Czym wyłożyć podłogę w łazience? Czy płytki to jedyne rozwiązanie?

Podłoga w łazience powinna być odporna na wilgoć i łatwa do utrzymania w czystości. Takie wymaganie bez wątpienia spełniają płytki ceramiczne, ale istnieją też inne rozwiązania. Jakie?

Kamień

Tworzy twardą, trwałą i odporną na ścieranie posadzkę. Płyty kamienne mają rozmaite wzory i odcienie, można z nich stworzyć naprawdę wyjątkową podłogę. Najczęściej wykorzystuje się granit. To znakomity materiał na podłogę, bo jest bardzo wytrzymały, wodoodporny i nie odbarwia się. Nieco "trudniejszym" kamieniem jest trawertyn. Jest niezwykle efektowny, ale ma porowatą strukturę, wymaga więc regularnego impregnowania. Najbardziej szlachetnym kamieniem jest marmur. Występuje w wielu kolorach, od bieli po czerń. Marmurowa podłoga jest niezwykle elegancka, ale też bardzo wymagająca. Marmur bowiem źle znosi działanie kwasów, detergentów i mydła. Łatwo się rysuje i chłonie wodę. Dlatego podłoga z niego wykonana, wymaga solidnego zabezpieczenia i późniejszej starannej pielęgnacji.

Drewno

Kiedyś kładzione wyłącznie w salonach, dziś coraz częściej pojawia się w łazienkach. Najlepsze do wilgotnych pomieszczeń są gatunki egzotyczne: tek, iroko, merbau, jatoba oraz lapacho. Zawierają sporo żywic i substancji oleistych, dzięki czemu są odporne na wodę. Jeśli wolicie nasze rodzime gatunki, najodpowiedniejszy będzie dąb, jesion i modrzew. Drewniane podłogi w łazience koniecznie trzeba zabezpieczyć lakierem lub olejem. Dostępne są też przeznaczone specjalnie do łazienek laminowane panele podłogowe. Są one wykonane z impregnowanej płyty HDF i mają podwyższoną odporność na wodę.

Wykładzina

To najtańszy i najłatwiejszy do ułożenia materiał na podłodze w łazience. Wykładzinę winylową można kłaść na każde podłoże, także na starą posadzkę. Dostępne są wykładziny z rolki lub panele samoprzylepne. Ogromną zaletą takiej podłogi jest łatwość w utrzymaniu jej w czystości.

Korek

Korek charakteryzuje się bardzo niską higroskopijnością. Dzięki temu nie wchłania wilgoci i nie zmienia swojej objętości. Jest poza tym odporny na pleśń i rozwój grzybów. To bardzo ciepły materiał, można więc bez problemu chodzić po nim boso. Jest też idealnym materiałem na podłogę dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu. Korek podłogowy występuje w dwóch postaciach: jako płytki lub panele. Niektóre z podłóg korkowych są dodatkowo pokryte lakierem lub innymi powłokami, co sprawia, że są bardzo wytrzymałe.

Beton

Podłoga z betonu jest bardzo atrakcyjna. Może być zacierana (matowo-satynowa) lub polerowana (przypomina taflę szkła) i w najróżniejszych kolorach. Jest wyjątkowo gładka, niezwykle trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa w pielęgnacji. Beton właściwie zaimpregnowany jest całkowicie wodoodporny.

Żywica

Posadzki żywiczne tworzą jednolitą powierzchnię bez spoin. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i na ścieranie. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Najpopularniejsze wśród nich są posadzki epoksydowe i poliuretanowe. Podłogi z tego materiału mogą być błyszczące bądź matowe, gładkie lub antypoślizgowe, jednokolorowe albo wielobarwne. W masie żywicznej można zatopić np. zdjęcia, albo odłamki kamieni naturalnych, co stwarza ogromne możliwości aranżacyjne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.