauhausu założył w 1960 roku Walter Gropius, jeden z najważniejszych przedstawicieli szkoły, w Darmstadt. Dziś siedziba mieści się w niemieckiej stolicy. Obiekt stanowi znakomitą dokumentację jednego z najważniejszych fragmentów historii współczesnego designu.

Design Museum w Holon

Design Museum w Holon jest zlokalizowane ok. 10 minut jazdy od Tel Avivu. Jest to pierwsza instytucja w Izraelu zajmująca się badaniem i kolekcjonowaniem designu. Placówka koncentruje się na historycznym i współczesnym izraelskim wzornictwie - od mody i tkaniny po wzornictwo przemysłowe. Obiektem wartym zobaczenia jest sam gmach muzeum. Wyróżnia się dynamiczną, czerwoną fasadą. Budynek zaprojektował znany na świecie izraelski projektant Ron Arad. Obiekt działa od 2010 roku.

Museu del Disseny de Barcelona

Muzeum to nowe centrum Barcelońskiego Instytutu Kultury, który promuje lepsze zrozumienie i wykorzystanie designu. Działa jako muzeum i laboratorium. Skupia się na czterech gałęziach designu: projektowaniu przestrzeni, projektowaniu produktu, modzie i projektowaniu informacji. Muzeum powstało w wyniku połączenia kilku wcześniej działających placówek: Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Muzeum Tkaniny i Muzeum Sztuk Graficznych. Otwarcie nowej siedziby przy placu Plaça de les Glories nastąpiło w 2014 roku. Ciekawy, nowoczesny obiekt na kilku poziomach mieści liczne sale wystawowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.